Oni już wiedzą, że: toaleta to nie śmietnik, deszczówka nadaje się też do prania, a Płocczankę można pić prosto z kranu! Trzeci etap wyjątkowej kampanii zakończony [FOTO]

dziennikplocki.pl 7 godzin temu

Ponad 140 godzin lekcyjnych dla 3400 uczniów klas I-III w dwudziestu trzech płockich podstawówkach. To bilans trzeciego etapu kampanii edukacyjnej „Toaleta to nie śmietnik” prowadzonej przez spółkę „Wodociągi Płockie” w roku szkolnym 2024/2025.

Celem kampanii było poszerzenie wiedzy i podnoszenie świadomości oraz kształtowania adekwatnych postaw i zachowań proekologicznych. Warsztaty ekologiczne prowadzone w klasach pierwszych szkół podstawowych uświadamiają najmłodszym mieszkańcom naszego miasta, jak duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie kanalizacji miejskiej mają nasze codzienne nawyki.

Toaleta to nie śmietnik, tymczasem… 147 zatorów i prawie 250 awarii pomp!

Kanalizacja jest tak zaprojektowana, by przyjmować ścieki z naszych domów, nieczystości sanitarne i papier toaletowy. Średnie dobowe zużycie wody na każdego mieszkańca szacuje się na ok. 108 litrów, co odzwierciedla również ilość ścieków jaką wytwarzamy. Aż 70 proc. zużywanej codziennie wody wykorzystujemy do mycia i spłukiwania toalet.

Nie należy traktować toalety jak śmietnika, do którego trafia wiele produktów, których zabrania Ustawa „o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków”. Śmieci wrzucone do toalety mogą zapychać nie tylko sedes, ale również wewnętrzną kanalizację budynku. Może to doprowadzić do cofnięcia ścieków, zalania mieszkania i stać się przyczyną poważnej awarii. To zaś powoduje duże straty materialne.

Podczas warsztatów prowadzonych w klasach pierwszych szkół podstawowych uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak prawidłowo korzystać z toalety oraz co robić, aby uniknąć licznych awarii. Zajęcia prowadzone są w formie zabawy. Główną rolę odgrywało magiczne pudełko i kolorowy model sieci kanalizacyjnej – przedmioty spotkały się z dużym zainteresowaniem wśród maluchów i ich nauczycieli.

Chcąc naświetlić problem i skalę zjawiska, tylko w ciągu 12 miesięcy wyłącznie na jednej przepompowni zostało wydobyte około 38 ton skratek (769 kontenery ok. 0,8m3) oraz 81 ton piasku (85 kontenery 0,8 m3), czyli tego czego nie powinno być w kanalizacji (łącznie ok. 680 m3). W 2024 roku śmieci, które trafiły do naszych toalet spowodowały 147 zatorów i prawie 250 awarii pomp.

Co tak adekwatnie trafia do naszych toalet? – Największy problem mamy z chusteczkami nawilżanymi i patyczkami do uszu, które znajdują się w czołówce produktów wrzucanych do toalet na terenie naszego miasta. Warto jednak zaznaczyć, iż duży problem mamy również z takimi produktami jak: jedzenie, papierosy, zabawki, torebki foliowe, farby, żwirki, środki higieny osobistej takie jak np. podpaski, pieluchy, tampony czy też ręczniki papierowe.- wymienia Aleksandra Pokorska z „Wodociągów Płockich” Sp. z.o.o.

– Pamiętajmy, iż za każdy kilogram śmieci, który trafia do toalet na terenie Płocka oraz za każdą wywołaną nimi awarię płacą wszyscy odbiorcy w comiesięcznych rachunkach – zaznacza spółka.

Starsze dzieci, szerszy temat, czyli…

W klasach drugich szkół podstawowych głównym tematem warsztatów była Płocczanka prosto z kranu. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się skąd płynie woda w kranach mieszkańców Płocka oraz co każdy z nas może zrobić, aby zadbać o jej jakość.

