
Alicja Golińska, Halina Mucha, Małgorzata Płatek oraz Stowarzyszenie Krzysiek Pomaga Pomagać i Fundacja im. Brata Alberta zostali w tym roku odznaczeni Orderem Błękitnej Niezapominajki. Uroczyste wręczenie orderów odbyło się w sali Klubu Bocheńskiej Biblioteki. Wydarzenie wzbogacił koncert utalentowanych młodych artystów.
Podczas spotkania zostały odtworzone nagrane pozdrowienia od Eleonory Chmielarskiej pomysłodawczyni tej pięknej inicjatywy.
Order Błękitnej Niezapominajki to odznaczenie przyznawane przez Dziecięcą Kapitułę za gorące serce życzliwe dzieciom. To wyraz uznania dla osób, które bezinteresownie, ofiarnie, z dużym poświęceniem, zaangażowaniem i wielkim sercem starają się działać dla dobra społeczeństwa, w szczególności na rzecz naszych najmłodszych, jednocześnie angażując ich do pracy dla innych: szeroko rozumianej przyrody i środowiska.
To osoby, które nie rzadka angażują w swe działania nie tylko siebie i swe rodziny, ale również własne, często jakże skromne środki. To osoby gorącego serca i wielkiego ducha, nad wyraz wrażliwe, troskliwe, bez reszty oddane innym, osoby, które dzięki swej postawie stanowią wzór do naśladowania.
Kapituła Orderu Błękitnej Niezapominajki od wielu lat corocznie typuje laureatów i nagradza honorowym odznaczeniem – Orderem Błękitnej Niezapominajki. W zaszczytnym gronie laureatów znajdują się między innymi: Anna Dymna, Roman Nehrebecki, prof. Czesław Dźwigaj, Andrzej Zalewski, Ewa Błaszczyk i Marek Piekarczyk, a także wiele osób ze środowiska lokalnego zaangażowanych w działalność charytatywną i niesienie bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi.
Tegoroczni zdobywcy orderu, otrzymali honorową legitymację, kwiaty i obrazki z niezapominajkami autorstwa Janusza Możdżenia. Ze wzruszeniem dziękowali za otrzymane wyróżnienie i mówili o motywach, które skłaniają ich do niesienia pomocy najmłodszym. Laureatom gratulowała Anna Wojakiewicz sekretarz Powiatu Bocheńskiego, Tomasz Ryncarz z bocheńskiego magistratu a także Beata Drużkowska i Marek Piekarczyk.
Laudacje tegorocznych laureatów
Małgorzatę Płatek nauczyciel – przedszkolaków Szkoły Podstawowej w Łazach, a następnie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Łazach.
Praca dydaktyczno- wychowawcza Pani Małgorzaty zawsze opierała się na ścisłej współpracy nauczycieli, uczniów i rodziców. Zintegrowała wokół szkoły rodziców swoich wychowanków. W latach 1995-2000.
Pani Małgorzata była aktywnym członkiem Komitetu Rozbudowy Szkoły. Dążąc do poprawy sytuacji lokalowej szkoły w skuteczny sposób mobilizowała mieszkańców do udziału w tym projekcie. Przygotowywała z uczniami imprezy artystyczne połączone ze zbiórkami funduszy. W kolejnych latach była inicjatorką m.in. takich działań jak: wykonanie we współpracy z rodzicami „Serca dla Papieża”- pomysłu Pani Eleonory Chmielarskiej, które do chwili obecnej jest trwałym elementem otoczenia szkoły. Brała też aktywny udział w pracach związanych z nadaniem szkole imienia Papieża Polaka. W latach 2020-2024 przygotowywała ze swoimi uczniami programy artystyczne, którymi wspierała osoby chore i potrzebujące. Była również organizatorką kiermaszów świątecznych, z których dochód był przeznaczany na cele charytatywne. Swoich wychowanków zapoznawała z historią szkoły, ludźmi, którzy ją tworzyli. Współpracowała z OSP Łazy, Zakładem Doświadczalnym Uniwersytetu Jagiellońskiego czy też Kołem Gospodyń Brzeźnica.
Alicja Golińska nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Jana Matejki w Bochni. Pani Alicja pracuje z dziećmi od 42 lat, dbając o ich wszechstronny rozwój, krzewiąc wartości rodzinne i patriotyczne. To osoba, która nie tylko przekazuje wiedzę, ale przede wszystkim inspiruje do odkrywania świata. Dzięki jej twórczemu podejściu, każdy uczeń ma szansę rozwijać swoje talenty, odnajdywać pasje i budować pewność siebie. Do każdego ucznia zawsze podchodzi z ogromną empatią. Zagłębia się w jego potrzeby. Jak piszą rodzice, nauczyciele i uczniowie Pani Alicja to nie tylko nauczyciel, ale także mentor i przyjaciel. Zawsze służy radą, wsparciem, jest gotowa wysłuchać tych, którzy tego potrzebują. To empatia i zrozumienie sprawiają, iż dzieci czują się ważne i doceniane.
To właśnie za tą niestrudzoną pracę, poświęcenie w pracę edukacyjną , za uśmiech, dobre słowo i to, iż w sercach swoich uczniów zasiewa ziarna ciekawości, otwartości i chęci do nauki dziękują jej uczniowie.
