Matura 2025: przecieki. Tego szukają uczniowie. Jak napisać maila na maturze z angielskiego?

gazeta.pl 17 godzin temu
W środę wypada trzeci dzień matur. Po języku polskim i matematyce przyszła pora na język angielski. Niektórzy uczniowie przed egzaminem szukają przecieków. Od rana najczęściej szukają podpowiedzi, jak napisać maila.Maturzyści 7 maja po raz kolejny zasiądą w ławkach, by zmierzyć się z egzaminem dojrzałości. Niektórzy od rana przeszukują internet w poszukiwaniu przecieków i jakichkolwiek informacji o tym, co mogłoby pojawić się na egzaminie. W środowy poranek często wyszukiwanym hasłem jest: jak napisać maila na maturze z angielskiego. Czy takie zadanie faktycznie się pojawi na arkuszu?
REKLAMA


Zobacz wideo


Byliśmy na maturze Szkoły w Chmurze. Na stadionie egzamin dojrzałości napisało 5 tysięcy osób


Matura 2025. Jak napisać maila na angielskim? SchematMaturzysta powinien wiedzieć, jak wygląda schemat e-maila. Rozpoczynamy od otwierającej formuły grzecznościowej na powitanie. Zaraz potem umieszczamy wstęp, w którym należy przywitać się z adresatem i krótko zarysować temat wiadomości. W rozwinięciu musimy zawrzeć wszystkie podpunkty, które wyszczególniono w poleceniu. Istotne jest to, by nie odbiegać od tematu i skupić się przede wszystkim na tym, co jest wymagane. Uczeń, pisząc maila, powinien stosować adekwatne czasy, w zależności czy mówi o teraźniejszości, przeszłości czy przyszłości. W zakończeniu trzeba pożegnać się z odbiorcą i podpisać XYZ.Podczas pisania wypowiedzi pisemnej dokładnie zapoznaj się z poleceniem. Po jej napisaniu upewnij się, iż zrealizowałeś wszystkie cztery "kropki" oraz w pełni przekazałeś wszystkie informacje zawarte w każdej z nich (każda zawiera co najmniej trzy elementy rozwijające), zwróć uwagę na staranność charakteru pisma, tak by nieczytelna wypowiedź nie zaburzyła komunikacji- radzi Elżbieta Deja lektorka języka angielskiego z ponad 20-letnim doświadczeniem oraz główna metodyczka Tutlo Teens & Adults w Tutlo (szkoła języka angielskiego online) w rozmowie z portalem strefaedukacji.pl. - Pisząc, pamiętaj o strukturze: zwrocie rozpoczynającym i kończącym wypowiedź, adekwatnym wprowadzeniu, rozwinięciu i zakończeniu wypowiedzi. Gdy jest podana gotowa formatka, pamiętaj, by odpowiednio wprowadzić własną treść. Słowa z formatki nie są wliczane do liczby słów! - przypomina maturzystom.


Matura (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl


Najczęstszymi błędami popełnianymi przez uczniów są za krótkie bądź za długie prace. TEgzaminator odejmuje im punkty za nie wypełnienie tej części polecenia. Należy pamiętać, iż e-mail powinien mieć od 80 do 130 słów. Uczniowie często mylą także czasy gramatyczne, więc to z pewnością też warto powtórzyć przed egzaminem.


Ile trwa matura z angielskiego?Matura podstawowa z angielskiego trwa maksymalnie 120 minut, dla porównania osoby, które będą pisać rozszerzenie, będą miały pół godziny więcej na rozwiązanie zadań. Uczeń, żeby zdać maturę, musi uzyskać minimum 30 proc. wszystkich punktów. W trakcie egzaminu uczniowie zmierzą się z zadaniami:rozumienia ze słuchu – 30 proc.rozumienia tekstów pisanych – 30 proc.dotyczącymi znajomości środków językowych – 20 proc.umiejętnością pisania dłuższej wypowiedzi – 20 proc. Harmonogram maturMatura 2025 na poziomie podstawowym:poniedziałek, 5 maja, godz. 9. - język polski, wtorek, 6 maja, godz. 9 - matematyka,środa, 7 maja, godz. 9 - język obcy nowożytny,czwartek, 15 maja, godz. 14 - jęz. mniejszości narodowych.Matura 2025 na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym (dj):wtorek, 6 maja, godz. 14 - jęz. kaszubski, łemkowski oraz jęz. łaciński i kultura antyczna,środa, 7 maja - godz. 14 - matematyka w jęz. obcym, godz. 15.35 - geografia w jęz. obcym,czwartek, 8 maja, godz. 9 - jęz. angielski rozszerzony i dwujęzyczny, godz. 14 - historia muzyki,piątek, 9 maja, godz. 9 - biologia, godz. 14 - filozofia,poniedziałek, 12 maja, godz. 9 - matematyka, godz. 14 - jęz. rosyjski rozszerzony i dwujęzyczny,wtorek, 13 maja, godz. 9 - WOS, godz. 14 - jęz. niemiecki rozszerzony i dwujęzyczny,środa, 14 maja, godz. 9 - informatyka, godz. 14 - historia sztuki,czwartek, 15 maja, godz. 9 - geografia,piątek, 16 maja, godz. 9 - chemia, godz. 14 - jęz. mniejszości narodowych rozszerzony,poniedziałek, 19 maja, godz. 9 - historia, godz. 14 - jęz. francuski rozszerzony i dwujęzyczny,wtorek, 20 maja, godz. 9 - fizyka, godz. 14 - jęz. hiszpański rozszerzony i dwujęzyczny,środa, 21 maja, godz. 9 - jęz. polski, godz. 14 - jęz. włoski rozszerzony i dwujęzyczny,czwartek, 22 maja - godz. 9 - chemia dwujęzyczna, godz. 10.35 - fizyka dwujęzyczna, godz. 12.10 - biologia dwujęzyczna, godz. 13.45 - historia dwujęzyczna.
Idź do oryginalnego materiału