Uczniowie dostali błędne świadectwa. Będą musieli ponownie odebrać dokumenty

gazeta.pl 7 godzin temu
Wszystko z powodu jednej literki. I to wcale nie chodzi o literówkę, a skrót pełnej i prawidłowej nazwy resortu edukacji. "Mogłyby być wątpliwości co do prawdziwości tego dokumentu" - stwierdziła wiceministerka Katarzyna Lubnauer.Zasada jest prosta. Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe w roku szkolnym 2024/2025 są zobowiązane do wydawania świadectwa ukończenia szkoły według wzorów, które zostały określone w obowiązującym rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 7 czerwca 2023 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków - Dz.U. poz. 1120 z późn. zm. Niestety, w wielu szkołach uczniowie dostali świadectwa wydrukowane według nieobowiązującego wzoru.
REKLAMA


Zobacz wideo


Po czym poznać, iż dziecko ma skrócone wędzidełko? Logopedka mówi o "domowym teście"


Zabrakło jednej literkiWspomniany błąd pojawił się w uproszczeniu pełnej nazwy resortu edukacji. Na niektórych świadectwach widnieje napis "MEN - Ministerstwo Edukacji Narodowej", a powinno być: "MEiN - Ministerstwo Edukacji i Nauki". Chociaż wydawać by się mogło, iż to drobny błąd, trzeba go poprawić. - Świadectwo szkolne jest dokumentem państwowym, którym ktoś się może legitymować, nie tylko teraz, ale i w przyszłości. Mogłyby być wątpliwości co do prawdziwości tego dokumentu - powiedziała wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer.Świadectwa z błędem. Co z rekrutacją?W sprawie błędów na świadectwach głos zabrała też ministerka edukacji Barbara Nowacka. - Wyślemy do szkół ponadpodstawowych prośbę o to, by widząc ten błąd, nie odrzucały świadectw w procesie rekrutacyjnym, bo przede wszystkim dobro ucznia jest istotne, ale zwracały się do podstawówek o uzupełnienie dokumentów - powiedziała we wtorek dziennikarzom w Sejmie. Świadectwa z błędem. I co teraz?W komunikacie czytamy: "W sytuacji, gdy szkoła wydała świadectwo ukończenia szkoły na blankiecie niezabezpieczonym przed fałszerstwem lub - korzystając z systemów informatycznych używanych do drukowania świadectw - użyła nieaktualnego wzoru świadectwa, powinna niezwłocznie świadectwo wymienić zgodnie z § 59 ww. rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków".Resort przypomniał też, iż o zasadach wydawania świadectw szkolnych promocyjnych, świadectw ukończenia szkoły oraz wypełniania arkuszy ocen są na bieżąco informowani kuratorzy oświaty, którzy z kolei o wszelkich zmianach powinni informować szkoły.


Czy uważasz, iż taki drobny błąd jest powodem do wymiany świadectw? Daj znać w komentarzu lub napisz: ewa.rabek@grupagazeta.pl
Idź do oryginalnego materiału