W środę (23 kwietnia) w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi odbyło się wyjątkowe wydarzenie upamiętniające 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego – pierwszego króla Polski. Wykład pt. „Koronacja Bolesława Chrobrego i jej dziejowe znaczenie” wygłosił prof. dr hab. Mieczysław Rokosz.
Wybitny historyk, wieloletni wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego i profesor Uniwersytetu Ignatianum, autor ponad 300 publikacji naukowych i popularnonaukowych, znany znawca polskiego dziedzictwa kulturowego oraz aktywny działacz społeczny i kulturalny.
Przed rozpoczęciem wykładu uczestnicy uczcili minutą ciszy pamięć zmarłego papieża Franciszka. Spotkanie rozpoczął dyrektor biblioteki, Jacenty Musiał, który serdecznie powitał zgromadzonych mieszkańców i gości, wśród których byli min.: Leszek Mordarski – Przewodniczący Rady Miasta Limanowa, Stanisław Wąsik – Radny Gminy Limanowa, Anna Fiszer – Rokosz – żona Wykładowcy, Natalia Kordeczka – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Starej Wsi, Cecylia Kochańczyk – zastępca Dyrektora Szpitala Powiatowego w Limanowej, Maria Trzupek – zastępca Dyrektora Miejskiej Biblioteki w Limanowej, Witold Franczak – były prezes Orlenu, Karol Wojtas – historyk, podkreślając wagę i symbolikę obchodzonego jubileuszu. W swoim krótkim przemówieniu zwrócił uwagę na historyczne znaczenie koronacji Bolesława Chrobrego jako aktu ustanawiającego niezależne Królestwo Polskie.
Preludium do wykładu stanowiło piękne przedstawienie dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi, które zaprezentowały inscenizację koronacji Bolesława Chrobrego w stylizowanych strojach z epoki. Szkoła jako jedna z nielicznych w powiecie limanowskim organizowała w swoich murach akademię poprzedzoną licznymi zewnętrznymi konkursami dotyczącymi 1000 – lecia koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski. Grupa młodzieży, wcielając się w postacie z dawnych wieków, zabrała zgromadzonych widzów w podróż do epoki Mieszka I oraz do czasów trudnego dzieciństwa Bolesława Chrobrego. Następnie odegrali scenę przedstawiającą wydarzenia z roku 1000, kiedy
to w Gnieźnie odbył się słynny zjazd z udziałem cesarza Ottona III. Publiczność miała również okazję przenieść się do skryptorium, gdzie rozgrywał się dialog między księciem Bolesławem a jego kronikarzem – rozmowa ta przybliżyła militarne sukcesy władcy i rozszerzenie granic kraju. Zwieńczeniem widowiska była scena koronacji Bolesława Chrobrego w roku 1025.
Na scenę wkroczył arcybiskup gnieźnieński Hipolit wraz z drużyną książęcą, która niosła insygnia królewskie oraz miecz koronacyjny – Szczerbiec. Wszyscy zgromadzeni byli pod ogromnym wrażeniem przygotowania i wykonania – dopracowane rekwizyty, klimatyczna muzyka oraz zaangażowanie młodych aktorów stworzyły niezwykły, wzruszający klimat.
W inscenizacji wzięli udział uczniowie z klas VII, VIII a, VIII b. Szczególne podziękowania zostały skierowane na ręce nauczycielek, które z pasją i oddaniem przygotowały dzieci
do występu: Pani Ewa Matras- nauczyciel historii oraz Pani Maria Kita. Uroczystość wzbogacili swoim występem uczniowie klasy II b, prezentując średniowieczny taniec, który przygotowali pod kierunkiem pani Angeliki Pałki. Ich układ taneczny, wykonany przy akompaniamencie dawnej muzyki, dodał wydarzeniu wyjątkowego klimatu.
Wydarzeniu towarzyszyła również kolorowa wystawa prac dzieci ze Szkoły Podstawowej
w Starej Wsi – pt. „Twarzą w twarz – portret Bolesława Chrobrego” oraz własnoręcznie wykonanych przez uczniów koron królewskich, które urzekały starannością wykonania
i kreatywnością. Było to nie tylko wzbogacenie wydarzenia, ale też wyraz dziecięcej wrażliwości na historię i tradycję.
W swoim niezwykle interesującym i erudycyjnym wystąpieniu prof. Rokosz przedstawił koronację Bolesława Chrobrego z 1025 roku nie tylko jako ważne wydarzenie historyczne, ale również jako punkt zwrotny w dziejach Polski. Podkreślił, iż był to moment uznania suwerenności państwa polskiego w sercu Europy, co miało doniosłe znaczenie polityczne
i kulturowe dla dalszego kształtowania się tożsamości narodowej. Koronacja, będąca aktem liturgicznym, niosła ze sobą potężny ładunek symboliczny – korona stała się znakiem suwerenności i jedności państwa. Profesor wskazał również na trwałą obecność symbolu korony w polskiej tradycji, m.in. poprzez jego pojawienie się na głowie Orła Białego w 1295 roku.
Wykład został wzbogacony atrakcyjną prezentacją multimedialną, która ułatwiała odbiór treści i pogłębiała przekaz historyczny. Po prelekcji odbyła się żywa i długa dyskusja z udziałem publiczności, w której uczestnicy dzielili się refleksjami i zadawali pytania dotyczące zarówno samego wydarzenia koronacji, jak i jego dziedzictwa we współczesnej kulturze i polityce. Słowa uznania należą się profesorowi Mieczysławowi Rokoszowi, który nie pobierał honorarium. Dyrekcji, nauczycielom oraz uczniom Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi za ubogacenie tych historycznych uroczystości programem artystycznym i pracami konkursowymi.
To wyjątkowe wydarzenie w Starej Wsi – łączące wiedzę historyczną, edukację najmłodszych oraz oddolne zaangażowanie społeczności – było pięknym akcentem wpisującym się w obchody tysiąclecia koronacji pierwszego króla Polski. Pokazało, iż pamięć o wielkich momentach naszej historii żyje przez cały czas – i to w każdym pokoleniu. Wydarzenie to nie tylko pogłębiło wiedzę historyczną mieszkańców, ale także umocniło poczucie wspólnoty i dumy
z narodowego dziedzictwa.
Źródło: GBP w Starej Wsi


