Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka zmienia się na naszych oczach | WIDEO

beskidzka24.pl 5 godzin temu

Lektury, podręczniki naukowe, czasopisma, audiobooki czy filmy fabularne. Te i wiele innych zbiorów gromadzi i udostępnia Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej. W placówce, mieszczącej się w jednym z piękniejszych zabytkowych budynków miasta, prowadzony jest w tej chwili szeroko zakrojony remont.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej prowadzona jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Posiada cztery filie: w Żywcu, Milówce, Cieszynie i Skoczowie. Macierzysta bielska placówka mieści się w zabytkowym budynku przy ul. Komorowickiej 48. Obiekt ten – nazywany Pałacykiem Emanuela Rosta lub Willą Rosta – został zbudowany w 1903 roku w stylu neorokokowym według projektu architekta Emanuela Rosta juniora.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka pełni kluczową rolę jeżeli chodzi o regionalny system oświaty. – Nasze podstawowe zadania to udostępnianie zbiorów bibliotecznych dla środowiska edukacyjnego, wspomaganie pracy szkół i placówek, prowadzenie sieci bibliotecznych dla nauczycieli bibliotekarzy oraz prowadzenie szeroko rozumianej działalności kulturalno-oświatowej – mówi dyrektor placówki Anna Niemiec-Warzecha.

Podstawowe zbiory Biblioteki to książki. – W samej macierzystej bibliotece to ponad 118 tysięcy pozycji. Zakres tematyczny obejmuje pedagogikę, psychologię i socjologię.
Są to książki fachowe, podręczniki naukowe. Ta literatura z jednej strony ma wspomagać pracę szkół, a z drugiej może służyć wszystkim osobom zainteresowanym wychowaniem, pedagogom i rodzicom – mówi Anna Niemiec-Warzecha.

Biblioteka, wraz z wszystkimi filiami, jest w pełni skomputeryzowana. Posiada nowoczesny system, który umożliwia wyszukiwanie w tak zwanym katalogu OPAC, a także zamawianie wybranych pozycji czy zapisanie się do biblioteki. – Posiadamy również zbiory elektroniczne. Udostępniamy je w formie trzech platform – opowiada dyrektor Anna Niemiec-Warzecha. – Pierwsza to Akademica, czyli cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna Biblioteki Narodowej. Mamy podpisaną z Biblioteką Narodową umowę, dzięki czemu czytelnicy mogą u nas skorzystać na dedykowanych komputerach ze zbiorów chronionych prawem. Druga platforma to IBUK Libra, z której można – zapisując się do nas – wypożyczyć kod i korzystać z tych zbiorów wykupionych przez bibliotekę. Natomiast nasze najmłodsze „dziecko” to Empik Go. Kody te są rozdawane miesięcznie. Mamy tylko 45, więc warto się spieszyć.

W bibliotece organizowane są również różnego typu wydarzenia, wykłady i spotkania. – W ramach oferty edukacyjnej prowadzimy zajęcia realizowane przez naszych nauczycieli bibliotekarzy. Są to lekcje biblioteczne, ale również lekcje związane z wykorzystaniem chociażby nowoczesnej technologii, jak ozoboty (małe roboty do programowania dla dzieci – przyp. red.) czy lekcje wykorzystujące na przykład klocki Lego. Oprócz tego mamy ofertę edukacyjną skierowaną do starszej młodzieży. Jest to edukacja historyczna, literacka, warsztaty i prelekcje. Zapraszamy do nas wybitnych wykładowców, aby poszerzyć wiedzę młodzieży – mówi Anna Niemiec-Warzecha.

Obecnie w Bibliotece trwa szeroko zakrojona inwestycja. – Wraz z Departamentem Inwestycji Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach realizowany jest remont budynku Pałacyku Rosta. Jest to modernizacja dachu, elewacji oraz okien. Przekazaliśmy plac budowy w lutym tego roku, a inwestycję zakończymy w przyszłym – mówi dyrektor.

Autorzy reportażu wideo:
Bartosz Augustyniak, Magdalena Nycz

Idź do oryginalnego materiału