Kolejne zdjęcia arkusza maturalnego w sieci. CKE o ujawnieniu egzaminu z matematyki [SPRAWDŹ]

rdc.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: Matura z matematyki (autor: MACIEK LESZCZELOWSKI/UM WARSZAWA)


We wtorek o godz. 9:00 maturzyści przystąpili do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Jest to egzamin obowiązkowy. Po rozpoczęciu egzaminu – jak podała redakcja eDziecko Gazeta.pl – na portalu X i Discordzie ukazały się zdjęcia kilku stron z arkusza maturalnego.

Centralna Komisja Egzaminacyjna wydała komunikat w tej sprawie. Oświadczyła w nim, iż „żadne informacje dotyczące zadań egzaminacyjnych nie zostały ujawnione przed godziną rozpoczęcia egzaminu maturalnego z matematyki, tj. przed godziną 9:00”. Podała, iż pierwsze zdjęcia kolejnych stron arkusza zostały opublikowane na jednym z serwisów społecznościowych po godz. 9:10.

„Najprawdopodobniej zostały one wykonane przez zdającego, który wniósł na salę egzaminacyjną urządzenie telekomunikacyjne” – czytamy w komunikacie.

Dyrektor CKE Robert Zakrzewski poproszony o komentarz w tej sprawie podkreślił, iż „materiał egzaminacyjny jest tajny do godziny dziewiątej”. Przypomniał, iż na arkuszu jest informacja: „Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu”.

„Nie mam informacji, iż wyciek nastąpił przed egzaminem” – dodał.

Unieważnienie egzaminu maturalnego

Centralna Komisja Egzaminacyjna przypomniała w komunikacie, iż wniesienie na salę egzaminacyjną jakiegokolwiek urządzenia telekomunikacyjnego lub korzystanie z takiego urządzenia na sali egzaminacyjnej skutkuje unieważnieniem egzaminu maturalnego z danego przedmiotu. Unieważnienie danemu zdającemu egzaminu z przedmiotu obowiązkowego lub jedynego przedmiotu dodatkowego oznacza niezdanie egzaminu i brak możliwości przystąpienia do egzaminu w sesji poprawkowej przez tego zdającego. Osoba, której unieważniono egzamin, może do niego przystąpić dopiero za rok.

W ubiegłym roku unieważnione zostały 202 egzaminy maturalne, w tym 53 za wniesienie telefonu na egzamin lub korzystanie z niego w tym czasie.

CKE wskazała, iż maturzysta może przekazać informację o treści zadań egzaminacyjnych po wyjściu z sali egzaminacyjnej po zakończeniu egzaminu.

„Wykonywanie zdjęć arkusza podczas egzaminu na sali stanowi złamanie przepisów prawa określonych w ustawie o systemie oświaty” – podkreśliła.

CKE dodała, iż analizuje sytuację. „W przypadku uznania, iż istnieje uzasadnione podejrzenie złamania prawa, CKE złoży stosowne zawiadomienie w tej sprawie do adekwatnych służb” – czytamy w komunikacie.

Arkusz egzaminacyjny z matematyki na poziomie podstawowym rozwiązywany we wtorek przez maturzystów CKE opublikowała po południu.

Co było na maturze z matematyki?

Maturzyści piszący we wtorek obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym musieli wykazać się m.in. umiejętnością wykonywania działań na liczbach rzeczywistych, znajomością funkcji i ich własności oraz ciągów liczbowych.

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała arkusz rozwiązywany przez maturzystów, zawierał on 31 zadań. Podczas ich rozwiązywania zadań maturzyści mogli korzystać z zestawu wzorów matematycznych, cyrkla, linijki i z prostego kalkulatora.

Zdający musieli się wykazać m.in. umiejętnością wykonywania działań na liczbach rzeczywistych, np. wykonywać działania na potęgach i logarytmach. Należało też umieć rozwiązywać równania i nierówności. Część zadań wymagała m.in. znajomości pojęcia funkcji i umiejętności korzystania z ich własności, a także wiedzy na temat kartezjańskiego układu współrzędnych.

W arkuszu znalazły się także zadania dotyczące ciągów liczbowych – arytmetycznego i geometrycznego, a także obliczania prawdopodobieństwa zdarzenia. Część zadań polegała na obliczeniu średniej arytmetycznej, mediany i dominanty.

Maturzyści musieli w zadaniach zastosować wiadomości z rodzajów figur geometrycznych i ich własności. Najwyżej oceniane było zadanie polegające na obliczeniu długości krawędzi prostopadłościanu, wykorzystując podane w zadaniu informacje z jednoczesnym wyznaczeniem wzoru i dziedziny funkcji pola powierzchni całkowitej prostopadłościanu.

Idź do oryginalnego materiału