Poprawa sytuacji kobiet i mężczyzn w regionie, walka ze stereotypami dotyczącymi równości płci, a także przeciwdziałanie dyskryminacji – to tylko niektóre cele, jakie znalazły się w Równościowym Planie Działania dla województwa lubuskiego.
Dokument powstał na podstawie specjalnej diagnozy opracowanej przy współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Jak wyjaśnia Sylwia Pędzińska z lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego, konieczność opracowania i przyjęcia takiego to efekt zobowiązań europejskich, jakie zgodziliśmy się przyjąć dwa lata temu:
Równościowy Plan Działania dla województwa lubuskiego obowiązywać będzie przez pięć lat.
W projekcie dokumentu znalazły się w nim m.in. zapisy dotyczące celów, do jakich dążyć się będzie w tym zakresie w naszym regionie. Wymienia się w nim także liczne działania, które mają pomóc w walce z dyskryminacją płciową i doprowadzić do zmniejszenia różnic między mieszkańcami i mieszkankami województwa lubuskiego:
Sylwia Pędzińska podkreśla, iż – zgodnie z przepisami – projekt Równościowego Planu Działania dla województwa lubuskiego został poddany konsultacjom społecznym i mieszkańcy mogli zgłaszać swoje uwagi do tego dokumentu.
Jak zaznacza, w sumie wpłynęło 26 uwag, które zostaną teraz poddane analizie i – o ile będzie to możliwe – zostaną uwzględnione w ostatecznej wersji planu:
Dodajmy, iż projekt Równościowego Planu Działania dla naszego województwa został już umieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Na początku maja dokument ma zostać przyjęty przez zarząd województwa.