Bestialska zbrodnia wstrząsnęła uczelnią. Rektor UW apeluje: Razem możemy przetrwać ten trudny czas

warszawawpigulce.pl 5 godzin temu

Po brutalnym ataku, do którego doszło 7 maja 2025 roku na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego, głos zabrał rektor uczelni, prof. Alojzy Z. Nowak. W poruszającym liście skierowanym do całej społeczności akademickiej, wyraził żal, niedowierzanie i solidarność, apelując o wspólne przeżywanie tej tragedii w duchu szacunku i jedności.

Fot. Warszawa w Pigułce

„Tragiczna śmierć naszej Koleżanki…”

Rektor odniósł się do śmierci pracownicy UW, która padła ofiarą ataku z użyciem siekiery. Podkreślił, iż jej odejście oraz poważne obrażenia strażnika uniwersyteckiego były efektem bestialskiego czynu, który głęboko dotknął całą społeczność uczelni.

„Smutek, ból, niedowierzanie – to wszystko jest dziś z nami i prawdopodobnie pozostanie jeszcze na długo” – napisał prof. Nowak.

Wyraził szczere kondolencje dla rodziny zamordowanej kobiety, a także uznanie dla bohaterskiej postawy rannego pracownika Straży Uniwersyteckiej, który z narażeniem życia powstrzymał napastnika.

Pomoc i wsparcie dla całej wspólnoty akademickiej

Uniwersytet zapewnia pomoc psychologiczną wszystkim, którzy odczuli skutki tej tragedii. Na uczelni działają:

  • telefon alarmowy,

  • telefon zaufania,

  • Centrum Pomocy Psychologicznej.

Rektor skierował słowa otuchy i solidarności do studentów, doktorantów, pracowników i świadków wydarzenia, deklarując, iż nikt nie zostanie pozostawiony sam sobie.

Dzień Żałoby i pytania, na które jeszcze nie ma odpowiedzi

Rektor zapowiedział, iż 8 maja 2025 roku będzie Dniem Żałoby na UW, a wszystkie zajęcia dydaktyczne i obowiązki pracownicze zostały zawieszone. W swoim wystąpieniu przyznał, iż uczelnia szuka dziś odpowiedzi na pytania, jak mogło dojść do takiej zbrodni i czy można było jej zapobiec. Podkreślił, iż wyjaśnienia będą możliwe dopiero po śledztwie prowadzonym przez policję i prokuraturę.

„Proszę Państwa o uszanowanie pamięci ofiary tragicznego zdarzenia, a także nierozpowszechnianie materiałów ukazujących ofiarę i miejsce zbrodni.”

Apel o jedność

Na zakończenie prof. Nowak wezwał całą wspólnotę akademicką do szczerości, empatii, odwagi i wzajemnej troski:

„Proszę wszystkich członków naszej społeczności o uważność, empatię i wsparcie dla siebie nawzajem. Razem możemy przetrwać ten trudny czas.”

Uniwersytet Warszawski wciąż pogrążony jest w żałobie po wydarzeniach, które zatrzęsły całym środowiskiem akademickim. Trwa śledztwo, a uczelnia przygotowuje się do dalszych kroków w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa. Dziś jednak – to czas pamięci, żalu i refleksji.

Idź do oryginalnego materiału