Pierwsza komunia ma istotne znaczenie nie tylko w kontekście religijnym, ale też komercyjnym. Niektórzy starają się dać w ramach prezentu komunijnego coś oryginalnego lub wyjątkowo cennego. - Dzieci dostają choćby quady, które potrafią kosztować tyle, co samochody. Pierwsza komunia traci swój duchowy wymiar - stwierdził w rozmowie z "Faktem" ksiądz Janusz Koplewski. Nowe trendy komunijne usiłują wykorzystać producenci gadżetów, które w coraz większym stopniu zastępują tradycyjne koperty z pieniędzmi.
REKLAMA
Zobacz wideo Małgorzata Rozenek-Majdan widziała pieniądze ze swojej komunii. Wspomina też, jak zgorszyła nauczycielkę na maturze swoją miniówką
Strzykawki zamiast koperty na pierwszą komunię? Prezent ma symbolizować "zastrzyk gotówki"
W internecie znajdują się oferty nietypowych gadżetów, do których można włożyć pieniądze ofiarowane w ramach komunijnego prezentu. To na przykład drewniane pudełko, na wierzchu którego widnieje krzyż oraz napis "zastrzyk gotówki". W pudełku są strzykawki, do których mieszczą się banknoty. "Najbardziej oczekiwanym prezentem są wciąż pieniądze i ta adekwatność utrzymuje się od wielu lat" - podkreślił sprzedawca oferujący ten gadżet. Cena zestawu z pudełkiem i strzykawkami to 50 złotych.
W podobnej cenie można kupić komunijny kuferek wykonywany na specjalne zamówienie. "To piękna pamiątka, a zarazem oryginalna alternatywa dla tradycyjnej koperty czy kartki z życzeniami" - czytamy w ofercie. W przypadku obu opisanych ofert klient może poprosić o wygrawerowanie na przedmiocie, który zostanie wręczony dziecku, spersonalizowanych życzeń z okazji pierwszej komunii.
Komunia 2025. Boxy z prezentami zyskują na popularności
Komunijne boxy, czyli różnego typu pudełka wręczane z okazji pierwszej komunii, pozwalają na przekazywanie nie tylko pieniędzy, ale też innych upominków. Często oprócz gotówki znajdują się w nich również:
różańce;
albumy na zdjęcia;
książki;
biżuteria;
słodycze;
medaliki;
świece;
wieczne pióra.
Ceny komunijnych boxów, bez wyposażenia, sięgają zwykle około stu złotych. Niektórzy jednak wydają na prezenty z okazji pierwszej komunii znacznie większe sumy, co pokazało badanie przeprowadzone przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna w marcu ubiegłego roku dla Wirtualnej Polski.
Ile pieniędzy przeznaczyć na prezent komunijny? Niektórzy wydają ponad 500 złotych
Ankieta z udziałem reprezentatywnej grupy 1105 osób, które ukończyły 18. rok życia, wykazała, iż 21 procent badanych było gotowych przeznaczyć kwoty powyżej 500 złotych na prezent komunijny. 32 procent ankietowanych wskazało kwotę w przedziale 300-500 złotych. Co piąty ankietowany wybrał przedział 200-300 złotych. 13 procent badanych wskazało przedział 100-200 złotych. 14 procent uczestników badania wybrało opcję poniżej 100 złotych.