Twoje dziecko podjęło wakacyjną pracę? Nie zrób tego błędu. Chodzi o ubezpieczenie

gazeta.pl 13 godzin temu
Wakacje to czas, kiedy uczniowie i studenci chętnie podejmują pracę sezonową. Niestety, rodzice często nie zdają sobie sprawy, iż w takim przypadku należy sprawdzić status dziecka w systemie ubezpieczeń zdrowotnych.
Wielu rodziców zgłasza dzieci do ubezpieczenia zdrowotnego za pośrednictwem swojego pracodawcy. I choć wydawać by się mogło, iż temat jest zamknięty, to w niektórych przypadkach, sprawa zaczyna się komplikować. Problem pojawia się, gdy dziecko zaczyna być zatrudnione (np. rozpoczynając pracę sezonową) na umowę zlecenia lub o pracę. Wtedy automatycznie uzyskuje własny tytuł do ubezpieczenia, a tym samym zostaje automatycznie wyrejestrowane z ubezpieczenia rodzinnego. Rodzice często nie mają tej świadomości.


REKLAMA


- Niestety wiele jest sytuacji, w których student podczas wizyty u lekarza dowiaduje się, iż "świeci się na czerwono", co oznacza, iż nie jest ubezpieczony i nie ma tym samym prawa do bezpłatnego leczenia. Tą sytuacją zaskoczeni są rodzice, którzy zgłosili wcześniej dziecko do ubezpieczenia i byli pewni, iż gdy zrobili to raz, to wystarczy, więc pytają, dlaczego ich dziecko wypadło z systemu? - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.


Dziecko pojęło pracę i podpisało umowę
Rodzaj podpisanej umowy nie ma tak naprawdę znaczenia. Bo zarówno umowa zlecenie, jak i umowa o pracę skutkuje wyrejestrowaniem dziecka z rodzinnego ubezpieczenia zdrowotnego. - Najczęściej okazuje się, iż to oni sami zapomnieli o odpowiednim zgłoszeniu swojego dziecka w kadrach firmy, w której pracują lub nie wiedzą, iż podpisanie przez dziecko umowy zlecenia lub umowy o pracę skutkuje "wypadnięciem" z rodzicielskiego ubezpieczenia - dodaje Iwona Kowalska-Matis.


Dziecko skończyło pracę. Jakie kroki podjąć?
Gdy dziecko zakończy pracę, a przez cały czas spełnia warunki do bycia ubezpieczonym jako członek rodziny (czyli uczy się i nie ukończyło 26. roku życia), rodzic musi ponownie zgłosić je do ubezpieczenia. Robi to np. poprzez swojego pracodawcę, który jest jego płatnikiem składek. Na podjęcie tego kroku ma 7 dni od momentu, gdy wygasł inny tytuł do ubezpieczenia.
jeżeli rodzic samodzielnie opłaca składki (np. prowadzi działalność gospodarczą), to on odpowiada za dokonanie zgłoszenia i wyrejestrowania dziecka. Zgłoszenie odbywa się przez złożenie do ZUS odpowiedniego formularza: ZUS ZCNA (zgłoszenia danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego).


Masz ochotę podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami w tym temacie? Napisz na adres: klaudia.kierzkowska@grupagazeta.pl
Idź do oryginalnego materiału