Zmiany w L4. Czy będąc na zwolnieniu, można odebrać dziecko z przedszkola? Nowe przepisy zaskakują

gazeta.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl


Co może robić pracownik, przebywający na zwolnieniu lekarskim? Czy dozwolone jest np. odebranie dziecka z przedszkola? To zależy od choroby i decyzji lekarza, ale także od obowiązującego prawa. To ma się niedługo zmienić i to na korzyść pracownika. W jaki sposób? Wyjaśniamy.
Lekarz, wystawiając pacjentowi zwolnienie, wpisuje nań też liczbę, która oznacza powód niezdolności do pracy. I tym samym również określa, co pracownik może robić, przebywając na owym L4. Gdy na dokumencie jest "1", to oznacza, iż chory ma leżeć w łóżku, a wyjść z domu może tylko do apteki, lekarza bądź szpitala. Jakiekolwiek inne powody nie są brane pod uwagę. A co w przypadku dwójki? Czy można wówczas wyjść po dziecko do przedszkola? Zobaczcie sami.


REKLAMA


Zobacz wideo Zwolnienie na dziecko - ile dni w roku przysługuje rodzicom?


Czy na L4 można odebrać dziecko z przedszkola? Oto co mówi polskie prawo
Wspomnieliśmy powyżej, iż "1" na zwolnieniu lekarskim oznacza, iż chory musi leżeć w łóżku. Z kolei, gdy na L4 widnieje "2", może on się poruszać i wyjść z domu w ograniczonym zakresie:


na spacer,
do sklepu po podstawowe produkty,
do apteki,
do lekarza.


Co za tym idzie, nie ma jasno określonego zakazu odbierania dziecka ze żłobka czy przedszkola, gdy się przebywa na zwolnieniu lekarskim. Przy czym łaskawszym okiem pracodawca, jak i urzędnicy będą patrzeć na samotnego rodzica, którego nie ma kto pomóc w opiece nad maluchem. Jednak warto wiedzieć, iż w 2025 roku prawo pracy ma się zmienić. Tym samym, chorym pracownikom będzie wolno więcej podczas przebywania na L4.


Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Mają dotyczyć między innymi tego, co wolno robić, przebywając na L4. Dozwolone mają być wówczas następujące czynności (za serwisem GOV.legalis.pl):


proste czynności dnia codziennego - odbieranie przesyłek, spacer z psem czy właśnie odebranie dziecka ze żłobka, czy przedszkola,
czynności incydentalne (o ile nie wpłyną na stan zdrowia chorego) - np. odpowiadanie na służbowe e-maile i telefony, podpisanie dokumentów, wystawienie listu przewozowego lub faktury, a choćby przeprowadzenie ważnego spotkania biznesowego,
możliwość pracy u innego pracodawcy - o ile choroba na to pozwala,
możliwość wskazania zagranicznego adresu jako miejsca pobytu podczas zwolnienia lekarskiego - dotyczy przypadków, gdy wymagana jest specjalistyczna terapia bądź przebywanie w sprzyjającym klimacie.


MRPiPS chce sporej zmiany w zwolnieniach lekarskich. Kiedy wejdą w życie?
Pierwotnie podane powyżej zmiany w zwolnieniach lekarskich miały wejść w życie od stycznia 2025 roku, ale tak się nie stało. A kiedy to nastąpi? Niestety w tej chwili nie wiadomo, ale przez cały czas są szanse, iż jeszcze w tym roku kalendarzowym. w tej chwili politycy planują zmiany, jakie miałyby zostać wprowadzone i są one opiniowane.
Idź do oryginalnego materiału