Wynik egzaminu 8-klasisty nie zadowala ucznia i rodzica? Tak się od niego odwołasz

mamadu.pl 8 godzin temu
Wynik egzaminu ósmoklasisty ma najważniejsze znaczenie przy rekrutacji do szkoły średniej, dlatego niektórzy uczniowie mogą chcieć go zweryfikować. Od punktacji można się odwołać – najpierw uzyskując wgląd do arkusza, a następnie składając wniosek o ponowne sprawdzenie pracy. Sprawdź, jak krok po kroku przejść przez tę procedurę.


Od wyniku egzaminu ósmoklasisty można się odwołać


Egzamin ósmoklasisty jest zwieńczeniem ośmioletniej edukacji uczniów w szkole podstawowej. Jego wynik nie decyduje o ukończeniu tego etapu edukacji, ale ma duże znaczenie przy rekrutacji do szkół średnich. To, ile punktów uczeń uzyska z egzaminu, może być najważniejsze w procesie rekrutacyjnym do szkoły średniej – punktacja wpływa na miejsce na liście przyjęć.

W związku z tym, iż wyniki egzaminu ósmoklasisty w 2025 roku Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi 4 lipca – na indywidualnych kontach uczniów w systemie ZIU – niektórzy mogą chcieć wiedzieć, jak od tych wyników się odwołać.

Z pewnością znajdą się uczniowie, którzy wraz z rodzicami będą chcieli uzyskać wgląd do swoich arkuszy egzaminacyjnych – zwłaszcza jeżeli byli przekonani, iż napisali egzamin bardzo dobrze, a uzyskana liczba punktów ich zaskoczyła.

W systemie ZIU można również sprawdzić, za które zadanie przyznano ile punktów. Gdy uczeń nie zgadza się z wynikiem egzaminu, ma prawo się od niego odwołać. W pierwszej kolejności można wystąpić o wgląd do pracy i zweryfikować ocenę.

Jak złożyć wniosek o wgląd do arkusza egzaminacyjnego?


CKE informuje, iż wniosek o wgląd do pracy egzaminacyjnej należy złożyć do dyrektora odpowiedniej okręgowej komisji egzaminacyjnej – tradycyjną pocztą, mailowo lub faksem. Jak czytamy w informatorze CKE:

"Wnioski o wgląd są przyjmowane i rozpatrywane od dnia udostępnienia w ZIU (SIOEO) informacji o wynikach egzaminu ósmoklasisty, tj. od 4 lipca 2025 r., zgodnie z kolejnością wpływu.

W ciągu nie więcej niż 5 dni roboczych od otrzymania wniosku o wgląd dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej – o ile to możliwe, w porozumieniu z wnioskodawcą – wyznacza termin wglądu (dzień oraz godzinę). O wyznaczonym terminie wglądu OKE informuje wnioskodawcę".

Wgląd w arkusz odbywa się w obecności osoby nadzorującej, najczęściej w siedzibie komisji egzaminacyjnej lub w szkole, w której uczeń pisał egzamin. Czas wglądu nie może być krótszy niż 30 minut. W tym czasie uczeń i rodzice mogą robić notatki oraz zdjęcia arkusza.

Jak napisać wniosek o wgląd do arkusza?


Wniosek powinien zawierać:


Imię i nazwisko ucznia.

Numer PESEL ucznia.

Informację, którego egzaminu dotyczy wniosek (np. język polski, matematyka, język angielski).

Dane osoby składającej wniosek (rodzic/opiekun prawny – jeżeli uczeń nie jest pełnoletni).

Prośbę o wgląd do arkusza egzaminacyjnego i karty odpowiedzi.

Dane kontaktowe (telefon, e-mail).

Preferowany termin i miejsce wglądu (jeśli OKE tego wymaga).

Podpis osoby składającej wniosek.


Gotowy wzór wniosku można znaleźć na stronach internetowych OKE: tu przykładowo OKE w Warszawie.

Po przeanalizowaniu pracy i uznaniu, iż wynik egzaminu powinien zostać skorygowany, uczeń lub jego rodzice mogą złożyć wniosek o weryfikację sumy punktów – również do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Jak czytamy w informatorze:

"Uczeń lub jego rodzice mogą zwrócić się z wnioskiem o weryfikację sumy punktów. Wniosek wraz z uzasadnieniem składa się do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej w terminie 2 dni roboczych od dnia dokonania wglądu".

Wniosek z odwołaniem od wyniku egzaminu


Dorota Kędzierska, ekspertka ds. rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i product owner w eduVULCAN odwoływanie się od wyników podpowiada rodzicom i uczniom, na co warto zwrócić uwagę:

"W każdym województwie warto sprawdzić dokładne zasady i terminy, ponieważ nazwy oraz procedury rekrutacyjne mogą się różnić. Zwłaszcza terminy składania wniosków do klas wymagających zdania dodatkowego sprawdzianu (np. próby sprawności fizycznej).

Niepowodzenie na egzaminie nie przekreśla szans na dobrą szkołę. Warto działać gwałtownie i świadomie: oszacować punkty, sprawdzić progi, skonsultować się ze szkołą i – jeżeli trzeba – zmienić listę preferencji. To wciąż moment, kiedy wiele można zmienić na swoją korzyść".

Wniosek o odwołanie od wyników egzaminu musi zostać złożony najpóźniej w ciągu dwóch dni roboczych od dnia wglądu do pracy egzaminacyjnej. Gotowy wzór również dostępny jest na stronach konkretnych OKE. Po złożeniu wniosku komisja ponownie sprawdza egzamin. Weryfikacji sumy punktów dokonuje się w ciągu 7 dni od otrzymania dokumentu.

Jeśli w wyniku tej analizy suma punktów zostanie podważona, CKE anuluje pierwotne zaświadczenie i wydaje nowe, z poprawionym wynikiem. To ostateczny etap postępowania – od tego rozstrzygnięcia nie przysługuje odwołanie do sądu.

Źródło: cke.gov.pl, materiały prasowe eduVULCAN


Idź do oryginalnego materiału