Matura 2025 matematyka - przecieki. Oto jakich fraz szukają uczniowie. Znasz różnicę?

gazeta.pl 3 godzin temu
We wtorek o godzinie 9:00 zdający zmierzą się z egzaminem maturalnym z matematyki. Wielu maturzystów próbuje zgadnąć, co pojawi się na teście i przeszukuje różne strony w nadziei, iż trafi na przecieki. Od rana można odnotować zwiększone zainteresowanie dwiema frazami.Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym, zdający mają już za sobą. We wtorek 6 maja o godz. 9:00 będą musieli zmierzyć się z matematyką. Na rozwiązanie zadań będą mieć 180 minut. Podobnie jak w przypadku języka polskiego, maturzyści próbują przewidzieć, co pojawi się na egzaminie. W Google Trends od rana trendują dwie frazy.
REKLAMA


Oto czego szukają zdającyMowa tu o liczbach naturalnych oraz całkowitych. Najwyraźniej zdający chcą przypomnieć sobie różnice pomiędzy nimi. Co warto o nich wiedzieć?


Frazy Google Trends, screenshot


Liczbie naturalnie i liczby całkowite. Jaka jest różnicaLiczby naturalne to wszystkie liczby użyte w liczbie: 1, 2, 3, … 10, 11, 12, … 124, 125, 126. Liczby zerowe i ujemne (-1,-2,-3) nie są liczbami naturalnymi. Najmniejsza liczba naturalna to jeden. Co istotne, największa liczba naturalna nie istnieje, gdyż ich liczba jest nieskończona.


Liczby całkowite to liczby dodatnie, ujemne i zero: -3, -2, -1, 0, 1, 2, 3,… Mowa tu więc o wszystkich liczbach naturalnych oraz ich odpowiednikach posiadających znak minus i zero. Nie ma najmniejszej i największej liczby całkowitej. Liczby wymierne i niewymiernePojęciem, które może się przydać uczniom na egzaminie, są także liczby wymierne. Są to wszystkie liczby dodatnie, ujemne, zero i ułamki zwykłe: -1, -1/2, 0, 1, 1/2, 2, 3… Liczby wymierne to rozszerzona lista wszystkich liczb całkowitych.


Zobacz wideo


Jaką mamą jest Anna Wendzikowska? "Jeśli ktoś krzywdzi moje dziecko, budzi się we mnie matka lwica"


Liczby niewymierne to liczby, które nie są naturalne, całkowite ani wymierne. Najczęściej są to liczby, których nie da się zapisać w postaci ułamka dziesiętnego, ponieważ będzie on nieskończony (najbardziej znanym przykładem jest liczba π).Przypominamy, iż egzamin maturalny z matematyki obejmie od 27 do 39 zadań, w tym od 20 do 25 zadań zamkniętych oraz od 7 do 14 zadań otwartych. Aby go zdać, należy uzyskać przynajmniej 30 proc. punktów.
Idź do oryginalnego materiału