Działania podlaskich jednostek kultury skierowane do młodzieży

bstok.pl 6 dni temu
Zdjęcie: Działania podlaskich jednostek kultury skierowane do młodzieży


Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu:

Muzeum Rolnictwa posiada ofertę edukacyjną dla szkół i grup zorganizowanych, która obejmuje lekcje muzealne, pokazy, liczne propozycje warsztatów, a na specjalne zamówienie również programy edukacyjne. Muzeum posiada noclegową i oferuje młodzieży uczestnictwo w „Zielonych Szkołach”.

Edukacja w muzeum to alternatywna forma nauki. Muzeum odrzuca schematy szkolnych żelaznych metod edukacyjnych i pedagogicznych, stawia na interaktywność i naukę przez zabawę oraz odkrywanie przez doświadczenie. Poziom trudności oraz zakres omawianego tematu dobierany jest indywidualnie do potrzeb, wieku oraz możliwości percepcyjnych grupy.

Grupą docelową w zależności od zajęć mogą być dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, studenci.

Tematy, które mogą być realizowane:

  • lekcje muzealne i warsztaty w zabytkowej szkole we wsi Winna-Chroły,
  • lekcje muzealne z dziedziny techniki w rolnictwie,
  • lekcje muzealne i warsztaty z dziedziny etnograficznej,
  • lekcje muzealne z dziedziny drewnianego budownictwa wiejskiego,
  • lekcje muzealne i warsztaty z dziedziny tradycji zielarskich,
  • lekcje muzealne i warsztaty z dziedziny pszczelarstwa,
  • lekcje muzealne z dziedziny przyrody,
  • lekcje muzealne z dziedziny historii,
  • lekcje muzealne z dziedziny historii sztuki.

Szczegóły oferty znajdują się na stronie Muzeum Rolnictwa.

Podczas imprez plenerowych organizowanych przez Muzeum takich jak Jarmark św. Wojciecha, Europejska Noc Muzeum, Zajazd Wysokomazowiecki, Święto Chleba czy Jesień w Polu i Zagrodzie przygotowywane są strefy, w której realizowane są warsztaty, konkursy oraz przedstawienia skierowane do najmłodszych zwiedzających.

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki:

Młodsze pokolenia wymagają szczególnej uwagi, by kontynuować tradycje kultury muzycznej, dlatego Opera i Filharmonia Podlaska stara się wychodzić naprzeciw potrzebom młodej publiczności. Realizowane przez instytucję różnorodne działania, takie jak audycje edukacyjne, otwarte próby generalne, spektakle czy koncerty z cyklu Akademia Młodego Melomana, są odpowiedzią na rosnącą potrzebę zbliżenia młodych ludzi do muzyki symfonicznej. Opera regularnie organizuje wyjazdowe warsztaty edukacyjne, które pozwalają na pogłębienie wiedzy muzycznej oraz na bliski kontakt z artystami instytucji.

W ostatnim kwartale 2024 roku zrealizowano zajęcia pn. W ry(t)mach Tuwima, czyli tajemnica skrzyni prapradziadka (na realizację których środki pozyskano z Krajowego Planu Odbudowy), w poprzednich latach były to warsztaty: Rozśpiewany Fredro, Odwieczne pieśni. Karłowicz i my oraz Czy Moniuszko spotkał Chopina? (realizowane ze środków Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca). Te warsztaty w przystępny sposób przybliżały młodym ludziom wielkie postaci świata muzyki i literatury, a dodatkowo były to warsztaty nieodpłatne, dzięki którym dzieci z jednostek, które na co dzień mają utrudniony dostęp do instytucji kultury mogły poczuć jej bliskość.

W stałym repertuarze Opery i Filharmonii Podlaskiej znajdują się także otwarte próby generalne, bajki muzyczne, audycje i spektakle edukacyjne. W ostatnim czasie na scenie młodsza publiczność mogła oglądać Księgi zaczarowanego fletu oparte na operze Czarodziejski flet W.A. Mozarta.

Kolejną propozycją dla młodych melomanów są audycje edukacyjne z cyklu Poranek Młodego Melomana (W zaczarowanym świecie rodziny fletów i Gdzie tuba nie może tam trąbkę pośle) oraz spektakle Konopnicka w barwach muzyki, czyli jak brzmiała jesień i zima naszych pradziadków.