Za dobre słowa, które dodawały skrzydeł i pozwalały uwierzyć we własne siły, a przede wszystkim za codzienny przykład, jak być mądrym i dobrym człowiekiem.
Stowarzyszenie „Krzysiek Pomaga Pomagać” swój początek ma w 2004r., choć było to jeszcze nieformalnie. Wówczas 15 letni chłopiec- Krzyś, w wieku 15 lat dostał udaru mózgu. Paraliż prawej połowy ciała, afazja, ryzyko utraty życia, niskie szanse na wyzdrowienie.
Wtedy inni przyszli z pomocą, w szczególności osoby zaangażowane w działalność klubu narciarskiego „Yeti’ i Małopolski Okręgowy Związek Narciarski. Przez kolejne lata organizowano zawody narciarskie, z których dochód był przeznaczany na rehabilitację Krzysztofa. 8lat rehabilitacji i ciężkiej, wytężonej pracy przyniosły efekt. Wtedy Krzysztof postanowił, iż czas odwdzięczyć się za otrzymaną pomoc. Wraz z rodziną i przyjaciółmi doszedł do przekonania, iż dobrą ideą jest pomoc komuś ,kto aktualnie tego potrzebuje w myśl: „Ja oddaję Komuś Trzeciemu to, co dostałem od Ciebie”. Taka sztafeta dobrych uczynków.
W 2012r. w gronie znacznie szerszym zorganizowano akcję w nowej formule( czyli zawody, koncert, aukcja charytatywna) pod nazwą „Krzysiek Pomaga Pomagać” dla kolejnych potrzebujących. I tak oto w 2013 roku powstało Stowarzyszenie, które co roku wybiera beneficjenta i organizuje na jego rzecz koncert z aukcją charytatywną, zawody narciarskie oraz od 2020 roku kolarski challenge. W ciągu swojej wieloletniej działalności wspierało w walce z chorobami i powrocie do zdrowia wielu młodych ludzi. Wśród nich był: Olek Gaweł, Michał Tokarczyk, Tomasz Brzeski, Łukasz Data czy Julia Koch. To tylko nieliczni spośród Tych, którym pomogło Stowarzyszenie
Halina Mucha, to osoba niezwykle oddana społeczeństwu Powiatu Bocheńskiego, której dewizą życiową jest bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi. Od 25 lat pełni funkcję przewodniczącej Oddziału Bocheńskiego Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, prowadząc wielostronną działalność przede wszystkim w zakresie podnoszenia wartości duchowych wśród mieszkańców, edukacji w wielu dziedzinach wiedzy oraz kultury i sztuki.
Współpracuje z wieloma szkołami podstawowymi, średnimi, parafiami organizując coroczne sesje naukowe poświęcone przybliżaniu nauczania papieża Jana Pawła II i Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jest także wiele stowarzyszeń, zakładów pracy czy instytucji kultury, z którymi współdziała. Wraz ze Stowarzyszeniem Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej organizuje konkursy wiedzy historycznej dla młodzieży szkół średnich, dzięki którym młodzi ludzie mogą pogłębiać zainteresowania historią naszego regionu.
Licznie organizowane wykłady o tematyce medycznej, religijnej i katolickiej nauce społecznej cieszą się dużym zainteresowaniem także wśród sympatyków Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, ale także i szerokiej społeczności Bochni i okolic. Za swą aktywną działalność społeczną została wielokrotnie nagrodzona; m.in. otrzymała brązowy krzyż z rąk Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego przyznany przez Polski Komitet Pomocy Społecznej w Krakowie, czy jak ważne wyróżnienie „Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego”.
Fundacja im. Brata Alberta założona została w 1987r. Przez 38 lat swego istnienia rozwinęła się do miana jednej z największych Organizacji Pożytku Publicznego w Polsce, opiekując się osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Działania Fundacji obejmują prowadzenie domów stałego i dziennego pobytu. Fundacja prowadzi 37 placówek. Są to Warsztaty Terapii Zajęciowej, Świetlice Terapeutyczne prowadzone m.in. w Sosnowcu, Chełmku, Oświęcimiu, Libiążu, Krakowie, czy Toruniu. Są 4 Domy Pomocy Społecznej prowadzone m.in. w Radwanowicach czy Łodzi. Jest 5 Środowiskowych Domów Samopomocy oraz 1 Dzienny Dom „Senior+”. Jednostki te zajmują się szeroko rozumianą rehabilitacją zawodową i społeczną oraz opieką całodobową osób z niepełnosprawnościami.
Fundacja jest również organizatorem i współorganizatorem wielu wydarzeń, mających na celu integrację społeczną. Do najważniejszych m.in. zaliczyć można: Ogólnopolski Przegląd Twórczości Teatralno- Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”. Fundacja realizuje także projekty dofinansowywane przez PFRON, jak np.; „Aktywni i samodzielni w społeczeństwie” czy „Szansa na niezależność”. Ponadto realizuje także długofalowy projekt „Nie bądź bezczynny”, który skierowany jest na rozwój wolontariatu, zwiększenie zaangażowania w wolontariat społeczności lokalne, stworzyć lepsze warunki do rozwoju i tworzyć warunki do współpracy i wymiany doświadczeń wolontariuszy.