REKLAMA
Oficjalne arkusze egzaminacyjne z tegorocznego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego można znaleźć na stronie CKE. Tym razem uczniowie mieli do wykonania 19 zadań, z czego 10 zamkniętych i dziewięć otwartych. Poza tym musieli też napisać ogłoszenie oraz dłuższe wypracowanie. Do wyboru było także przemówienie oraz opowiadanie. W dniu egzaminu zaprezentowaliśmy odpowiedzi, które przygotowała nam nauczycielka języka polskiego i wieloletnia egzaminatorka Iwona Iwińska.
Zobacz wideo
Sztuczna inteligencja robi zadania z egzaminu ósmoklasisty. "Jestem w szoku"
Egzaminatorka: Myślę, iż uczniowie poradzą sobie nieźlePolonistka przyznała, iż tegoroczny egzamin oceniam bardzo pozytywnie. Przede wszystkim dlatego, iż sprawdzał to, co trzeba. Jedyne co dodałaby, to pytanie o ortografię, którego wyjątkowo nie było.- Myślę, iż uczniowie poradzą sobie nieźle. Motyw przyjaźni jest im dobrze znany, a teksty źródłowe nie były skomplikowane. Tekst publicystyczny był klarowny, czytelny dla uczniów, na ich poziomie o bliskiej im tematyce. Co mnie zaskoczyło to fakt, iż nie było żadnej poezji - powiedziała nam Iwińska i dodała, iż brak poezji z pewnością poprawi wyniki, bo "dzieci mają dziś ogromny problem z odczytywaniem znaczeń przenośnych". Nowość na egzaminie ósmoklasisty. Nauczycielka: Zdyscyplinuje uczniówNauczycielka ujawniła, iż w arkuszu egzaminacyjnym pojawiło się jedno zadania, na którym z pewnością wielu ósmoklasistom podwinie się noga.
Egzamin ósmoklasisty. Zadanie 11 może być problemem CKE
Iwińska dodała także, iż pewną nowością, która pierwszy raz pojawiła się w tym roku na egzaminie ósmoklasisty, jest prośba o nawiązanie w opowiadaniu do jednej z dwóch załączonych ilustracji. Podoba mi się to rozwiązanie. Niestety opowiadania uczniów są często nie na temat, są zbyt rozwlekłe, chaotyczne, a taka ilustracja bardziej ich zdyscyplinuje- podsumowała.Kiedy odbędą się egzaminy ósmoklasisty 2025?Zgodnie z sierpniowym komunikatem CKE, egzaminy ósmoklasisty w terminach głównych odbędą się:
13 maja (wtorek) o godz. 9:00 - egzamin z języka polskiego,14 maja (środa) o godz. 9:00 - egzamin z matematyki,15 maja (czwartek) o godz. 9:00 - egzamin z języka obcego nowożytnego.Wszystkie egzaminy rozpoczną się o godzinie 9:00. Uczniowie, którzy z przyczyn losowych nie będą mogli przystąpić do egzaminu w terminie głównym, napiszą go w terminie dodatkowym. Komisja wyznaczyła je na drugi tydzień czerwca 2024:z języka polskiego odbędzie się we wtorek, 10 czerwca 2025 r. o godz. 9:00.z matematyki odbędzie się w środę, 11 czerwca 2025 r. o godz. 9:00.z języka obcego nowożytnego odbędzie się w czwartek, 12 czerwca 2025 r. o godz. 9:00. Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2025 - dataTermin ogłoszenia wyników w tym roku wypada 4 lipca (piątek). Uczniowie ocenę swojej pracy będą mogli sprawdzić na dwa sposoby:w internecie, po zalogowaniu do specjalnego systemu ZIU (czyli Zintegrowanego Interfejsu Użytkownika) przy pomocy loginu i hasła otrzymanego od dyrektora szkoły.stacjonarnie w szkołach, gdzie w dzień ogłoszenia wyników absolwenci podstawówek otrzymają zaświadczenia oraz informacje o wynikach procentowych z egzaminu.A Twoje dziecko? Zdawało już egzamin ósmoklasisty? A może dopiero się do niego przygotowuje? Zachęcamy do komentowania i udziału w sondzie.