W marcu instytucja miała zaplanowaną oczekiwaną premierę spektaklu Konopnicka 2, czyli jak brzmiały wiosna i lato naszych pradziadków.

Obie odsłony wydarzenia są inspirowane kompozycjami Zygmunta Noskowskiego do tekstów Marii Konopnickiej ze słynnego Śpiewnika dla dzieci i są doskonałą okazją, by międzypokoleniowo odkrywać piękno muzyki i literatury poprzez aktywny udział w spektaklu, śpiew, taniec i grę na instrumentach.

Artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej realizują też cykl „Akademia Młodego Melomana”, czyli poranne koncerty dla młodzieży. To inicjatywa, która ma na celu wprowadzenie młodych ludzi w świat muzyki klasycznej i sztuki wysokiej. Uczniowie poznają różnorodne formy muzyki, instrumenty oraz kompozytorów. Koncerty są poprzedzone lub uzupełniane komentarzem, który pomaga zrozumieć kontekst utworu, historię jego powstania oraz specyfikę poszczególnych instrumentów.

W ramach tego cyklu w bieżącym sezonie instytucja ma zaplanowane cztery różne koncerty.
OiFP współpracuje także z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina Filią w Białymstoku. Studenci kierunków instrumentalistyki tej uczelni mają możliwość odbywania praktyk orkiestrowych w instytucji, dzięki czemu przygotowują się – pod okiem doświadczonych muzyków orkiestrowych – do czynnego udziału w próbach i koncertach orkiestry OiFP.

Opera jest organizatorem inicjatywy Studencka Scena Młodych. Raz w miesiącu Studenci UMFC prezentują melomanom wybrany program artystyczny – to dla nich szansa, by występując przed publicznością, zdobywać cenne doświadczenie zawodowe i rozwijać swój warsztat. Studenci mają także możliwość wystawiania na scenie spektakli przygotowanych pod kierunkiem swoich profesorów

Szczegóły oferty znajdują się na stronie OiFP.

Ośrodek „Pogranicze-sztuk, kultur, narodów”:

Ośrodek realizuje programy edukacyjne w połączeniu ze sztuką dla młodzieży – głownie biorącej udział w zajęciach w grupach stałych. Są to takie zespoły i grupy jak:

  • Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego – program poznawania tradycji muzycznej Europy.
  • Pracownia Kronik sejneńskich – stały program mający już 25 letnią historię związany ze zbieraniem i budowaniem opowieści o miejscu, przybierający różne formy artystyczne – spektaklu, książki, filmu, gry
  • Pracownia Tkania – zajęcia warsztatowe dotyczące tradycji tkackich pogranicza polsko-litewskiego
  • Lektorium Sejneńskie – program adresowany do młodzieży szkół średnich, zakładający poznawanie i studiowanie dziedzictwa kulturowego, historycznego i literackiego wybranych miast w Polsce – 20 osób.
  • Pracownia Animacji Filmowej – grupa młodych filmowców przez 13 lat stworzyła 106 filmów animowanych opowiadających o tradycjach sąsiedzkich Sejneńszczyzny, a także sejneńskich rodzinach.
  • Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa – cykl spotkań młodych Sejnian z uznanymi artystami muzyki improwizowanej.
  • Pracownia Myśli Wpadających w Ucho – Młodzież w kreatywny sposób tworzy muzykę, którą później wykonuje (zajęcia z tworzenia tekstów i kompozycji muzycznych).
  • Program edukacji regionalnej – realizuje swój program w ramach Uniwersytetu Pogranicza. Uniwersytet to cykl działań artystycznych, warsztatów, koncertów, spektakli, lekcji literackich dla ok. 200 osobowej grupa dzieci i młodzieży ze szkół w regionie, które poprzez sztukę i edukację uczestniczy w bogatej ofercie poznawania dziedzictwa wielokulturowego regionu, w ciekawym pozaszkolnym programie Są to sprofilowane klasy artystyczne: literacka, muzyki klasycznej, muzyki „miejsca”, sztuki ludowej, trzy klasy tradycji wielokulturowych. W programie bierze także udział młodzież z VII i VIII klas.

