Program „Opolskie UTW” ponownie wspiera aktywność seniorów

opowiecie.info 5 godzin temu

Uniwersytety Trzeciego Wieku to nie tylko forma edukacji dla seniorów – to przede wszystkim przestrzeń dla twórczej aktywności, społecznej integracji i inspirującej wymiany doświadczeń. Już po raz trzeci samorząd województwa opolskiego uruchomił program „Opolskie UTW”, którego celem jest wspieranie słuchaczy UTW w całym regionie. Tegoroczna edycja została właśnie zainaugurowana – z jeszcze większą energią i zaangażowaniem.

Program samorządu województwa opolskiego wspiera inicjatywy i projekty realizowane przez Uniwersytety Trzeciego Wieku – zarówno te tradycyjne, jak i innowacyjne, odpowiadające na zmieniające się potrzeby starszego pokolenia. W ubiegłym roku dofinansowanie otrzymały 23 organizacje, a całkowita kwota przeznaczona na ich działania wyniosła 180 tysięcy złotych. W tym roku pula środków została zwiększona do 190 tysięcy złotych.

Podczas spotkania inaugurującego tegoroczną edycję programu, wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura zwróciła się do seniorów z mocnym przesłaniem:
– To od was zależy, jak będziecie żyć. Nie mamy wpływu na geny, ale mamy wpływ na to, jak funkcjonujemy, jak się odżywiamy, jakie są nasze relacje z bliskimi i z ludźmi wokół nas. Państwo jesteście fantastycznym przykładem, jak można twórczo i aktywnie przeżywać kolejne etapy życia – mówiła. – Zarażajcie swoim pozytywnym przykładem innych seniorów – apelowała.

Antoni Konopka, członek zarządu województwa i jednocześnie aktywny słuchacz UTW w Nysie, podkreślał, iż to właśnie dzięki zaangażowaniu środowisk senioralnych samorządy, zarówno lokalne, jak i wojewódzki, coraz chętniej wspierają tego typu inicjatywy. – Wasze działania są dla nas inspiracją i motywacją do dalszego rozwoju oferty skierowanej do seniorów – zaznaczył.

Koordynacją działań w ramach programu zajmuje się, podobnie jak w ubiegłym roku, Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej FRDL. Dyrektorka ośrodka, Magdalena Popławska, zwraca uwagę na niezwykłą kreatywność seniorów. – Co roku zaskakują nas nowymi pomysłami. Każda edycja przynosi świeże, inspirujące projekty. Seniorzy nie tylko korzystają z oferty UTW, ale stają się jej aktywnymi twórcami. Mają wiele do zaoferowania młodszym pokoleniom – powiedziała.

Idea Uniwersytetów Trzeciego Wieku narodziła się we Francji w latach 70. XX wieku, jako odpowiedź na rosnące potrzeby aktywizacji osób starszych. Pierwszy UTW powstał w 1973 roku przy Uniwersytecie w Tuluzie. Model ten gwałtownie zdobył popularność w Europie, a z czasem rozprzestrzenił się również na inne kontynenty, zyskując uznanie jako skuteczna forma przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu seniorów.

W Polsce pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 1975 roku w Warszawie z inicjatywy prof. Haliny Szwarc. Od tego czasu idea UTW zyskała ogromną popularność – w tej chwili w kraju działa ponad 600 takich placówek, skupiających setki tysięcy słuchaczy. UTW nie mają charakteru akademickiego w tradycyjnym sensie – są miejscem zdobywania wiedzy, ale także rozwijania pasji, relacji międzyludzkich i uczestnictwa w kulturze.

W Wielkiej Brytanii model UTW przyjął formę tzw. „self-help learning”, czyli samopomocowej edukacji – tamtejsze Uniwersytety Trzeciego Wieku często funkcjonują jako niezależne organizacje non-profit prowadzone przez samych seniorów. W Australii z kolei UTW działają pod hasłem „seniors teaching seniors” – czyli „seniorzy uczą seniorów” – promując wzajemne nauczanie i dzielenie się doświadczeniem.

Również w krajach skandynawskich, Niemczech, Kanadzie czy Japonii istnieją podobne inicjatywy, w ramach których osoby starsze uczestniczą w zajęciach edukacyjnych, kulturalnych, sportowych czy wolontariackich. Wspólnym mianownikiem tych działań jest wzmacnianie więzi społecznych, rozwój osobisty i przeciwdziałanie samotności.

Dzięki takim inicjatywom jak „Opolskie UTW”, seniorzy w regionie nie tylko rozwijają swoje zainteresowania, ale także aktywnie wpływają na jakość życia lokalnych społeczności. Wspólne projekty, wydarzenia i działania budują mosty międzypokoleniowe i pokazują, iż trzecia młodość może być czasem intensywnego rozwoju.

Mamy nadzieję, iż tegoroczna edycja programu przyniesie kolejne inspirujące przedsięwzięcia i iż opolscy seniorzy po raz kolejny udowodnią, iż wiek to tylko liczba – a pasja, ciekawość świata i potrzeba działania nie mają granic.

Fot. UMWO

Idź do oryginalnego materiału