W obliczu coraz mniejszych zasobów wody słodkiej na Ziemi uczniowie i prowadzący warsztaty mieli okazję zastanowić się, jak racjonalnie wykorzystywać wodę, aby w przyszłości nam jej nie zabrakło. Szokujący jest fakt, iż co trzeci człowiek na świecie nie ma dostępu do czystej, zdrowej wody. Już 1 proc. straty wody z naszego organizmu powoduje, iż odczuwamy pragnienie, natomiast 20 proc. straty grozi śmiercią.

Podczas zajęć uczniowie poznali etapy uzdatniania wody, która płynie w kranach na terenie Płocka. Padła również odpowiedź na najważniejsze i powtarzające się najczęściej pytanie mieszkańców naszego miasta „Czy można pić wodę prosto z kranu?” -Zdecydowanie TAK!!! – podkreśla płocka spółka. Warto podkreślić, iż „Wodociągi Płockie” dostarczają mieszkańcom wodę zimną, której jakość jest nieustannie kontrolowana przez pracowników Akredytowanego Laboratorium „Wodociągów Płockich”. Tak przebadana woda nadaje się do picia.

Pamiętajmy również, iż jakość wody płynąca w naszych kranach w dużym stopniu zależy od nas samych, a konkretnie od stanu instalacji wewnętrznej w naszym budynku. – Zachęcamy do kontroli i utrzymania instalacji w dobrym stanie technicznym, aby bez obaw codziennie cieszyć się stałym dostępem do smacznej i zdrowej „Płocczanki prosto z kranu”.

Uczniowie z klas trzecich już na 'głębokiej wodzie’

Od stycznia 2025 roku „Wodociągi Płockie” przejęły od Urzędu Miasta, obowiązek zagospodarowania wód opadowych i roztopowych. Tematem warsztatów w klasach trzecich był deszcz i racjonalne sposoby na jego wykorzystanie. Uczniowie dowiedzieli się czym jest deszcz i poznali hierarchię jego wykorzystania w życiu codziennym.

– Będziemy dążyć do tego, aby nasze miasto stało się gąbką zbierającą deszcz oraz żeby każdy mieszkaniec przyczynił się do retencjonowania wody z myślą o jej wykorzystaniu w trakcie pogody bezdeszczowej – zaznaczają „Wodociągi Płockie”. -Deszczówka to woda za darmo i naturalny skarb, który spada nam z nieba. Jest bardziej miękka niż kranówka, nie zawiera chloru i nadaje się nie tylko do podlewania – wyjaśnia spółka.

Większość deszczówki jednak się marnuje. Nie mogąc wsiąknąć w grunt, głównie z powodu nieprzepuszczalnych nawierzchni, np. z betonu, jest odprowadzana do kanalizacji. Efekt: w ogrodzie brakuje wody z naturalnych opadów. Trzeba ją uzupełniać przez podlewanie. Dlatego powinniśmy zacząć wykorzystywać możliwości, jakie daje nam deszcz. Deszczówkę można gromadzić w specjalnych pojemnikach, np. beczkach i wykorzystać ją potem do podlewania roślin czy choćby do spłukiwania wody w toalecie lub do prania.

Za pomocą kolorowego modelu uczniowie poznali sposoby na zagospodarowanie deszczu w naszych domach. Spotkanie z uczniami klas trzecich płockich szkół podstawowych było też okazją do podsumowania 3-letniego cyklu spotkań w ramach kampanii edukacyjnej „Toaleta to nie śmietnik”.

Najmłodsi mieszkańcy, którzy brali udział w warsztatach utrwalili sobie wiedzę dotyczącą Płocczanki prosto z kranu, zasad korzystania z urządzeń sanitarnych w naszych domach oraz poznali sposoby na wykorzystanie deszczu. Każdy trzecioklasista na zakończenie cyklu o edukacji ekologicznej w ramach kampanii otrzymał kolorowankę „Lutra i fascynujący świat wodociągów”.

Podczas tegorocznej edycji kampanii do płockich szkół podstawowych zawitał kultowy retro saturator, z którego uczniowie mieli okazję poczęstować się Płocczanką prosto z kranu. Nieodłącznym gościem podczas warsztatów była maskotka płockich „Wodociągów” wydra Lutra, która przypominała uczniom, że… Toaleta to nie śmietnik!

Źródło i fot: „Wodociągi Płockie” Sp. z.o.o

Idź do oryginalnego materiału