Wyniki matur 2025. Dziś maturzyści poznają wyniki

polsatnews.pl 4 godzin temu

O godz. 8:30 Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wstępne wyniki tegorocznych matur. Maturzyści zobaczą, jak im poszło po zalogowaniu się w ogólnopolskim systemie ZIU. W tym roku do egzaminu przystąpiło 255,5 tys. absolwentów szkół ponadpodstawowych.

W tym roku sesja maturalna rozpoczęła się 5 maja i trwała do 22 maja. W sumie przystąpiło do niej 255,5 tys. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych, w tym 161,4 tys. absolwentów liceów, 92,8 tys. absolwentów techników i 1,3 tys. absolwentów szkół branżowych II stopnia. Wraz z nimi do egzaminu przystąpiło 636 obywateli Ukrainy na mocy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Tegoroczni absolwenci są pierwszym rocznikiem maturzystów, który zdawał egzaminy ponownie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej, a nie na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które wprowadzono w związku z pandemią COVID-19. w tej chwili obowiązuje tzw. odchudzona podstawa, w której treści nauczania uszczuplono o 20 proc.

ZOBACZ: Wyciek arkusza maturalnego. Jest komentarz CKE

Matura 2025. Przedmioty obowiązkowe i dodatkowe

Maturzyści musieli przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz dwóch ustnych: z polskiego i języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych mieli jeszcze obowiązkowy egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym i ustny z języka ojczystego.

Ponadto maturzyści musieli przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego. Chętni mogli przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów z przedmiotów do wyboru.

ZOBACZ: Matura ustna w nowej formule. CKE opublikowała listę tematów

Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także – na tym poziomie – przedmioty, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Jaki wynik należy uzyskać, by zdać maturę?

Aby zdać maturę, należy uzyskać co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia z przedmiotów obowiązkowych zdawanych na poziomie podstawowym. W przypadku przedmiotów dodatkowych zdawanych na poziomie rozszerzonym nie ma progu zaliczeniowego.

Wyniki matur można poznać za pośrednictwem aplikacji ZIU (Zintegrowany interfejs użytkownika) Krajowego Systemu Danych Oświatowych https://ksdo.gov.pl/, zarówno z poszczególnych zdawanych przedmiotów, jak i z poszczególnych zadań.

ZOBACZ: Matura matematyka 2025. Poziom podstawowy. Arkusz CKE i odpowiedzi

Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu (pisemnego lub ustnego), ma prawo do poprawki w sierpniu. Egzaminy poprawkowe zaplanowano na 19-20 sierpnia. Z kolei abiturient, który nie zdał więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, może poprawić swój wyniki dopiero za rok.

Odwołanie od wyniku matury

Maturzysta ma prawo odwołać się od wyniku matury. Proces odwoławczy obejmuje kilka etapów. Pierwszym z nich jest zwrócenie się do adekwatnej okręgowej komisji egzaminacyjnej (OKE) o możliwość wglądu do swojej ocenionej pracy. Abiturient może wykonać zdjęcie arkusza egzaminacyjnego. W przypadku wątpliwości co do oceny, maturzysta może złożyć wniosek o jej ponowną weryfikację do dyrektora OKE, który podejmie decyzję o ewentualnej zmianie oceny lub jej podtrzymania.

Jeśli maturzysta nie zgadza się z decyzją OKE, następnym etapem w procesie odwoławczym jest złożenie wniosku do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w ciągu siedmiu dni od otrzymania informacji o wyniku weryfikacji punktów od OKE. Odwołanie może dotyczyć wyłącznie tych zadań, które nie zostały pozytywnie zweryfikowane przez OKE. Choć wniosek formalnie kierowany jest do dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, należy go złożyć w macierzystej OKE.

Następnie wniosek jest ponownie rozpatrywany przez OKE. Dyrektor OKE może uznać całe odwołanie, tylko część lub nie uznać go wcale. Odpowiedzi, których nie uzna, przekazuje do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Dyrektor CKE kieruje je do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. W skład kolegium wchodzą doświadczeni egzaminatorzy i eksperci z określonej dziedziny nauki.

WIDEO: "Nie chce realizować umowy sprzed dwóch lat". Polityk PO o działaniach Hołowni
Idź do oryginalnego materiału