Będą kształcić młodych ludzi na potrzeby wielu branży. Nie tylko w roku szkolnym. Również w wakacje

gazeta.pl 9 godzin temu
Obecnie w wielu branżach brakuje pracowników. Aby temu przeciwdziałać, stworzono specjalne placówki do kształcenia młodych ludzi. Co więcej, te placówki będą działały zarówno w roku szkolnym, jak i podczas wakacji.
W czerwcu 2025 roku w Siedlcach ma ruszyć nowo utworzone Branżowe Centrum Umiejętności. Jego zadaniem będzie kształcenie branżowe uczniów, studentów, nowych pracowników oraz nauczycieli zawodu. W tym przypadku będzie to branża elektroenergetyczna, bo MEN podało w komunikacje, iż jest to jeden z najważniejszych sektorów polskiej gospodarki. A to dopiero początek, bo zawarto umowy na stworzenie 112 takich placówek BCU w Polsce.


REKLAMA


Zobacz wideo Ta szkoła jest warta 124 miliony. "Dajemy szanse każdemu, kto chce się u nas uczyć"


W Siedlcach powstanie drugi już ośrodek BCU. Pierwszy dotyczy branży kolejowej
Nowe Branżowe Centrum Umiejętności powstało w Siedlcach przy ul. Konarskiego, co kosztowało ponad 16 mln zł. Jednak jest tego warte, bo BCU jest dobrze wyposażone i przygotowane do kompleksowego kształcenia. W czterokondygnacyjnym budynku o łącznej powierzchni ponad 1800 metrów kwadratowych znajduje się 16 pracowni zawodowych zaopatrzonych w odpowiedni sprzęt, a także sale komputerowe, wykładowe czy pokoje nauczycielskie z zapleczem gospodarczym.


"W pracowniach jest najnowocześniejszy sprzęt, za pomocą którego zajęcia praktyczne będą na najwyższym poziomie" - przekazała Małgorzata Szymaniuk-Kruk, pełniąca aktualnie obowiązki dyrektorki nowo powstałego BCU. Dodała też, iż kursami i szkoleniami w tym miejscu "interesują się już przeróżne branże".


Branżowe Centrum Umiejętności będzie kształciło młodzież. I to nie tylko w roku szkolnym
Nowo utworzone BCU ma zacząć funkcjonować już w czerwcu bieżącego roku, a do końca czerwca 2026 roku ma przeszkolić 24 tysiące osób. A to nie wszystko, co oferują takie placówki.


Oprócz działań szkoleniowo-edukacyjnych, BCU też prowadzą działania, które wspierają współpracę szkół, placówek i uczelni z pracodawcami, działania innowacyjno-rozwojowe, które upowszechniają wiedzę i nowe technologie, a także transformację ekologiczną, cyfrową. Wspierają doradztwo zawodowe dla uczniów i aktywizację zawodową studentów, doktorantów i absolwentów studiów


- opisała Małgorzata Mika, zastępczyni dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej podczas wspólnego posiedzenia sejmowych podkomisji, cytowana przez serwis portalsamorzadowy.pl.
Idź do oryginalnego materiału