W zajęciach Pogranicza biorą udział także zorganizowane grupy młodzieży z Polski, które w ramach tzw. staży Pogranicza uczestniczą w jednodniowych, dwu, lub trzydniowych wydarzeniach, warsztatach i wykładach. Są to grupy m.in. z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Lublina, Katowic. W ciągu roku szkolnego Pogranicze przyjmuje kilkadziesiąt takich grup.

Więcej informacji na stronie Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”.

Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku:

  • Bardzo Młoda Kultura. To program realizowany pod auspicjami Narodowego Centrum Kultury i przy wsparciu Województwa Podlaskiego. Każda edycja trwa trzy lata. PIK już po raz trzeci jest operatorem regionalnym programu, którego głównym celem jest pokazanie młodym ludziom, ale również dorosłym instruktorom, animatorom i edukatorom możliwości i znaczenia, jakie dla szeroko pojętego rozwoju mają działania kulturalne i artystyczne. W ramach Bardzo Młodej Kultury organizowane są szkolenia, warsztaty. Finansowane są też projekty i inicjatywy lokalne, w których młodzież odgrywa pierwszoplanową rolę. w tej chwili trwa trzeci rok edycji 2023-2025.
  • To realizowany od pięciu lat Wojewódzki Przegląd Amatorskiej Twórczości Teatralnej. Przegląd ma charakter konkursu skierowanego do dzieci i młodzieży w różnych kategoriach wiekowych: przedszkole, szkoła podstawowa i średnia. Osobną kategorią są teatry amatorskie. PIKtoGRAmy są szansą dla młodych ludzi na odkrycie swojego potencjału, pokazania własnej kreatywności i zdolności aktorskich oraz skonfrontowania się z opinią profesjonalnego jury.
  • To największy w woj. podlaskim przegląd amatorskich zespołów rockowych. Rockowania są szansą dla młodych ludzi, zespołów lub solistów przed debiutem, którzy chcą zaistnieć na scenie rockowej, pokazać swoje umiejętności i wyrazić siebie przy pomocy „ciężkiego brzmienia”. W 2025 r. odbędzie się 10. edycja Rockowań.
  • Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone. W zespole, który istnieje już ponad 70 lat tańczą i śpiewają osoby w różnym wieku. Są tu również grupy młodzieżowe. Dla młodych dziewcząt i chłopców jest to szansa, aby poznać tradycyjne pieśni i tańce Podlasia, a także innych regionów Polski. Wspólne próby, występy, wyjazdy na festiwale, przeglądy i konkursy bardzo integrują i pozwalają nawiązać przyjaźnie na całe życie.
  • Grupa wokalna Triada. To zespół, w którym młodzież może kształcić swoje umiejętności wokalne. Zajęcia prowadzą profesjonalni muzycy. Pod ich kierunkiem młodzi wokaliści uczą się śpiewu indywidualnie i grupowo. Triada często koncertuje, a dodatkowym atutem zajęć jest możliwość poznania innych pasjonatów śpiewu, nawiązanie nowych relacji i przyjaźni.
  • Zajęcia śpiewu indywidualnego. W PIK można skorzystać z możliwości indywidualnej nauki śpiewu pod kierunkiem profesjonalnych muzyków. To doskonała możliwość dla młodych ludzi, którzy chcą doskonalić swój warsztat wokalny lub zdobyć nowe umiejętności w relacji mistrz-uczeń, indywidualnie.
  • Podlaskie Ognisko Baletowe. Dzieci i młodzież mogą rozwijać talent taneczny pod kierunkiem Oksany Prus. Przygotowane choreografie są często prezentowane na scenach, co pozwala sprawdzić się przed wymagającą publicznością oraz jurorami licznych konkursów.
  • Teatr ProScenium. Zajęcia teatralne skierowane do młodych miłośników sceny. To doskonała możliwość, aby poznać i pokochać teatr, przełamać nieśmiałość, odkryć talent aktorski. Każdy sezon pracy młodych aktorek i aktorów wieńczy przedstawienie. Podczas zajęć uczestnicy mają też możliwość dyskutowania o różnych interpretacjach tekstów teatralnych, uczą się bronić swojego zdania i otwierać na poglądy innych.

