18 godzin pracy i kolejna podwyżka pensji. MEN znów dopłaca nauczycielom

mamadu.pl 4 godzin temu
Nauczyciel pracuje 18 godzin tygodniowo? To tylko pozorna prawda, która nie uwzględnia sprawdzania klasówek, dyżurów i wycieczek szkolnych. Po wyroku Sądu Najwyższego Ministerstwo Edukacji Narodowej musi zrewidować sposób wynagradzania za godziny nadliczbowe, które dotąd były traktowane po macoszemu. W czerwcu ruszają prace zespołu, który ma uporządkować ten obszar i stworzyć sprawiedliwy system płac dla nauczycieli.


Nowa definicja godzin pracy nauczyciela


Zatrudnienie nauczycieli w szkołach i sposób wynagradzania ich pracy od lat budzi kontrowersje. Wszystko dlatego, iż pensje wypłacane są wyłącznie za tzw. godziny tablicowe, czyli te spędzone bezpośrednio na prowadzeniu zajęć. Wynagrodzenie nie obejmuje czasu poświęcanego w domu na przygotowanie lekcji, sprawdzanie klasówek ani obecności nauczyciela w szkole podczas przerw, gdy pełni dyżury i pilnuje uczniów.

Etat nauczyciela to formalnie 18 godzin tablicowych tygodniowo z zaznaczeniem, iż czas pracy nie może przekraczać maksymalnie 40 godzin tygodniowo. Tymczasem, zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego, każda godzina pracy ponad te 18 godzin jest traktowana jako nadliczbowa w rozumieniu Kodeksu pracy. Do tej pory godziny spędzone na zastępstwach były nauczycielom dodatkowo opłacane, jednak w tej samej stawce, co godziny w ramach etatu.

Po wyroku sądu Ministerstwo Edukacji Narodowej musi na nowo przyjrzeć się systemowi wynagradzania nauczycieli za nadgodziny. Minister Barbara Nowacka podczas konferencji prasowej zapowiedziała, iż sprawą zajmie się specjalny zespół ds. pragmatyki zawodowej. Jak podkreśliła, trzeba wypracować taki system płac za te nadprogramowe godziny, który "pozwoli na to, żebyśmy w sposób godny, adekwatny i bardzo staranny płacili nauczycielkom i nauczycielom za godziny pracy, które wykonują". Dodała także:

– Jest to jedno z największych wyzwań ostatnich lat, które stoi na styku finansowania oświaty i Karty Nauczyciela, dlatego nie może się to obejść bez rozmów ze związkowcami, samorządami, które utrzymują szkoły, ale też specjalistami od prawa pracy.

Nowe zasady ustalania płac za nadliczbowe godziny pracy


Posiedzenie zespołu zaplanowano na czerwiec. Wezmą w nim udział m.in. przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy, Ministerstwa Finansów, eksperci prawa pracy oraz reprezentanci samorządów.

Największym problemem pozostaje fakt, iż Karta Nauczyciela dotąd nie uwzględniała w ogóle możliwości prowadzenia przez pedagogów zajęć za kolegów czy realizowania innych godzin nadliczbowych. To właśnie z powodu tych niejasności sprawa trafiła do Sądu Najwyższego.

Nauczyciele nie otrzymywali też dodatkowego wynagrodzenia za pracę podczas wycieczek szkolnych, choć sprawowali w tym czasie pełną opiekę nad uczniami. Podobnie wygląda sytuacja z obowiązkowymi szkoleniami, koordynacją wymian uczniowskich, organizacją zielonych szkół czy praktyk zawodowych.

Źródło: portalsamorzadowy.pl, samorzad.pap.pl


Idź do oryginalnego materiału