W kwietniu, delegacja Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, uczestniczyła w serii prestiżowych wydarzeń międzynarodowych, które zgromadziły liderów i decydentów akademickich z całego świata.
Spotkania te odbyły się w Stambule – miejscu, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a edukacja staje się mostem między kontynentami. Należały do nich:
- EURIE 2025 – Eurasia Higher Education Summit – jednej z największych edukacyjnych platform wymiany idei i praktyk między Europą, Azją i światem arabskim,
- Zgromadzeniu Zarządu EURAS – Eurasian Universities Union – sieci integrującej ponad 120 uczelni z Eurazji,
- International Partners Week, organizowanym przez Istanbul Aydin University – wieloletniego i strategicznego partnera ANS w Pile.
W skład delegacji ANS w Pile weszli: Rektor, dr hab. Donat Mierzejewski, prof. ANS, Prorektor ds. jakości kształcenia i spraw studenckich dr Paweł Dahlke, prof. ANS oraz Prorektor ds. rozwoju, nauki i współpracy międzynarodowej dr Michał Bania. Reprezentowali oni zarówno Uczelnię, jak i Komisję Współpracy Międzynarodowej Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych (KRePUZ), której działania nabierają coraz większego znaczenia na globalnej mapie współpracy akademickiej. Delegacji towarzyszył także Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej mgr Łukasz Marczak.
W ramach EURIE 2025 oraz International Partners Week, odbyły się liczne spotkania bilateralne i sesje robocze, podczas których przedstawiciele pilskiej Uczelni nawiązali relacje z ponad 70 uczelniami wyższymi z Europy, Azji oraz obu Ameryk.
Dyskusje koncentrowały się na wyzwaniach współczesnego szkolnictwa wyższego, możliwościach synergii instytucjonalnej oraz promocji polskiego praktycznego modelu kształcenia w szkolnictwie wyższym reprezentowanego przez Publiczne Uczelnie Zawodowe w Polsce.
Szczególnego znaczenia nabrały rozmowy prowadzone przez Komisję Współpracy Międzynarodowej KRePUZ z Zarządem EURAS oraz przedstawicielami GCUB – International Cooperation Group of Brazilian Universities.
Dyskutowano nad ustanowieniem długofalowych porozumień strategicznych, które umożliwią:
- wspólną realizację projektów edukacyjnych i badawczych,
- wymianę studentów i kadry,
- wzajemną promocję oferty dydaktycznej.
Planowane porozumienia z EURAS i GCUB otwierają przed polskimi publicznymi uczelniami zawodowymi nowy rozdział w umiędzynarodowieniu, znacząco zwiększając rozpoznawalność tej części polskiego sektora akademickiego w skali globalnej.
Podczas wydarzeń w Stambule dr hab. Donat Mierzejewski, prof. ANS oraz Assoc. Prof. Dr. Mohd Ariffin Abu Hassan, podpisali list intencyjny o współpracy z University Teknologi Malaysia (UTM) – jedną z 500 najlepszych uczelni świata według rankingów THE Times oraz QS World University Rankings.
Rozpoczęto też prace nad umową w ramach programu Erasmus+ oraz porozumieniem bilateralnym obejmującym współpracę dydaktyczną, naukową i kulturową.
Równolegle prowadzone są rozmowy dotyczące przyszłej współpracy z uczelniami z: Brazylii, Malezji i Palestyny, należącymi do światowej czołówki 1500 najlepszych instytucji szkolnictwa wyższego wg. Rankingu Szanghajskiego, Rankingu THE Times, WQ World Universities Ranking.
To jednak nie koniec. Już teraz finalizowane są nowe porozumienia Erasmus+ z uczelniami z Estonii, Niemiec, Serbii, Turcji, Ukrainy i Uzbekistanu.
Każda nowa umowa to nie tylko sukces Uczelni, ale także konkretna wartość dla regionu. To m.in.:
- zaproszenie zagranicznych wykładowców do Piły,
- dla studentów, to możliwość zdobycia unikalnych kompetencji zawodowych za granicą,
- szansa na budowę kapitału ludzkiego, wzmacniającego potencjał lokalnych firm i instytucji.
Tydzień w Stambule potwierdził, iż ANS w Pile konsekwentnie rozwija swój międzynarodowy potencjał i staje się znaczącym graczem na akademickiej mapie świata.
Aleksandra Fabiszak
Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile



