106 urodziny

amu.edu.pl 16 godzin temu

7 maja przypadają kolejne, 106 urodziny Uniwersytetu Poznańskiego. Właśnie tego dnia, w 1919 roku, odbyła się uroczysta inauguracja pierwszego roku akademickiego nowo powstałej Wszechnicy Piastowskiej, jak początkowo nazywano Uniwersytet Poznański, z którego wywodzi się dzisiejszy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Pierwszym wydziałem uczelni, który rozpoczął działalność dydaktyczną od razu po inauguracji, był Wydział Filozoficzny. Pierwszym rektorem Uniwersytetu został prof. Heliodor Święcicki.

Jak można przeczytać w publikacji “Luminarze nauki Uniwersytetu Poznańskiego w latach 1919-2019" pod redakcją prof. Zbigniewa Pilarczyka (Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2019): “Należy pamiętać, iż w momencie tworzenia Wszechnicy Piastowskiej w 1919 r. Wielkopolska nie wchodziła jeszcze w skład państwa polskiego. Formalnie rzecz ujmując, powołana w poł. 1918 r. Komisja Organizacyjna UP (zwana Komisją Uniwersytecką), której przewodniczącym został Święcicki, w istocie była prywatnym przedsięwzięciem grona uczonych wywodzących się z kręgu PTPN. Jednak determinacja tego zespołu, a szczególnie zabiegi Święcickiego w Krakowie i Warszawie, doprowadziły do uroczystego otwarcia Wszechnicy Piastowskiej 7 V 1919 r. Był to sukces społeczeństwa Wielkopolski, ale także spełnienie marzeń samego Heliodora Święcickiego, który niewątpliwie już w czasie zaborów myślał o rozwinięciu w Poznaniu prężnego polskiego ośrodka naukowego".

Warto pamiętać, iż z Uniwersytetu Poznańskiego wywodzą się zarówno Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jak i Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.

Dziś pierwszy rektor poznańskiej uczelni dumnie zasiada przed obecną siedzibą rektoratu UAM, Collegium Minus, gdzie od 2010 roku stoi pomnik-ławeczka Heliodora Święcickiego.

Na 7 maja UAM zaplanował wręczenie odznaczeń państwowych dla zasłużonych pracowniczek i pracowników Uniwersytetu oraz koncert majowy dedykowany społeczności UAM - w tym roku z udziałem Grupy MoCarta.

Fot. Przemysław Stanula

Idź do oryginalnego materiału