REKLAMA
W Belleville ten eksperyment zakończył się pożarem. Około godziny 9:13 rano nauczyciel zauważył dymiącego laptopa i wyniósł go na zewnątrz budynku. Wszyscy uczniowie zostali ewakuowani, a na miejsce wezwano straż pożarną i policję.
Zobacz wideo
Czy polska szkoła jest do niczego? [SONDA]
Nastolatek z zarzutami, służby z apelemNastoletni sprawca został oskarżony o podpalenie i zniszczenie mienia, ale nie jest to odosobniony przypadek. Podobne incydenty miały miejsce w szkołach w Connecticut i Nowym Jorku, gdzie również dochodziło do ewakuacji uczniów.W związku z tym wiele dystryktów szkolnych w stanie New Jersey wydało specjalne komunikaty. Dyrektorzy placówek zaapelowali do rodziców o czujność i rozmowy z dziećmi. Przypomnieli także, iż udział w tego typu wyzwaniach może skutkować odebraniem prawa do korzystania ze szkolnych urządzeń elektronicznych. O rozwagę i większą kontrolę nad treściami, które przeglądają w internecie dzieci i młodzież zaapelowały także służby. A jak jest w Polsce?Zjawisko internetowych wyzwań dotarło także do Polski, budząc, słuszne zresztą, obawy rodziców oraz nauczycieli. Wśród niepokojących trendów, w których udział biorą coraz młodsi uczniowie, wyróżnia się m.in. "ghost challenge", czyli udawanie zniknięcia - ucieczki z domu lub zostania "porwanym", by wzbudzić określone reakcje wśród bliskich i znajomych. Popularne są także wyzwania związane z omdlewaniem. Pozbawianie się przytomności jest szczególnie niebezpieczne i może zakończyć się trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, a choćby śmiercią.
W 2022 roku Ministerstwo Cyfryzacji ostrzegało z kolei przed "Benadryl Challenge" oraz "Sleepy Chicken". Miały one polegać na "przyjmowaniu nadmiernej ilości leków na alergię" oraz "przyrządzaniem kurczaka w roztworze leków". Wśród niebezpiecznych trendów resort wyróżnił także "Milk Crate Challenge", czyli "wchodzenie na schody wykonane ze skrzynek po mleku tak, aby nie spaść z wysokości, co niewielu osobom się udawało".