Zapraszamy na kolejną rozmowę z Profesorem Markiem Kaczmarzykiem z Uniwersytetu Śląskiego i Tomaszem Rożkiem o mózgach osób dorosłych! Kiedy nastolatek staje się dorosły? Czy jest jedna konkretna granica, czy rozwój mózgu to niekończące się kontynuum?
W tym odcinku dowiesz się:
* Czym różni się mózg dorosłego od mózgu nastolatka w praktyce codziennego funkcjonowania?
* Jak mózgi dorosłych podejmują decyzje – dlaczego są bardziej rozważne, ale czasami wolniejsze, w porównaniu do impulsywności nastolatków?
* Jak zmienia się radzenie sobie z emocjami w dorosłym życiu?
* Jakie są największe atuty dorosłego mózgu, takie jak działanie wieloobszarowe i holistyczne podejście? Wyjaśniamy, czym jest mielinizacja i jak wpływa na funkcjonowanie mózgu, dojrzewając choćby do 40-50 roku życia!
* Jaka jest pułapka dorosłego mózgu i dlaczego bazowanie na gotowych wzorcach z przeszłości może być problemem w gwałtownie zmieniającym się świecie?
* Co wpływa na długą sprawność naszego mózgu w dorosłości? Poznaj zaskakujący, najsilniejszy czynnik wpływający na rezerwę kognitywną!
Dyskutujemy również o tym, czy obecny system edukacji jest dostosowany do naturalnych etapów rozwoju mózgu młodych ludzi.
Dowiedz się, jak działa i czego potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania dorosły mózg, który najlepiej "ogarnia" życie między 20 a 25 rokiem życia i kiedy naprawdę warto zacząć planować przyszłość. Zapraszamy do oglądania!
00:00 W tym odcinku
01:05 Kiedy zaczyna się mózgowa dorosłość
08:25 Nastolatkowie vs dorośli
12:02 Gdzie jest szczyt?
18:31 Wady rozwoju
24:13 Praktyczne różnice funkcjonowania
31:48 Kiedy nie chcemy dorosnąć
34:16 Jak zadbać o kondycję dorosłego mózgu
39:55 Stres i sen
43:58 Jak technologie wpływają na mózg
* Odcinek powstał dzięki wsparciu Widzów: zrzutka.pl/NaukaToLubie
Jeśli podobają Ci się moje filmy zasubskrybuj mój kanał!
http://youtube.com/naukatolubie?sub_confirmation=1