Konferencja pod hasłem „Razem dla Seniorów”

czestochowskie24.pl 15 godzin temu
W piątek, 18 lipca w budynku VII Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie odbyła się konferencja dotycząca projektu pod tytułem „Razem dla Seniorów”. Cała inicjatywa powstała we współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Ma ona na celu edukację seniorów w obszarach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wiedzy o bezpieczeństwie społecznym.

O przebiegu i założeniach szkoleń opowiedział prezes ZUS, Zbigniew Derdziuk:

– W ramach tej akcji „Razem dla Seniorów”, ZUS realizuje swoje ustawowe zadanie, czyli opiekując się osobami, którym wypłaca świadczenie. Jest do dla nas bardzo ważne, żeby edukować seniorów i żeby oni mieli komfort, kiedy są obsługiwani w ZUS. Ważne też jest abyśmy dbali o ich bezpieczeństwo zdrowotne, dlatego dbamy o edukację tego, jak powinni się zachować w przypadku sytuacji zagrażających życiu lub zdrowiu, które mogą się im przytrafić. Drugim aspektem, na który zwracamy uwagę, mając w świadomości to, iż żyją oni w świecie nowoczesnych technologii, co może narazić ich na jakieś ryzyko, szkolimy ich więc, jak się przed tym skutecznie bronić.

Minister ds. polityki senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz podczas konferencji zwróciła uwagę na problem oszustów próbujących wyłudzić pieniądze od seniorów:

– Bezpieczeństwo jest potrzebne. W szczególności w kwestiach bezpieczeństwa zdrowotnego i finansowego. adekwatnie na każdej płaszczyźnie. Właśnie dlatego wraz z innymi instytucjami i ministerstwami organizujemy zespół, po to żeby przygotować akty prawne, które będą zabezpieczały osoby starsze, przy zawieraniu różnych transakcji dotyczących mieszkań, dotyczących zakupów, czy też w kwestiach związanych z różnymi nadużyciami i oszustwami, np. w momencie odbierania telefonów. Dobrze wiemy, iż oszuści starają się dodzwonić do osób starszych aby wyłudzić od nich pieniądze.

O tym, dlaczego kształcenie seniorów w zakresie pierwszej pomocy jest takie ważne, mówiła Przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Elżbieta Ostrowska:

– Projekt, którego kolejną odsłonę obserwujemy, rozpoczął się w Warszawie, parę tygodni temu, jest on działaniem wpisującym się w bardzo szeroko rozumianą politykę senioralną. Polityka ta dba o zwiększanie dobrostanu emerytów, a w tym przede wszystkim o ich zdrowie. Dbanie o bezpieczeństwo zdrowotne, ale też społeczne daje takie poczucie, iż jesteśmy prawdziwymi obywatelami, iż nie jesteśmy wykluczani, iż nie zostajemy gdzieś na marginesie życia społecznego.

Podczas konferencji Zbigniew Derdziuk apelował do emerytów, aby w przypadku próby oszustwa zachowali oni rozsądek i nie poddawali się silnym emocjom, ponieważ to na nich właśnie żerują oszuści:

– Ważne, żebyście byli odporni na emocje, bo o ile ktoś podchodzi i tworzy sytuacje emocjonalną, wtedy zachowujemy się irracjonalnie. Pamiętajcie Państwo, w sytuacji oszustwa jedziemy do ZUS po pomoc, dzwonimy na policję, dzwonimy do tego pozornie poszkodowanego dziecka. Nie poddawajcie się prostym emocjom.

Po skończonej konferencji, seniorzy zaangażowani w inicjatywę udali się do sali, w której odbyły się dalsze szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Idź do oryginalnego materiału