20 maja Uniwersytet Warszawski gościł prof. Jana Zielonkę – wybitnego politologa i znawcę stosunków międzynarodowych. Wystąpienie badacza było częścią cyklu „8 wykładów na Nowe Tysiąclecie”, wznowionego po przerwie z inicjatywy rektora prof. Alojzego Z. Nowaka.
– Prof. Jan Zielonka to nie tylko człowiek doskonale wykształcony, ale przede wszystkim mądry. Cieszę się, iż w ramach swojej znakomitej kariery międzynarodowej nigdy nie zapomniał o Uniwersytecie Warszawskim, którego jest absolwentem, i wraca do nas, by dzielić się swoją wiedzą – mówił prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, otwierając spotkanie.
Prof. Jan Zielonka wygłosił wykład zatytułowany „Idealizm i realizm na trudne czasy”. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na optymizm i nadzieję, jakie napędzały działania społeczeństw w czasach komunizmu. Następnie skonfrontował te emocje z nastrojami społecznymi, które dominują dzisiaj: niedosytem, strachem, złością.
– W ciągu ostatnich 40 lat świat się zmienił, ale niekoniecznie na gorsze. A mimo to odrzuciliśmy sposób myślenia, który przyniósł tak wiele korzyści. Patrzymy dziś na świat oczami Hobbesa, zapominając o tak skutecznych dotychczas perspektywach Grocjusza i Kanta – powiedział prof. Zielonka.
Politolog wskazał, iż budowa powojennego porządku międzynarodowego, a także odbudowa Europy po Zimnej Wojnie możliwe były dzięki polityce budowania mostów.
– Dziś coraz mniej mówimy o integracji, a coraz więcej o suwerenności i separacji. Pojęcie tego, co dobre i racjonalne, uległo zmianie. Rządzi nami często wyolbrzymiony strach, a polityczne wybory podejmowane są w myśl zasad Hobbesa. Chciałbym jednak zwrócić wagę, iż wyścig zbrojeń zawsze prowadził do wojen, a autarkia gospodarcza do nędzy – mówił badacz.
Strategią działania w trudnych czasach jest według politologa ponowne przemyślenie podstawowych przekonań na temat tego, co jest idealistyczne, a co realistyczne. Według prof. Zielonki próba pogodzenia filozofii Hobbesa, Grocjusza i Kanta byłaby pierwszym krokiem w tym kierunku.








Spotkanie odbyło się 20 maja na Górnym Dziedzińcu UW przy Krakowskim Przedmieściu, jako kolejny z cyklu „8 wykładów na Nowe Tysiąclecie” – reaktywowanego po przerwie z inicjatywy rektora UW prof. Alojzego Z. Nowaka.
O prelegencie
Prof. Jan Zielonka jest politologiem, ekspertem w zakresie stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Weneckim, Cá Foscari i emerytowanym profesorem na Uniwersytecie Oksfordzkim. Wykłada także na Uniwersytecie Warszawskim (profesor wizytujący w Centrum Europejskim UW), College of Europe w Brugii i Robert Schuman Centre for Advanced Studies we Florencji.
Jego książki wśród których wymienić należy, Straconą Przyszłość i Jak Ją Odzyskać (PostFactum, 2023) czy Kontrrewolucję. Liberalna Europa w Odwrocie, (PWN, 2018) były szeroko dyskutowane nie tylko w środowisku akademickim, ale także poza nim. Prof. Zielonka publikuje regularnie w Rzeczpospolitej i Social Europe. Pisze także dla Die Zeit, NewStatesman, NRC Handelsblad i Diário de Notícias.