Likwidacja jednego roku nauki po skasowaniu gimnazjów poskutkowała tym, iż wielu absolwentów szkół branżowych I stopnia nie ma ukończonych 18 lat. Zatem powinni oni kontynuować naukę, chociaż są już absolwentami. Prawo mówi bowiem jasno: obowiązkowi nauki podlega każda osoba, która nie ukończyła 18. roku życia.
REKLAMA
Zobacz wideo Ta szkoła jest warta 124 miliony. "Dajemy szanse każdemu, kto chce się u nas uczyć"
30 tys. uczniów szkół branżowych stoi przed wielkim problemem. Co dalej?
Absolwenci szkół branżowych I stopnia teoretycznie mają więc trzy możliwości. Pierwszą jest kontynuowanie nauki w szkołach branżowych II stopnia, ale tych jest kilka i nie zawsze są zgodne z kierunkami, które dotychczas ukończyli. Kolejne możliwości to: wybranie kwalifikowanych kursów zawodowych lub liceum ogólnokształcącego dla dorosłych. Tu trzeba zaznaczyć, iż nie we wszystkich miejscowościach są one dostępne. Uczniowie, decydując się na kontynuację nauki, często muszą dojeżdżać do innego miasta. To także nie koniec wydatków, bo często takie kursy czy szkoły wieczorowe są płatne.
Problem jest poważny, w tym roku będzie dotyczył 30 519 osób, natomiast w przyszłym 37 007 osób. osób. Te dane to liczba absolwentów, którzy, choć ukończą za rok szkołę, nie skończą przy tym 18 lat. Podała je wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer, odpowiadając na interpelację Marka Krząkały w tej sprawie.
Resort edukacji mówi o "przejściowym problemie"
W swojej odpowiedzi wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer wskazała, iż jednym ze sposobów jest tu odbycie praktyk absolwenckich. Ministra wskazała jednocześnie, iż problem absolwentów szkół branżowych, którzy nie ukończyli 18. roku życia, ma charakter przejściowy. - Problem wchodzenia na rynek pracy osób, które uzyskując dyplom branżowej szkoły I stopnia, nie ukończyły 18. roku życia, stanowi skutek reformy szkolnictwa, w ramach której do pierwszej klasy szkoły podstawowej poszły dzieci sześcioletnie. Po przywróceniu progu 7 lat, jako wieku rozpoczęcia edukacji w szkole podstawowej, wiek osób kończących branżową szkołę I stopnia będzie wynosił zasadniczo 18 lat, co usunie problemy w natychmiastowym dostępie absolwentów tych szkół do w wybranym zawodzie - powiedziała wiceministra cytowana przez portalsamorzoadowy.pl.