Szczegóły oferty można znaleźć na stronie Podlaskiego Instytutu Kultury.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej:

W 2025 r. instytucja zaplanowała szereg działań, które skierowane są do młodzieży bądź w sposób istotny uwzględniają tę grupę odbiorców:

  1. Chodzenie z Konopielką (27 kwietnia 2025 r.) – jest to wyjątkowa okazja, by doświadczyć jednego z barwniejszych wiosennych zwyczajów ludowych Podlasia. „Chodzenie z Konopielką” obejmuje przemarsz kolędniczej grupy po muzealnej wsi oraz życzenia kierowane do mieszkańców – nawiązując do dawnych pieśni i obrzędów wiosennych. Kolędnicy odśpiewują tradycyjne przyśpiewki, symbolicznie żegnając zimę i witając nową porę roku. Uczestnicy mają szansę przyjrzeć się charakterystycznym strojom, rekwizytom i poznać historie związane z tym zwyczajem
  2. Majówka w Skansenie (1–3 maja 2025 r.) – propozycja rodzinnego spędzenia czasu w otoczeniu podlaskiej przyrody i architektury drewnianej:
  • 1 maja: wernisaż inaugurujący wystawę prezentującą bogactwo tradycyjnych zabawek, jakimi bawiono się na podlaskiej wsi. Oprócz samego zwiedzania ekspozycji, odwiedzający mogą wziąć udział w warsztatach z twórcą ludowym, podczas których poznają techniki tworzenia drewnianych zabawek. Wydarzeniu towarzyszy promocja zeszytu edukacyjnego przybliżającego dawne gry i zabawy wiejskie;
  • 2 maja: warsztaty tworzenia kokard narodowych, uzupełnione krótkimi prelekcjami o symbolice kolorów i polskich znakach państwowych. To świetna okazja do poszerzenia wiedzy historycznej i refleksji nad znaczeniem patriotyzmu we współczesnym świecie. Zwieńczeniem dnia jest wspólne ognisko przy muzyce – w radosnej, piknikowej atmosferze;
  • 3 maja: gra terenowa „Co gospodyni chowała w skrzyni?”, podczas której uczestnicy wyruszają na poszukiwanie przedmiotów związanych z dawnym życiem w podlaskiej wsi. Ta interaktywna forma edukacji pozwala odkrywać codzienność Podlasian sprzed lat w sposób angażujący i pełen niespodzianek. Zwieńczeniem dnia jest wspólne ognisko przy muzyce – w radosnej, piknikowej atmosferze;
  1. Piknik w Skansenie (2–6 czerwca 2025 r.) – wydarzenie łączące rekreację na świeżym powietrzu z odkrywaniem kultury ludowej. Dzieci i młodzież najpierw zwiedzają wystawę „Od patyka do konika – czyli dawne zabawki ludowe”, a następnie uczestniczą w warsztatach robienia zabawek prowadzonych przez twórcę ludowego. Dzięki temu uczestnicy od razu mogą pobawić się własnoręcznie wykonanymi przedmiotami. Dodatkowym punktem programu są zabawy ruchowe inspirowane dawnymi formami spędzania wolnego czasu w wsi, a na koniec – wspólne ognisko dla wszystkich chętnych;
  2. Zielone Świątki (7 czerwca 2025 r.) – wydarzenie związane z dawnymi obrzędami odbywającymi się podczas Zesłania Ducha Świętego. Prezentowane są zwyczaje ludowe, takie jak przygotowywanie kwietnych wieńców. Poszczególne obrzędy, pieśni i tańce z epoki przybliżają, jak ważne było to święto w kalendarzu wsi podlaskiej.
  3. Lato na wsi (lipiec–sierpień 2025 r.) – program wakacyjny skierowany głównie do dzieci i młodzieży w zorganizowanych grupach, choć także rodziny z dziećmi znajdą tu mnóstwo atrakcji. W ramach „Lata na wsi” dostępne są trzy różne bloki zajęć:
  • gra terenowa „Co kryje skansen?” – uczestnicy otrzymują karty pracy i wyruszają w teren, by odnaleźć ważne dla dawnej kultury ludowej obiekty i eksponaty. Później wykonują pamiątkowe torby lub podkładki z motywami przedmiotów, które udało się znaleźć.
  • „Dobra zabawa – dawne zabawki i zabawy ludowe” – warsztaty, podczas których zwiedza się wystawę zabawek ludowych, ogląda krótkie filmy z rzutnika, a na koniec samodzielnie tworzy papierowe zabawki czy wiatraczki. Ostatnim punktem programu są proste zabawy ruchowe na świeżym powietrzu;
  • „Ziołowe inspiracje” – zajęcia w muzealnym ogródku ziołowym, gdzie można poznać rodzaje i zastosowanie ziół. Dzieci przygotowują owocowe mieszanki herbaciane, które potem kosztują, i tworzą magnesy z suszonych kwiatów – jako małą pamiątkę z muzeum;
  1. Babie Lato w Skansenie (22–26 września 2025 r.) – jesienny cykl wydarzeń przybliżających dawne życie i zajęcia wiejskie po okresie żniw. Główne atrakcje to zwiedzanie wystawy „Dawne zawody w miniaturze” i zabytkowego wiatraka, w którym opowiada się o tajnikach mielenia zboża. Kolejnym punktem jest pokaz pracy kowala i praczki, prezentowany w formie żywej lekcji historii. Warsztaty wypiekania podpłomyków (prostych placków dawniej często spożywanych na wsi) pozwalają poznać smaki tradycyjnej kuchni, a możliwość przygotowania własnej soli ziołowej uzupełnia doświadczenie o aspekt kulinarny. Całość wieńczy integracyjne ognisko w pięknej, jesiennej scenerii.
  2. Katarzynki i Andrzejki (24–28 listopada 2025 r.) oraz Andrzejkowy Wieczór Wróżb (29 listopada 2025 r.) – wydarzenie, w którym uczestnicy odkrywają, jak dawniej traktowano listopadowe wróżby – zarówno te przeznaczone dla dziewcząt (Andrzejki), jak i osobny wieczór dedykowany kawalerom (Katarzynki). Wspólna zabawa obejmuje lanie wosku przez dziurkę od klucza, wróżenie z ustawianych butów czy obierki z jabłek.
  3. Gwiazdka w skansenie (1–19 grudnia 2025 r.) – jedno z najbardziej nastrojowych wydarzeń w końcówce roku, prezentujące bogactwo obrzędowości okresu Bożego Narodzenia na dawnej wsi podlaskiej:
  • zwiedzanie udekorowanych wnętrz – w chałupie pokazuje się świąteczny nastrój, tradycyjne ozdoby oraz wigilijny stół i opowieść o zwyczajach bożonarodzeniowych;
  • widowisko kolędnicze – w przebraniu „herodów” lub „gwiazdorów” artyści-amatorzy odgrywają tradycyjne sceny, przedstawiając pieśni i przyśpiewki związane z Bożym Narodzeniem;
  • warsztaty wypieku opłatków i wykonywania ozdób choinkowych ze słomy oraz bibuły – uczestnicy mogą samodzielnie spróbować swoich sił w rękodziele i zabrać do domu stworzone dekoracje

