Leon XIV – nowy papież Kościoła katolickiego

ikc.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: Leon XIV – nowy papież Kościoła katolickiego


Ilustrowany Kurier Codzienny IKC

Mamy nowego papieża, który przyjął imię Leon XIV. Został nim kardynał Robert Francis Prevost, amerykański duchowny, augustianin i misjonarz.

Kim jest Robert Francis Prevost?

Robert Francis Prevost urodził się 14 września 1955 roku w Chicago, w rodzinie o francusko-włoskich korzeniach. Jego ojciec, Louis Marius Prevost, był Francuzem, a matka, Mildred Martinez, Włoszką. Prevost biegle włada angielskim, hiszpańskim, włoskim, francuskim i portugalskim, a także czyta po łacinie i niemiecku. Jego wykształcenie i wielokulturowe doświadczenie przygotowały go do roli lidera w globalnym Kościele.

Prevost wstąpił do zakonu augustianów, gdzie przyjął święcenia kapłańskie. Ukończył doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie, co dało mu solidne podstawy do pracy w administracji kościelnej. Przez wiele lat działał jako misjonarz w Peru, gdzie angażował się w duszpasterstwo i projekty społeczne, zyskując reputację człowieka bliskiego ludziom.

Droga do papiestwa

Przed wyborem na papieża Prevost pełnił najważniejsze funkcje w Kościele. Był biskupem Chiclayo w Peru, a od 2023 roku prefektem Dykasterii ds. Biskupów, jednej z najważniejszych instytucji w Watykanie, odpowiedzialnej za nominacje biskupie. W 2023 roku papież Franciszek mianował go kardynałem, co było wyraźnym sygnałem jego rosnącego wpływu. Jako kardynał Prevost uchodził za zwolennika dialogu i jedności, łącząc umiarkowany konserwatyzm z otwartością na reformy w duchu synodalności.

Wizja Leona IV

Choć pontyfikat Leona IV dopiero się rozpoczął, obserwatorzy wskazują, iż jego doświadczenie misyjne i administracyjne może wpłynąć na kierunek Kościoła. Prevost jest postrzegany jako „człowiek dialogu”, który może kontynuować dzieło Franciszka w promowaniu synodalności i większego zaangażowania świeckich. Jego misyjna przeszłość sugeruje szczególne zainteresowanie Kościołem w Ameryce Łacińskiej i regionach rozwijających się. Jednocześnie jego konserwatywne poglądy mogą odpowiadać części kardynałów, którzy szukali bardziej tradycyjnego lidera po pontyfikacie Franciszka.

Idź do oryginalnego materiału