Zespół Szkół nr 3 w Jaśle liderem międzynarodowych zawodów Robotic Arena

mojejaslo.pl 3 godzin temu

Międzynarodowy festiwal robotyki Robotic Arena, odbył się 26 kwietnia 2025 roku w murach Politechniki Wrocławskiej. Tegoroczna 16. edycja, zorganizowana przez członków Koła Naukowego Robotyków „KoNaR”, zgromadziła aż 330 zawodników z różnych części świata m.in. z Polski, Litwy, Niemiec, Hiszpanii, Meksyku, Rumunii i Grecji, którzy zmierzyli się w 16 konkurencjach. Uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności techniczne, kreatywność oraz innowacyjne konstrukcje, które zachwyciły publiczność.

Organizatorzy przygotowali 16 konkurencji:

  • Sumo – w walkach nawiązujących do japońskich zapasów zmierzą się roboty mierzące od 12,5 mm do choćby 20 cm i będą robić wszystko, co w ich mocy, by zepchnąć przeciwnika z ringu.
  • LineFollower Drag, LineFollower Turbo i LineFollower Light – wyścigi, podczas których liczy się szybkość i sprawność.
  • RoboSprint – bieg inspirowany najstarszą konkurencją starożytnej olimpiady „dromos”, jednak zamiast tradycyjnych kół, roboty muszą posiadać kończyny.
  • Combat – walka robotów na piły, noże i młoty w zamkniętej klatce z pleksi, która zawsze wzbudza ogromne zainteresowanie kibiców.
  • Freestyle – turniej dla wszystkich konstrukcji, które nie wpisują się w pozostałe kategorie.

W zawodach uczestniczyła drużyna 10 uczniów z Zespołu Szkół nr 3 im. Stanisława Pawłowskiego w Jaśle, której imponujące wyniki zostały docenione zarówno przez jury, jak i publiczność. Nasi uczniowie w składzie Damian Iwanicki, Jakub Lechwar, Mateusz Zagórski, Szymon Miśkowicz, Krystian Marszałek, Dawid Dziadosz, Jakub Opałka, Oskar Stężowski, Fabian Marcinek i Bartosz Kaszowicz przygotowali i zaprezentowali 20 robotów:

4 roboty SUMO, 2 roboty MiniSUMO, 2 roboty FREESTYLE, 5 robotów Combat Rhino, 3 roboty Combat Raptor, 1 robot Combat Antweight, 3 roboty MiniSumo Strong.

Osiągnęli sukcesy, które są dowodem na to, iż młodzi konstruktorzy z Jasła należą do ścisłej czołówki w dziedzinie robotyki.

Sukcesy ZS 3 Jasło w kategorii Combat Rhino

Największy sukces drużyna odniosła w kategorii Combat Rhino, gdzie ich roboty zajęły cztery pierwsze miejsca spośród wszystkich zgłoszonych konstrukcji. Na podium znalazły się:

  • 1 miejsce: PSZCZELARZ – Krystian Marszałek i Dawid Dziadosz
  • 2 miejsce: PERSCHING – Fabian Marcinek
  • 3 miejsce: KOSIARZ – Krystian Marszałek i Dawid Dziadosz
  • 4 miejsce: SZCZUR_JUNIOR – Jakub Opałka

Osiągnięcia w innych kategoriach

W kategorii Combat Raptor robot OSA zajął 4 miejsce na 33 zgłoszone konstrukcje, a w konkurencji MiniSumo Strong robot PUDZIAN uplasował się na 4 miejscu wśród 37 zgłoszonych robotów. Choć pozostałe konstrukcje nie zdobyły najwyższych lokat, ich waleczność, innowacyjne podejście oraz zaangażowanie zostały zauważone i docenione przez organizatorów oraz publiczność. Uczniowie pokazali, iż każde doświadczenie, choćby w obliczu trudnych wyzwań, przyczynia się do ich rozwoju.

Wysiłek, który przyniósł owoce

Młodzi konstruktorzy z Jasła spędzili wiele tygodni na intensywnych przygotowaniach, dopracowując swoje pomysły i budując roboty o niezwykłej precyzji oraz funkcjonalności. Ich zaangażowanie, kreatywność oraz umiejętność współpracy przełożyły się na sukcesy oraz cenne doświadczenia zdobyte podczas rywalizacji. To dowody na to, iż pasja, determinacja i wsparcie społeczności prowadzą zespoły do wyjątkowych rezultatów.

Duma szkoły

Zespół Szkół nr 3 im. Stanisława Pawłowskiego w Jaśle nie kryje swojej dumy z uczniów, którzy godnie reprezentowali szkołę na arenie międzynarodowej. Sukcesy uczniów są efektem ich ciężkiej pracy, zaangażowania oraz pasji do nauki i technologii. Szkoła aktywnie wspiera młodych konstruktorów, zapewniając im dostęp do odpowiednich zasobów i materiałów, a także zachęcając do udziału w tego typu inicjatywach. To dla szkoły ogromna radość, iż ich praca została doceniona na tak prestiżowym wydarzeniu”.

Podziękowania i wsparcie

Sukces drużyny nie byłby możliwy bez wsparcia wielu instytucji oraz osób, które uwierzyły w ich potencjał. Szczególne podziękowania kierujemy do firm i instytucji : Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 w Jaśle, Kronospan, Jasielskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców, Fundacji im. Korczaka w Jaśle, ERKO, PGZK-Jasiel, Stal-Met, HABYS Global, JAFAR Jasło, PRDM Jasło, Ubezpieczenia & Finanse – Bożena Ankier, ChemFOR Jasło.

Wsparcie materialne i moralne od tych organizacji umożliwiło uczniom rozwój ich pasji, zdobycie doświadczenia oraz osiągnięcie imponujących wyników w zawodach.

Podsumowanie

Robotic Arena 2025 była nie tylko okazją do sprawdzenia swoich umiejętności konstrukcyjnych, ale także platformą do wymiany wiedzy oraz inspiracji. Sukcesy uczniów z Jasła pokazują, iż ciężka praca, pasja oraz wsparcie społeczności mogą prowadzić do osiągnięcia wyjątkowych rezultatów. Po intensywnych tygodniach przygotowań przyszedł czas na zasłużony odpoczynek oraz planowanie kolejnych wyzwań i konstrukcji, które z pewnością przyniosą kolejne sukcesy w przyszłości!

Idź do oryginalnego materiału