Co zmieniło się w Olsztynie? Podsumowanie pierwszego roku kadencji Roberta Szewczyka

olsztynnews.com.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Co zmieniło się w Olsztynie? Podsumowanie pierwszego roku kadencji Roberta Szewczyka / fot. UM Olsztyna


Minął rok od momentu, gdy Robert Szewczyk objął urząd prezydenta Olsztyna. W poniedziałek podczas konferencji prasowej podsumował pierwsze 12 miesięcy swojej kadencji, określając je jako „rok otwarcia” oraz „czas spełniania obietnic”. Jak zaznaczył, podstawą jego działań są trzy najważniejsze wartości: rodzina, prestiż i rozwój.

– Miasto to przede wszystkim jego mieszkańcy – mówił prezydent. – Dlatego naszym priorytetem jest wspieranie rodzin i stwarzanie warunków do rozwoju. Chcemy patrzeć w przyszłość z odwagą i cierpliwością.

Bezpłatna komunikacja i edukacja kulturalna

Wśród najważniejszych osiągnięć wymieniono m.in. wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczniów, których rodzice rozliczają podatki w Olsztynie. Miasto uruchomiło także innowacyjny program bezpłatnych lekcji edukacji kulturalnej w szkołach, który umożliwia dzieciom kontakt ze sztuką i kulturą już od najmłodszych lat.

Inwestycje mieszkaniowe i oświatowe

W 2024 roku oddano do użytku ponad 40 mieszkań przy ul. Truskawkowej w ramach Olsztyńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Miasto planuje kolejne tego typu inwestycje. Równocześnie pozyskano 58 mln zł z Krajowego Planu Odbudowy na termomodernizację szkół, a prowadzone są również remonty boisk i budowa nowych obiektów sportowych.

Nowoczesna administracja i wydarzenia kulturalne

Wprowadzono „Urzędomat” przy Wydziale Komunikacji, umożliwiający całodobowy odbiór dokumentów. Zwiększyła się również dostępność wydarzeń kulturalnych – koncerty w ramach Dni Olsztyna w 2024 roku były całkowicie darmowe.

Aktywność Rady Miasta

Jak poinformował przewodniczący Rady Miasta, Łukasz Łukaszewski, w pierwszym roku nowej kadencji odbyło się 13 sesji, podjęto 190 uchwał, złożono 169 interpelacji i zorganizowano 131 posiedzeń komisji. – To konkretne dowody na to, iż intensywnie działamy na rzecz miasta i jego mieszkańców – dodał.

Olsztyn na kulturalnej i sportowej mapie Polski

W ostatnim roku Olsztyn gościł m.in. Green Festival oraz mecz reprezentacji Polski w piłce manualnej w hali Urania. Powrócił również Warmiński Jarmark Bożonarodzeniowy, który – jak zapowiedział prezydent – ma zostać rozbudowany w 2025 roku.

Rozwój gospodarczy i przestrzenny

Miasto rozwija nowe tereny inwestycyjne – między Trackiem a ul. Lubelską powstaje dzielnica przemysłowa, która ma przyciągnąć inwestorów i pobudzić lokalny rynek pracy. realizowane są także prace nad poszerzeniem granic miasta, co umożliwi m.in. budowę „Miasteczka Prawnego” i przeniesienie aresztu śledczego poza centrum.

Nowe projekty i przestrzenie miejskie

W urzędzie powołano stanowisko Menedżerki Starego Miasta, odpowiedzialnej za współpracę z lokalnym biznesem i poprawę estetyki tej części miasta. Planowane są także zmiany w przestrzeni publicznej – zagospodarowanie placu przed Wysoką Bramą oraz przekształcenie terenu po tzw. „Szubienicach” w miejsce pamięci i spotkań.

Plany na przyszłość

Wśród zaplanowanych inwestycji są m.in.: budowa ul. Nowobałtyckiej, nowy żłobek, tunel pod torami na Zatorzu oraz wsparcie lokalnego sportu – kluby Stomil Olsztyn i Indykpol AZS otrzymały w 2025 roku łącznie 800 tys. zł z budżetu miasta.

źródło: UM Olsztyna

Idź do oryginalnego materiału