Ten przedmiot zdawał jeden maturzysta w całej Polsce. "Czułem się w obowiązku"

polsatnews.pl 3 godzin temu

- To jest nasza kultura, taką, którą kultywujemy w domu, więc czułem się troszkę w obowiązku zdawać na maturze łemkowski - mówił Michał Starzyński z Legnicy, który jako jedyny abiturient w Polsce zdawał egzamin z tego języka. Wybrał temat numer jeden - porównanie dwóch wierszy łemkowskich poetów.

Maturzysta z II Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy Michał Starzyński zaznaczył, że łemkowski to jego ojczysty język i tym językiem mówi się u niego w domu.

- Mamy korzenie łemkowskie, moja babcia została wysiedlona w terenów Łemkowyny. To jest nasza kultura, taką, którą kultywujemy w domu, więc czułem się troszkę w obowiązku zdawać na maturze łemkowski - powiedział.

Matura 2025. Jako jedyny w całej Polsce zdawał z j. łemkowskiego

Maturzysta jest również członkiem zespołu Pieśni i Tańca "Kyczera", który prowadzi jego ojciec. - W zespole kultywowana jest nasza kultura łemkowska, tańczymy, śpiewamy, podróżujemy po świecie, pokazując nasz folklor - wyjaśnił.

ZOBACZ: Jedna osoba napisze maturę z języka łemkowskiego. Które przedmioty są najpopularniejsze?

Starzyński wybrał temat numer jeden - porównanie dwóch wierszy łemkowskich poetów. Ocenił, iż na maturze poszło mu "całkiem nieźle".

W liceum, do którego uczęszczał maturzysta, nie ma lekcji z języka łemkowskiego. Przygotowywał się od matury z emerytowanym nauczycielem języka łemkowskiego Łukaszem Woźniakiem. - On też był wysiedleńcem z terenów Łemkowyny w 1947 r. Przez lata uczył łemkowskiego, a po przejściu na emeryturę przez cały czas poświęcał nam czas - powiedział maturzysta.

Język łemkowski. Kto się nim posługuje?

Językiem łemkowskim określa się w Polsce język rusiński, zwany też łemkowsko-rusińskim, rusińsko-łemkowskim, karpatorusińskim, baczwańsko-rusnackim. Należy on do słowiańskiej rodziny językowej. Posługują się nim Rusini, zamieszkująca Karpaty grupa etniczna Słowian wschodnich. Język łemkowski ma wiele odmian, różnie nazywanych w różnych regionach. Wśród samych Łemków klasyfikacja ich języka jest kwestią sporną, związaną głównie z polityką i historią.

Łemkowie osiedlili się na Dolnym Śląsku pod koniec lat 40. XX wieku na skutek akcji "Wisła". Było to przymusowe przesiedlenie z rejonu Beskidu Niskiego. W Legnicy i okolicznych wsiach zamieszkało kilka tysięcy rodzin. Społeczność łemkowska od 1979 r. organizuje we wsi Michałów rokrocznie watrę, czyli święto kultury, muzyki i obyczajów łemkowskich.

WIDEO: Politycy mówili o "turystyce pogrzebowej". Poseł nagle wyciągnął telefon
Idź do oryginalnego materiału