Co zakłada rządowy plan walki z pustyniami medycznymi?

ifrancja.fr 6 dni temu

W ramach walki z ograniczonym dostępem do opieki zdrowotnej francuski rząd planuje m.in. zobowiązać pracowników służby zdrowia do świadczenia do dwóch dni konsultacji miesięcznie w wyznaczonych strefach priorytetowych na terenie kraju.

Premier Francji François Bayrou, podczas wizyty w departamencie Cantal, zapowiedział wprowadzenie zasady „solidarności terytorialnej” w systemie ochrony zdrowia. Zgodnie z nią lekarze będą mieć obowiązek odbywania do dwóch dni konsultacji miesięcznie w tzw. pustyniach medycznych – czyli regionach z bardzo ograniczonym dostępem do opieki zdrowotnej.
To rozwiązanie ma być alternatywą dla całkowitego ograniczenia swobody wyboru miejsca pracy przez lekarzy.

Nowe przepisy obejmą wszystkich lekarzy i przewidują rekompensaty finansowe. Ci, którzy nie zgodzą się na udział w programie, mogą zostać objęci sankcjami.

W 2024 roku aż 6 milionów Francuzów nie miało dostępu do lekarza rodzinnego. Dlatego poprawa dostępności opieki zdrowotnej w niedostatecznie obsłużonych regionach stała się jednym z kluczowych celów rządu.

Premier Bayrou zaznacza jednak, iż jeżeli ten plan awaryjny się nie powiedzie, w przyszłości może zajść konieczność zmiany obecnych zasad opartych na wolności wyboru miejsca pracy przez lekarzy.

Ponadto rząd planuje zwiększyć dostęp do studiów medycznych. w tej chwili aż 24 departamenty nie oferują takiej możliwości. Aby to zmienić, każda jednostka administracyjna ma zapewnić możliwość odbycia pierwszego roku studiów medycznych, a w lokalnych liceach pojawią się profile zdrowotne.
Premier chce też, by od roku akademickiego 2026 staże poza dużymi miastami i uniwersyteckimi szpitalami (CHU) były obowiązkowe.

Rząd chce ułatwić lekarzom i pracownikom ochrony zdrowia osiedlanie się i podejmowanie pracy w regionach z niedoborem kadr. W tym celu planuje zapewnić gotowe mieszkania dla studentów odbywających tam staże oraz uprościć formalności dla osób rozpoczynających działalność medyczną.

Ponadto zamierza odciążyć lekarzy od obowiązków administracyjnych, aby mieli więcej czasu w konsultacje z pacjentami. W tym celu do 2028 roku planuje zatrudnić 15 000 asystentów medycznych. Równocześnie władze chcą przekazać część zadań innym pracownikom ochrony zdrowia. Przykładowo, osoba z objawami sezonowego nieżytu nosa będzie mogła udać się do apteki po lek, choćby jeżeli jej recepta wygasła (do trzech miesięcy wstecz).

W ciągu najbliższego miesiąca regionalne agencje zdrowia (ARS) mają, we współpracy z prefektami i lokalnymi samorządami, opracować mapę „czerwonych stref” – czyli regionów wymagających pilnych działań. Te obszary zostaną objęte w pierwszej kolejności wdrażaniem nowego planu.

(KzK)

Idź do oryginalnego materiału