Podali dramatyczne dane. "Te dzieci już nie wrócą do domu"

gazeta.pl 9 godzin temu
Czy niektórych wypadków można było uniknąć? Trudno wyrokować, jednak statystyki są przerażające. W 2024 roku w Polsce miało miejsce aż 2 930 wypadków drogowych z udziałem dzieci i młodzieży w wieku 0-17 lat. "96 z nich już nigdy nie wróci do domu. Nie opowie, co było na lekcji. Nie przytuli mamy na dobranoc. Nie wybiegnie na podwórko" - piszą organizatorzy akcji, która ma na celu zwrócenie uwagi na problem bezpieczeństwa na drodze.
Z danych policyjnych na temat wypadków drogowych z udziałem nieletnich, szczególną uwagę zwraca fakt, iż zdecydowanie najliczniejszą grupą poszkodowanych są dzieci w wieku szkolnym (7–14 lat). Występują w wypadkach drogowych w roli: pasażerów, pieszych i rowerzystów. "To musi się zmienić" - piszą organizatorzy akcji Wielkiej Wyprawy Maluchów.


REKLAMA


Zobacz wideo Bosak: Jeździłem bez fotelika na tylnej kanapie malucha i żyję


Statystyki przerażają. Blisko 100 dzieci poniosło śmierć
"Zdarzenia z udziałem dzieci jako pieszych mają miejsce głównie na przejściach dla pieszych, a ich przyczyną bywa często nieustąpienie pierwszeństwa przez kierujących. W przypadku rowerzystów – dominują wypadki z powodu nieprawidłowego przejazdu przez jezdnię lub przejazd dla rowerów. Dzieci jako pasażerowie są ofiarami wypadków spowodowanych głównie przez nieostrożność kierujących – w tym niedostosowanie prędkości do warunków ruchu" - podają organizatorzy akcji, a dane udostępnione przez Komendę Główną Policji za 2024 rok są dramatyczne. W 2024 roku w Polsce miało miejsce aż 2 930 wypadków drogowych z udziałem dzieci i młodzieży w wieku 0-17 lat. W zdarzeniach tych 96 dzieci poniosło śmierć, a 3 003 doznało obrażeń.


Lepsza edukacja w zakresie bezpieczeństwa
Jak poprawić bezpieczeństwo dzieci na drogach? Tu jednym z najważniejszych punktów jest przede wszystkim edukacja. Jak podają organizatorzy Wielkiej Wyprawy Maluchów, konieczna jest intensyfikacja działań edukacyjnych, zwłaszcza w zakresie:


poprawy widoczności dzieci na drodze (odzież odblaskowa);
bezpiecznego przewożenia dzieci w pojazdach (foteliki, pasy bezpieczeństwa);
edukacji w szkołach z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach;
kontroli zachowań kierowców w rejonach szkół i przejść dla pieszych.


Organizatorzy Wielkiej Wyprawy Maluchów dla Dzieci również chcą "uczyć młode pokolenia świadomego uczestnictwa w ruchu drogowym, a także pomagać dzieciom, które w wyniku wypadków potrzebują opieki zarówno pod kątem rehabilitacji, jak i również terapii i wsparcia psychologicznego". W tym celu w lipcu wyjadą na drogę popularnymi niegdyś "maluchami", czyli fiatami 125p, by w widoczny sposób nagłaśniać ten problem.
Idź do oryginalnego materiału