Drugi dzień egzaminów maturalnych. Dziś uczniowie zmierzą się z „królową nauk”

rdc.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Matura (autor: UM Warszawa)


Drugi dzień egzaminów maturalnych. Dziś uczniowie zmierzą się z „królową nauk” — matematyką. Egzamin jest obowiązkowy i obejmuje podstawowy zakres wiedzy.

Uczucia wśród tegorocznych absolwentów szkół średnich są mieszane.

Czuję strach i niepewność — powiedziała jedna z maturzystek.

Po południu odbędą się egzaminy z języka kaszubskiego, z języka łemkowskiego oraz z języka łacińskiego i kultury antycznej.

Rady matematyka przed maturą

Nauczycielka Joanna Dejnek-Waldenek z II LO w Siedlcach przypomniała w rozmowie z Polskim Radiem RDC, iż są rzeczy, które na maturze na pewno się pojawią.

Są na matematyce na poziomie podstawowym pewniaki. Podpowiem, żeby zastanowić się, czy na pewno pamiętamy o rysowaniu paraboli rozwiązując nierówność kwadratową. Czy pamiętamy, iż kwadrat każdej liczby rzeczywistej jest nieujemny, bo to nie jest to samo co dodatni? Radziłabym trochę weryfikować swoje odpowiedzi, czyli na przykład pamiętać o tym, iż prawdopodobieństwo nie może być większe niż jeden — wymieniła matematyczka.

Uczniowie mogą korzystać z tablic matematycznych z najważniejszymi wzorami.

Można tylko polegać na nich, bo czasu po prostu zabraknie. Rzeczywiście to jest też dobra wskazówka, żeby w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, sprawdzać ten wzór. Troszkę sobie nie ufać, bo trochę jest stresu w momencie egzaminu. Lepiej wzór, którego się nie jest pewnym, sprawdzić — dodała nauczycielka.

Matura z matematyki na poziomie podstawowym potrwa 180 minut. Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym będzie przeprowadzony 12 maja.

Wszyscy tegoroczni abiturienci muszą też przystępować do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych muszą przystąpić jeszcze do egzaminu ustnego z języka ojczystego.

Egzaminy zakończą się 24 maja. Wyniki zostaną podane 8 lipca.

Jak zdać maturę?

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia.

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki w sierpniu. Abiturient, który nie zda więcej niż jeden egzamin obowiązkowy, może poprawiać je dopiero za rok.

Idź do oryginalnego materiału