Maturzyści są zobowiązani do przestrzegania surowych zasad. Między innymi dotyczących przedmiotów, jakie wolno wnieść na salę egzaminacyjną i z nich korzystać. Inaczej matura zostanie unieważniona, uczeń zostanie wyproszony z sali, a egzamin będzie mógł napisać najwcześniej za rok. Nie będzie mógł bowiem przystąpić do egzaminu w sierpniowej sesji poprawkowej. Co za tym idzie, nie będzie mógł też aplikować na studia. Dlatego lepiej wystrzegać się niedozwolonych zachowań. Jakich? Zobaczcie sami.
REKLAMA
Zobacz wideo Piotr Głowacki wspomina mature?. "Na ostatnia? chwile? kawa, całonocne zakuwanie"
W takich sytuacjach matura może zostać unieważniona. To lepiej sobie odpuścić
Uczniowie robią, co mogą, aby jak najlepiej zdać maturę. Przy czym, dopóki ograniczają się do zakuwania i sumiennego powtarzania materiału, to wszystko jest w porządku. Gorzej, gdy maturzysta postanowi złamać zasady. Wtedy grozi mu unieważnienie egzaminu i to, choćby jeżeli pozornie nikt niczego nie zauważył. A czego nie wolno robić? Oto lista zakazanych zachowań na maturze:
pisanie egzaminu z czyjąś pomocą - np. ktoś mu podpowiada lub ściąga od innego ucznia,
wniesienie na salę i korzystanie z urządzeń łączących się z internetem - telefonu, smartwatcha etc.,
wniesienie na salę i korzystanie z zakazanych przyborów - kalkulatorów naukowych, ściąg, opracowań i innym pomocy, w tym witryn internetowych,
utrudnianie bądź uniemożliwianie pisania egzaminu innym uczniom.
Zakazane jest również fotografowanie i udostępnianie arkuszy maturalnych, również w części. Dopuścił się tego jeden z uczniów w 2023 roku, co skutkowało unieważnieniem jego egzaminu. Z kolei pozostali uczniowie musieli pisać maturę jeszcze raz, w czerwcowym terminie dodatkowym. Sam zainteresowany mógł to zrobić dopiero w kolejnym roku.
Co można wnieść na maturę? CKE określiła listę dopuszczalnych przyborów
Na maturze uczniowie mogą mieć tylko długopisy (pióra) z czarnym atramentem (tuszem). Poza tym na salę egzaminacyjną można wnieść następujące przybory:
matematyka - linijka, cyrkiel i prosty kalkulator (wykonujący tylko podstawowe działania),
geografia - linijka, lupa i prosty kalkulator (wykonujący tylko podstawowe działania)
biologia - linijka,
chemia - linijka, i prosty kalkulator (wykonujący tylko podstawowe działania),
fizyka - linijka i prosty kalkulator (wykonujący tylko podstawowe działania),
informatyka - prosty kalkulator (wykonujący tylko podstawowe działania),
historia - lupa,
historia muzyki - odtwarzacz płyt CD i słuchawki.
Poza tym od 2025 roku maturzyści mogą mieć przy sobie urządzenie monitorująca stan ich zdrowia, np. pompę insulinową w przypadku cukrzyków.