Terlikowski zabrał głos w sprawie edukacji zdrowotnej: Jest mi po ludzku wstyd za biskupów

gazeta.pl 6 godzin temu
1 września 2025 r. do szkół wchodzi nowy, nieobowiązkowy przedmiot - edukacja zdrowotna. Ma ona zastąpić wychowanie do życia w rodzinie. Rodzic, który nie chce, by jego dziecko uczestniczyło w zajęciach z edukacji zdrowotnej, będzie musiał złożyć pisemną rezygnację. O słuszność zmian i zagrożeniach związanych z nowym przedmiotem debatują duchowni. Na ich oburzenie zareagował publicysta, Tomasz Terlikowski.14 maja zgromadzenie Konferencji Episkopatu Polski zabrało głos w sprawie nowego przedmiotu szkolnego, jakim jest edukacja zdrowotna i opublikowało "List w sprawie nowego przedmiotu edukacja zdrowotna". Nie brakowało w nim mocnych i nie do końca zgodnych ze stanem wiedzy stwierdzeń dotyczących kwestii tożsamości płciowej i rozwoju dzieci. "Nie wolno wam zgodzić się na systemową deprawację waszych dzieci" - pisali już na wstępie hierarchowie: przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda, jego zastępca abp Józef Kupny i sekretarz bp Marek Marczak. Na bezpardonowe słowa biskupów zareagował Tomasz Terlikowski.
REKLAMA


Zobacz wideo


Uczniowie o religii w szkołach. "To kompletna pomyłka" [SONDA]


Biskupi ostrzegają przed "edukacją zdrowotną". Terlikowski: Mijają się z prawdąTerlikowski wytknął KEP, iż albo nie byli w stanie zrozumieć założeń edukacji zdrowotnej, albo też w ogóle się z nimi nie zapoznali. Zastanawiał się jednocześnie, czy publikacja listu (w dodatku w takiej formie) akurat kilka dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich nie jest przypadkowa. Ten dokument składa się z kłamstw, półprawd i pełnych pseudoreligijnej troski zapewnień, tylko faktów w nim nie ma- stwierdził Tomasz Terlikowski na łamach "Więzi", podkreślając, iż po ludzku jest mu zwyczajnie wstyd za Prezydium KEP. "To nie dlatego, iż nie zgadzam się z jej listem (choć głęboko, jako katolik, ojciec, dziennikarz, człowiek zaangażowany w obronę małoletnich przed przemocą seksualną - także - w Kościele i w rodzinie, się z nim nie zgadzam), ale dlatego, iż to wstyd, iż trzech biskupów (by nie oskarżać innych, wymieńmy tę trójkę z imienia i nazwiska - arcybiskupi Tadeusz Wojda, Józef Kupny i biskup Marek Marczak) zwyczajnie w treści tego listu mijają się z prawdą. jeżeli robią to świadomie, to znaczy, iż kłamią, a jeżeli nie, to znaczy, iż napisali list o kwestii, której nie zbadali - obie te ewentualności bardzo źle o nich świadczą" - napisał publicysta. Zdaniem Terlikowskiego to nie pierwszy raz, kiedy Kościół wtrąca się w wychowanie dzieci, a przecież "hierarchowie KEP nie są żadnym autorytetem" w tej sferze. Na koniec publicysta zwrócił się także do rodziców i poprosił ich, aby wbrew listowi duchownych, nie bali się posyłać swoje dzieci na zajęcia edukacji zdrowotnej, które mogą wnieść do ich życia wiele dobrego. Edukacja zdrowotna w szkołach. O tym będą uczyć się uczniowieNowy przedmiot wejdzie do szkół w nowym roku szkolnym. Warto przypomnieć, iż na razie nie będzie obowiązku udziału w edukacji zdrowotnej, której wymiar godzin będzie następujący:


szkoły podstawowe - po godzinie tygodniowo, przy czym ostatnia klasa tylko w pierwszym półroczu,szkoły ponadpodstawowe - po dwie godziny tygodniowo.Jak czytamy na rządowej stronie gov.pl, celem edukacji zdrowotnej dzieci i młodzieży jest udzielanie im pomocy w:poznawaniu siebie, śledzeniu przebiegu swojego rozwoju, identyfikowaniu i rozwiązywaniu problemów zdrowotnych,zrozumieniu, czym jest zdrowie, od czego zależy, dlaczego i jak należy o nie dbać,rozwijaniu poczucia odpowiedzialności za zdrowie własne i innych ludzi,wzmacnianiu poczucia własnej wartości i wiary w swoje możliwości,rozwijaniu umiejętności osobistych i społecznych sprzyjających dobremu samopoczuciu i pozytywnej adaptacji do zadań i wyzwań codziennego życia,przygotowaniu się do uczestnictwa w działaniach na rzecz zdrowia i tworzenia zdrowego środowiska w domu, szkole, miejscu pracy, społeczności lokalnej (edukacja zdrowotna jest ważnym elementem edukacji obywatelskiej).A Wy, drodzy internauci, jakie macie zdanie o nowym przedmiocie szkolnym - edukacji zdrowotnej? Dajcie znać w komentarzach lub napiszcie do mnie maila: magdalena.wrobel@grupagazeta.pl. Zachęcamy także do udziału w sondzie.
Idź do oryginalnego materiału