Wyniki matur 2025. Na jakich kierunkach warto studiować? Dane zaskoczyły ekspertów

gazeta.pl 5 godzin temu
Wyniki matur zostaną ogłoszone we wtorek 8 lipca 2025 r. Tego dnia do szkół przekazane zostaną także świadectwa z aneksami i informacjami o wynikach. Świadectwo maturalne jest oczywiście niezbędne przy rekrutacji na studia wyższe. Jakie zatem kierunki warto wybrać?We wtorek, 8 lipca 2025 roku wszystko stanie się jasne. Tego dnia maturzyści dostaną informacje o wynikach swoich matur i ze szkół będą mogli odebrać zaświadczenia, które są niezbędne przy dalszym etapie rekrutacji na studia wyższe. Wybór studiów to ważna decyzja i jak zaznaczają eksperci, powinna się ona opierać nie tylko na wynikach z egzaminów, ale również pod uwagę trzeba wziąć kilka innych czynników. Jakich? Oto szczegóły.
REKLAMA


Zobacz wideo


Takim uczniem był "Świeży" z Genzie. Jakie podejście ma do studiów? "Były przygodą" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Wyniki matur a studia wyższe. Na co warto dziś postawić?Wybór kierunku to decyzja ważna, ale jednak nie na całe życie. Warto ją podjąć nie tylko na podstawie wyniku matury, ale pod uwagę należy wziąć także inne rzeczy, jak zmieniające się trendy i zapotrzebowanie na rynku pracy.- Nie szłabym w kierunki, które są typowo rynkowe (np. cyberbezpieczeństwo) jeżeli są poza polem moich zainteresowań. Równocześnie, jeżeli jakieś zagadnienie do studiowania szczególnie mnie interesuje, ale nie daje żadnych perspektyw zawodowych, to także nie byłoby ono moim pierwszym wyborem - zaznacza w rozmowie z portalem infor.pl dr hab. Magdalena Jelonek prof. UEK, socjolog i ekspertka ds. metodologii badań i ewaluacji polityk publicznych, komentując najnowszy raport ELA (dostarcza on wiarygodnych informacji o zarobkach absolwentów polskich uczelni na rynku pracy).Jak wybrać odpowiedni kierunek studiów?To jednak nie wszystko, bo jak podkreśla ekspertka, równie ważne są także kwestie, takie jak: wybór odpowiedniej specjalności (niekoniecznie całe kierunki kształcenia), która dobrze odpowiada na trendy związane z transformacjami społecznymi i technologicznymi (np. cyberbezpieczeństwo, nauki o kosmosie, ale też analiza danych, psychologia, itp.). - Przejrzałabym programy kształcenia, po to, żeby zobaczyć, jak są zaplanowane i na pewno sprawdziłabym renomę ośrodka, kierunku i kadry, która wykłada - dodaje.Dobry research to podstawa, bo przed podjęciem decyzji warto sprawdzić, które zawody są najbardziej poszukiwane i jakie są prognozy na przyszłość. Kilka chwil można również poświęcić na to, by zastanowić się, jakie umiejętności będą potrzebne na rynku pracy za kilka lat, gdy nadejdzie koniec studiów.


Praca po studiach? Eksperci radzą zacząć ją wcześniejStudia są ważnym elementem edukacji w dorosłym życiu, jednak eksperci zaznaczają, iż w parze ze zdobytą wiedzą, powinno iść również doświadczenie. - Warto przemyśleć model kształcenia na studiach I i II stopnia. W mojej opinii model takich studiów (oczywiście na tych kierunkach, na których jest to możliwe) powinien obejmować studia II stopnia, które można rozpocząć nie bezpośrednio po studiach I stopnia, ale po 1-2-letniej praktyce zawodowej - zaznacza dr hab. Magdalena Jelonek. - Doświadczenie zawodowe w trakcie studiów jest szczególnie ważne, gdy sytuacja rynkowa nie jest najlepsza, a szukających pracy jest więcej niż jej oferujących - dodaje ekspertka.Maturzyści, wybierając kierunek studiów, powinni również pamiętać, iż studia to nie tylko nauka, ale także czas na rozwijanie pasji, nawiązywanie kontaktów i zdobywanie doświadczeń, które będą miały wpływ na ich przyszłość.
Idź do oryginalnego materiału