Każde z powyższych wydarzeń ma na celu przybliżenie odbiorcom piękna oraz różnorodności kultury ludowej Podlasia.

Więcej informacji na stronie Skansenu.

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku:

  • Warsztaty Teatralne

Od 2006 roku Teatr Dramatyczny w Białymstoku prowadzi regularne warsztaty teatralne, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Zajęcia skierowane są do różnych grup wiekowych, w tym do młodzieży, i mają na celu rozwijanie umiejętności aktorskich oraz pogłębianie zainteresowania teatrem. Warsztaty prowadzone są przez aktorów Teatru Dramatycznego na podstawie autorskich scenariuszy. Rok warsztatowy trwa od października do czerwca i jest powiązany z sezonem artystycznym. w tej chwili działają 4 grupy wiekowe: 10+, 13+, 16+ i 19+, łącznie w 6 grupach. Finałem każdego cyklu są pokazy na scenie Teatru.

  • „Scena jest Wasza” – Letni Festiwal Teatralny BLIŻEJ

Podczas pierwszej edycji Festiwalu w 2024 roku udostępniono przestrzeń sceny amatorom, którzy mogli zaprezentować swoje spektakle. Na scenie zaprezentowała się młodzież z koła teatralnego działającego przy Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Wasilkowie oraz uczestnicy Warsztatów Teatralnych. Teatr planuje kontynuację tego działania również w 2025 roku – pod warunkiem uzyskania dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje”.

