Agencja Informacyjna: W Centrum Kultury Promocji w Warszawie otwarto wystawę malarstwa „Splatanie”. Przedstawia ona obrazy, które namalował Marcin Kokoszko.
Spis treści
Katarzyna Haber o Marcinie Kokoszko
Kuratorem wystawy obrazów „Splatanie”, które namalował Marcin Kokoszko jest Katarzyna Haber. Ekspozycji towarzyszy okolicznościowi trzydziestosześciostronicowy katalog, poświęcony twórczości malarza. Publikacja zawiera opinię Katarzy Haber, na temat malarstwa Marcina Kokoszki, którą przedstawiamy poniżej.
Co maluje Marcin Kokoszko?
Marcin Kokoszko maluje pejzaże. Nie ma tu jednak mowy o prostym odtwarzaniu rzeczywistości. To pejzaże wewnętrzne, przefiltrowane przez niejasne przeczucie czegoś niepokojącego, nienazwanego – może katastrofy, apokalipsy. Linia horyzontu osadzona jest nisko. Ponad pustą równiną ciąży nawisłe, dramatyczne niebo o zarysowanych ostrym kształtem chmurach. Ich drapieżne, wijące się linie przecinają powierzchnię niczym pociski. W kilku ostatnich obrazach chmury przeobrażają się w rodzaj struktury podobnej do siatki neuronowej. Pną się, rozgałęziają niczym pędy,albo włókna, wdzierając się w obumarły pejzaż. Nie po to, żeby go ożywić, ale żeby coś z niego wydobyć. Jakiś ślad, pozostałość, może pamięć.
Co czuje się oglądając obrazy, które namalował Marcin Kokoszko?
Oglądając obrazy, które namalował Marcin Kokoszko, czujemy dysonans zarówno formy, jak i koloru. Wydrenowane z życia pustkowia, znaczone czarnymi liniami zwęglonych drzew kontrastują z witalną strukturą biologiczną.
Bardziej zaskakuje jednak kolor. Marcin Kokoszko, przez lata, pracował w gamie wyzbytej z namiętności: czerń, biel, szarość. Teraz, jakby na przekór martwocie przedstawianych przestrzeni, sięga po nasycone róże i fiolety — kolory drgające napięciem. Próbował choćby eksperymentować z gencjaną. Zmiana gamy to także zmiana tonu – od chłodnego wycofania w stronę emocjonalnego pęknięcia. Jego fiolet to spazm, puls barwy, która nie ożywia, ale przyspiesza rozpad.
Czym inspirował się Marcin Kokoszko?
W pejzażu otwierającym wystawę, inspirowanym filmem „Eraserhead”, który wyreżyserował David Lynch, przestrzeń przypomina prowizoryczne, zbudowane z kartonu przedmieście. Białe i szare płaszczyzny budynków, pozbawionych okien zamykają widok. Pustka tej scenografii nie odnosi się do konkretnego miejsca, ale do stanu zawieszenia. Podobne napięcie powraca w kolejnych pracach. Pojawiają się też nowe tropy filmowe np. w obrazie science-fiction „Diuna”, który także wyreżyserował David Lynch, w 1984 r. W innym – czerwonym pejzażu niebo przecina kometa, albo meteor. Zza chmur wyłania się księżyc – krwawy, odwrócony, przywodzący na myśl symbolikę zagłady i zwiastun wojny.
Jakie wewnętrzne przestrzenie przedstawia Marcin Kokoszko?
Marcin Kokoszko nie podaje jednoznacznych interpretacji. Zamiast tego proponuje obrazy, które działają jak wewnętrzne przestrzenie – na granicy między snem, przeczuciem,a zapisem emocji. Jego metoda pracy jest równie nieuchwytna: bez szkiców, bez planów. Artysta pracuje instynktownie, podąża za wizjami, które pojawiają się w jego głowie, wyłaniają w trakcie procesu malarskiego z przypadku, z decyzji podejmowanych intuicyjnie. Obraz prowadzi malarza, nie odwrotnie. Przypomina to wędrówkę w nieznanym krajobrazie – takim, w którym nikt nie czuje się bezpiecznie.
Katarzyna Haber – kuratorka wystawy






Gdzie i kiedy można zobaczyć wystawę obrazów „Splatanie”, które namalował Marcin Kokoszko?
Wystawa obrazów „Splatanie”, które namalował Marcin Kokoszko została otwarta 7 mają. Jest dostępna dla publiczności do poniedziałku 26 maja 2025 (wstęp wolny), w Centrum Promocji Kultury Praga-Południe, przy ul. Podskarbińskiej 2 W Warszawie. Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęli: Agencja Informacyjna, Artinfo.pl, rynekisztuka.pl.
Co to jest splatanie?
