Najpopularniejsze rozszerzenia maturalne wybierane przez uczniów. Ten przedmiot wybrało blisko 200 tys. osób

gazeta.pl 5 godzin temu
Egzaminy maturalne realizowane są w całej Polsce, a każdy maturzysta musi przystąpić do obowiązkowych egzaminów pisemnych i ustnych. To nie koniec, bo oprócz podstawy abiturienci muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Jakie są zatem najpopularniejsze rozszerzenia, na które decydują się tegoroczni maturzyści?
Maturzyści oprócz przystąpienia do egzaminów podstawowych (język polski, matematyka i język obcy nowożytny) muszą także wybrać przedmiot z rozszerzenia, który będą zdawać na maturze. Wybór jest bardzo szeroki (np. biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, informatyka i inne). Warto zauważyć, iż te decyzje często są podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi uczelni wyższych. Jakie rozszerzenia w tym roku są najpopularniejsze? Tu dużego zaskoczenia nie ma.


REKLAMA


Zobacz wideo Małgorzata Foremniak: Koszmary pomaturalne śniły mi się dobre 10 lat później


Angielski, matematyka i geografia na rozszerzeniu? To wybór większości
Według danych opublikowanych przez CKE to język angielski jest najczęściej wybieranym przedmiotem na poziomie rozszerzonym przez tegorocznych maturzystów. Deklaracje zdawania go złożyło 197,9 tys. maturzystów, co stanowi 71,9 proc. Na drugim miejscu jest matematyka, którą chce zdawać 71 tys. absolwentów (25,8 proc.), a na trzecim geografia z 62,9 tys. chętnych (22,9 proc.).
Tu warto dodać, iż maturzyści mogą przystąpić do egzaminu maturalnego z maksymalnie sześciu przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowy, a dodatkowo można wybrać maksymalnie pięć innych. Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także wspomniana już geografia, matematyka oraz język polski i języki obce nowożytne (np. język angielski, język francuski, język niemiecki i inne).
Deklaracje chęci zdawania tylko jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego złożyło 37,1 proc. tegorocznych absolwentów liceów, techników i szkół branżowych II stopnia. Dwa egzaminy - zgodnie z deklaracjami - ma zdawać 31 proc., trzy egzaminy - 24 proc., cztery egzaminy - 5 proc., pięć egzaminów - 0,6 proc., sześć egzaminów - 0,1 proc.


Tuż zaraz za podium rozszerzenie z polskiego i biologii
Tegoroczni maturzyści oprócz rozszerzenia z języka angielskiego, matematyki i geografii, decydują się na wybór także jeszcze innych przedmiotów. Na czwartym miejscu znalazł się język polski na poziomie rozszerzonym - 52,7 tys. (20,1 proc.), na piątym: biologia - 43,5 tys. (16,5 proc.), na szóstym: chemia - 21,5 tys. (8,2 proc.), na siódmym: wiedza o społeczeństwie - 16 tys. (6,1 proc.), na ósmym: historia - 15,5 tys. (5,9 proc.), na dziewiątym: fizyka - 15,5 tys. (5,9 proc.), na dziesiątym: informatyka - 9,6 tys. (3,6 proc.), na jedenastym: historia sztuki - 3,6 tys. (1,4 proc.), na dwunastym: język niemiecki na poziomie rozszerzonym - 3 tys. (1,1 proc.).
Idź do oryginalnego materiału