  • Projekt „Wolne dziecko”

W 2020 roku Teatr zrealizował projekt „Wolne dziecko”, podejmujący temat wolności. W ramach zadania odbyły się m.in. warsztaty teatralne dla uczniów, konkurs dla szkół oraz panel dyskusyjny. Finałem projektu był spektakl „Wolne dziecko”, zrealizowany we współpracy z młodzieżą z VII LO w Białymstoku, podopiecznymi Domu Dziecka w Krasnem oraz Stowarzyszeniem Kultury Ulicznej ENGRAM.

  • Teatr Dramatyczny w Białymstoku stara się aktywnie angażować młodzież w działania artystyczne i edukacyjne, jednak skala i zakres inicjatyw zależą każdorazowo od pozyskanych środków z funduszy zewnętrznych (NCK, MKiDN).

Szczegółowa oferta znajduje się na stronie Teatru Dramatycznego.

Teatr Wierszalin w Supraślu:

  • spektakle edukacyjne – Teatr Wierszalin regularnie prezentuje repertuar, w którym znajdują się spektakle oparte na klasyce literatury polskiej m.in. dziełach,,Dziady- noc pierwsza”, ,,Dziady- noc druga” Adama Mickiewicza czy ,,Ślub” Witolda Gombrowicza. Przedstawienia te stanowią atrakcyjną formę uzupełnienia edukacji humanistycznej młodzieży;
  • lekcje teatralne i spotkania z twórcami – po wybranych spektaklach organizowane są spotkania edukacyjne z twórcami oraz aktorami teatru, które umożliwiają młodzieży pogłębienie wiedzy o teatrze, epoce;
  • warsztaty teatralne – Teatr realizuje warsztaty teatralne dla młodzieży szkolnej, prowadzone przez aktorów Program warsztatów obejmuje m.in. pracę z tekstem, emisję głosu, elementy gry aktorskiej i improwizacji;
  • spektakle prezentowane są nie tylko w siedzibie teatru w Supraślu, ale również w ramach objazdów po mniejszych miejscowościach i gminach wiejskich, z naciskiem na regiony o utrudnionym dostępie do oferty kulturalnej;
  • teatr regularnie współpracuje z domami kultury, bibliotekami oraz organizacjami lokalnymi w celu umożliwienia młodzieży bezpośredniego kontakt z teatrem;
  • teatr udostępnia bezpłatne wejścia dla młodzieży na niektóre wydarzenia w okresie festiwalu ,,Między Wierszami”.

Zapraszamy na stronę Teatru Wierszalin.

Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku:

Instytucja kieruje swoje programy głównie do młodzieży białoruskiej oraz społeczności lokalnej Białostocczyzny.

W ramach statutu instytucji realizowane są następujące inicjatywy:

  • materiały wspomagające i wzbogacające zajęcia z języka białoruskiego w szkołach, gdzie prowadzone są zajęcia z języka białoruskiego (pierwsze powstały w 2024 roku, na rok 2025 zaplanowane zostało wydanie przynajmniej jednego kompletu takich materiałów, skierowanych przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych);
  • współorganizacja spotkań integrujących dzieci i młodzież uczące się języka białoruskiego (wzorem ubiegłego roku planowane są pikniki dla uczniów uczących się języka białoruskiego);
  • przygotowano spektakl „Wicia” dla dzieci i młodzieży, inspirowany biografią i twórczością poety Wiktora Szweda, który prezentowany będzie w różnych miejscowościach Białostocczyzny

Media społecznościowe Centrum Kultury Białoruskiej.

Do Nowogrodu zapraszają też młodzież pracownicy Muzeum-Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika. Wspaniałe eksponaty i piękna okolica jednego z najstarszych skansenów w Polsce to dobre miejsce na wiosenne wypady w plener.
Więcej informacji o muzeum w Nowogrodzie znajduje się na stronie internetowej instytucji.

oprac.: Aneta Kursa
fot.: Mateusz Duchnowski

Źródło: Urząd Marszałkowski

Idź do oryginalnego materiału