Dziś mija termin składania zeznania podatkowego: Co się stanie, jeżeli tego nie zrobisz?

wataha.no 1 dzień temu

Dziś mija termin składania zeznania podatkowego: Co się stanie, jeżeli tego nie zrobisz?

W środę, 30 kwietnia o północy, upływa termin składania zeznania podatkowego w Norwegii. Dyrektor Urzędu Podatkowego, Nina Schanke Funnemark, odpowiada na najczęściej zadawane pytania, jakie trafiają do Skatteetaten w tym okresie.

Dziś mija termin składania zeznania podatkowego

Według danych, niemal 4,2 miliona osób sprawdziło swoje zeznanie podatkowe na stronie skatteetaten.no, a 3 miliony już je złożyły.

– Każdy powinien zajrzeć do swojego zeznania podatkowego. jeżeli tego nie zrobisz, urząd przyjmie dane, które zostały wstępnie wypełnione. Może to oznaczać, iż zapłacisz zbyt wysoki podatek – na przykład, jeżeli nie wpiszesz przysługującej Ci ulgi albo jeżeli w systemie widnieją błędne informacje – mówi Nina Schanke Funnemark.

Przeczytaj również: Dyrekcja ds. Edukacji zaostrza walkę z AI: Nowe zasady na egzaminie

Trzy wskazówki na ostatnią chwilę

Dyrektorka urzędu podatkowego ma kilka rad dla tych, którzy zostawili sprawdzenie zeznania na ostatni moment:

  1. Sprawdź wstępnie wypełnione dane: Przejrzyj informacje o dochodach, majątku, nieruchomościach i kredytach. Upewnij się, iż wszystko się zgadza.

  2. Skorzystaj z przewodnika po ulgach: jeżeli nie masz pewności, czy przysługuje Ci jakaś ulga, wejdź na skatteetaten.no/fradragsveileder.

  3. Uzupełnij brakujące informacje: Samodzielnie należy wpisać m.in. ulgę za dojazdy, kryptowaluty, pożyczki zagraniczne oraz prywatne.

– Dane z ubiegłego roku pokazują, iż wielu podatników zyskało na sprawdzeniu zeznania. Po jego złożeniu i wydaniu decyzji podatkowej okazało się, iż więcej osób dostało zwrot podatku, a mniej musiało dopłacać – dodaje Funnemark.

Najczęstsze pytania przed upływem terminu

Co się stanie, jeżeli nie sprawdzę zeznania podatkowego?
Jeśli jesteś pracownikiem lub emerytem i nie złożysz zeznania na czas, zostanie ono uznane za złożone w wersji wstępnie wypełnionej. To Ty jesteś odpowiedzialny za poprawność danych – dlatego warto je sprawdzić.

Co jeżeli nie zdążę złożyć zeznania?
Możesz złożyć wniosek o przedłużenie terminu przez stronę internetową urzędu. Otrzymasz wtedy automatycznie dodatkowy miesiąc. Wniosek trzeba złożyć najpóźniej 30 kwietnia. W zeszłym roku zrobiło to 50 000 osób.

A jeżeli przypomnę sobie coś po terminie?
Możesz zalogować się na stronie skatteetaten.no, wprowadzić poprawki i ponownie złożyć zeznanie – masz na to aż trzy lata od pierwotnego terminu.

Kiedy otrzymam zwrot podatku?
Po złożeniu zeznania urząd sporządzi decyzję podatkową, w której będzie widoczne, czy należy Ci się zwrot, czy masz dopłatę. Zwrot zostanie wypłacony po ogłoszeniu decyzji.
Większość podatników otrzyma decyzję między kwietniem a czerwcem, choć niektórzy dopiero jesienią.

Do kiedy trzeba zapłacić podatek dopłaty (restskatt)?
Jeśli decyzja podatkowa zostanie wydana do czerwca, termin zapłaty przypada na 20 sierpnia. jeżeli kwota do zapłaty przekracza 1000 koron, podatek zostanie podzielony na dwie równe raty – druga płatna do 24 września. Jesienią decyzje wydawane są na bieżąco, a faktura zostanie wysłana najpóźniej trzy tygodnie po decyzji.

Czy można uniknąć odsetek od niedopłaty?
Tak, jeżeli zapłacisz kwotę niedopłaty do 31 maja, nie zostaną naliczone odsetki.

Jak zapłacić: https://www.skatteetaten.no/person/skatt/skatteoppgjor/restskatt/kid-for-restskatt/

Ile osób nie sprawdza swojego zeznania?
Wysłano ponad 5 milionów zeznań, w tym również do przedsiębiorców i w wersji papierowej. Szacuje się, iż od 400 000 do 500 000 osób nie sprawdza swojego zeznania, choć z roku na rok liczba ta maleje.

Polub nas na facebooku i udostępnij innym nasz post

Źródło: skatteetaten, Zdjęcie: Wojtek Sobieski

Przeczytaj również: Thanks Jimi Festival 2025: Muzyczna uczta po raz 15-ty

Idź do oryginalnego materiału