Tytułowe „splątanie”, które jest nazwą wystawy obrazów, które namalował Marcin Kokoszka tostan splątania, zespół splątaniowy, dezorientacja, amencja (łac. amentia), zespół amentywny – zaburzenia świadomości o etiologii egzogennej przejawiające się głębokimi zmianami świadomości. Zwykle jest to przejaw ciężkiej dysfunkcji mózgu. Występuje w przebiegu niewydolności krążenia mózgowego, infekcjach, zatruciach, zaburzeniach metabolicznych (cukrzyca, uszkodzenie wątroby, nerek), czasem jako powikłanie przebiegu psychoz endogennych (mania, katatonia).
Jakie są objawy przy splątaniu?
Przy splataniu można obserwować następujące objawy: zaburzenia struktury myślenia (inkoherencja, zwana też splątaniem); głębokie przymglenie świadomości z całkowitą utratą kontaktu i dezorientacją, pobudzenie ruchowe ograniczone do niewielkiej przestrzeni (określane jako pobudzenie „w obrębie łóżka”), czasami nieprecyzyjne, zmienne omamy i urojenia. Splątanie narasta i ustępuje stopniowo. Może trwać długo (tygodnie, niekiedy miesiące), a po przeminięciu może wystąpić niepamięć całkowita.
Kim jest Marcin Kokoszko?
Marcin Kokoszko – artysta malarz i kurator wystaw.Studiował malarstwo na Wydziale Artystycznym Uniwersytety Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zajmuje się szeroko pojętą sztuką wizualną: instalacjami, obiektami, malarstwem, rysunkiem, fotografią. Porusza się przeważnie na gruncie estetyki turpistycznej, choć nie jest ona dla niego wyznacznikiem przy podejmowaniu konkretnych tematów czy działań twórczych. Temat prac stanowi swoisty „układ nerwowy” człowieka, eteryczność, oschłość, pewien poetycki minimalizm, zmurszała estetyka przedmiotu, uwierające emocje, majaczenia. Marcin Kokoszko współpracuję między innymi z Galerią ToTuart oraz domem aukcyjnym Desa Unicum w Warszawie, a obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.
Czym charakteryzuje się malarstwo Marcina Kokoszki?
Malarstwo Marcina Kokoszki charakteryzuje się graficzną formułą bez użycia koloru, bądź z jego minimalnym udziałem. Rzadko jest to „czysta” abstrakcja, zwykle punktem wyjścia są elementy, strzępki z otaczającej rzeczywistości, coś zapamiętanego, choćby z dzieciństwa, wyobrażonego, zaobserwowanego, przełożonego na kanwę własnej wrażliwości lub podporządkowane tematowi pracy.
W jakich wystawach przedstawiono obrazy Marcina Kokoszko?
Wystawa malarstwa „Splątanie” jest pierwszą indywidualna wystawą Marcina Kokoszki. Ponadto Marcin artysta uczestniczył m. in. w następujących wystawach zbiorowych: „No Budget Show 3” Galeria Kordegarda, Warszawa, Rzeczpospolita Polska, 2011 r.), „No Budget Show 4” (Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Kraków, Rzeczpospolita Polska, 2012 r.), „Earth, Fire, Air & Water” (Centrum Promocji Kultury, Warszawa, Rzeczpospolita Polska, 2016 r., „Genius loci” (Centrum Promocji Kultury, Warszawa, Rzeczpospolita Polska, 2017 r.), „Genius loci” (Künstlerforum, Bonn, Republika Federalna Niemiec, 2018 r.), „Czerwony” (Centrum Praskim Koneser, Warszawa, Rzeczpospolita Polska, 2019 r.)
Kim jest Katarzyna Haber?
Katarzyna Haber – rysowniczka, graficzka, kuratorka, krytyczka sztuki. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, stypendystka ICOMOS IFLA na Uniwersytecie w Yorku, w latach 1999-2001 studiowała na wydziale grafiki Europejskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Ewy Pełki.
Katarzyna Haber od 2003 r. współpracowała jako ilustratorka z magazynami life-stylowymi oraz pismami kobiecymi m.in. „Go”, „Cafe”, „Marie Claire”. Od 2007 roku związana jako kurator z Galerią Apteka Sztuki. Była kuratorką ponad 180 wystaworaz organizowała Festiwal Warszawskich Galerii Warsaw By Art. Jej prace pokazywane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce za granicą („Karma” – 2005 r., „Między Nami” – 2005 r., Centrum Kultury Ignis Kolonia – 2006 r., Teatr Rozmaitości – 2007 r., Tarczyńska 3 – 2019 r., Systema Osaka – 2019 r., Art Market Budapest – 2019 r.).
Dziękujemy za przeczytanie tekstu do końca. Polecamy inne wiadomości, opublikowane na stronie internetowej www.agencja-informacyjna.com Życzymy ciekawej lektury!
AI, opinie /DEC/ 21.05.2025