Dziś egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. „Wynik nie definiuje tego, jacy jesteście”

rdc.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: Egzamin ósmoklasity (autor: UD Targówek)


We wtorek 13 maja rozpoczynają się egzaminy ósmoklasisty, w których udział weźmie prawie 355 tys. uczniów, z czego 57 800 na samym Mazowszu. To obowiązkowy test z trzech przedmiotów, do którego musi podejść każdy uczeń, aby ukończyć szkołę podstawową.

Socjoterapeutka i pedagożka szkolna Ewa Mazur przypomina jednak ósmoklasistom, iż punkty zdobyte na egzaminie nie definiują wartości ucznia.

Przede wszystkim mój apel do dzieci. Wy nie jesteście cyferkami, nie jesteście liczbami. Każdy jest indywidualnym, młodym człowiekiem, bardzo wartościowym, bardzo zdolnym. I to jak wam wypadnie egzamin naprawdę nie definiuje tego, jacy jesteście — mówi.

Do testu nie można jednak nie podejść.

Nie można tego ominąć. Cóż mogę powiedzieć, zbyt dużo presji jest wywieranych na dzieciach. Egzamin często przebiega w atmosferze stresu, emocji i niestety czasami dzieciaki bardzo słabo wypadają na tym egzaminie, co absolutnie nie klasyfikuje ich do dzieci mniej ambitnych, mniej zdolnych — wskazuje Ewa Mazur.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego odbędzie się we wtorek, z matematyki - w środę, a z j. obcego nowożytnego - w czwartek. Każdy rozpocznie się o godz. 9.00.

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej - połowa wszystkich punktów do zdobycia to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.

Jak poinformowała CKE, w 2025 r. do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych ponad 354 tys. 940 uczniów z ponad 12 tys. 850 szkół. Do egzaminu zgłoszono też ponad 13 tys. 280 uczniów – obywateli Ukrainy z ok. 3 tys. 950 szkół.

Egzamin ósmoklasisty na Mazowszu

Andrzej Pyszkiewicz, kierownik wydziału egzaminów w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej powiedział nam, iż najwięcej ósmoklasistów zdawać będzie w Warszawie.

Na Mazowszu przystąpi 57 800 zdających. o ile chodzi o Warszawę, to w Warszawie do egzaminu ósmoklasisty jest zgłoszonych 17 620 uczniów — wskazuje.

Uczniowie z Ukrainy to niewielki procent i ich egzamin trochę się różni.

Na Mazowszu w tym roku przystępuje do egzaminu z matematyki około 2000 uczniów obywateli Ukrainy. W przypadku języka angielskiego jest to podobna liczba, w przypadku języka polskiego jest to około 900 zdających. Uczniowie mogli zrezygnować z przystępowania do języka polskiego — wskazuje Pyszkiewicz.

Na początku ósmoklasiści będą zdawać język polski, drugiego dnia matematykę, a trzeciego język obcy nowożytny.

Do języka angielskiego przystępuje 55 500 zdających egzamin ósmoklasisty. W pozostałych językach, do których przystępują jest to język rosyjski, jest to język niemiecki, francuski, hiszpański, a choćby mamy zgłoszone dwie osoby z języka włoskiego — mówi kierownik wydziału egzaminów w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Mimo iż tego egzaminu nie da się nie zdać, to jest on bardzo ważny.

Nie przystąpienie do tego egzaminu lub brak zwolnienia z tego egzaminu powoduje, iż uczeń nie kończy klasy ósmej. W procesie rekrutacji są brane zarówno punkty, które uczeń uzyskał z egzaminu ósmoklasisty, jak i wynik uzyskany w toku edukacji na świadectwie ukończenia szkoły, czyli klasy ósmej — podkreśla Andrzej Pyszkiewicz.

Zgodnie z niedawną nowelizacją, tegoroczni ósmoklasiści będą mieli więcej czasu w napisanie egzaminu z każdego przedmiotu. Ministerstwo edukacji argumentuje, iż zmiana pozwoli zdającym na większą swobodę w gospodarowaniu czasem podczas rozwiązywania zadań egzaminacyjnych, na ponowne zastanowienie się nad udzielonymi odpowiedziami i na dokładne sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę.

Ile trwa egzamin ósmoklasisty?

Egzamin z j. polskiego potrwa 150 minut. Czas pracy z poszczególnymi arkuszami może zostać jednak przedłużony - w przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu - o nie więcej niż 75 minut, a w przypadku uczniów – obywateli Ukrainy - o nie więcej niż 115 minut.

Środowy egzamin z matematyki potrwa 125 minut (może zostać przedłużony o 65 minut), a czwartkowy - z języka obcego nowożytnego - 110 minut (może zostać przedłużony o 55 minut).

Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w terminie dodatkowym – w dniach 10-12 czerwca.

Po zakończeniu egzaminu, każdego dnia po południu arkusze będą publikowane na stronach internetowych CKE i okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Zaświadczenia lub informacje o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty zostaną przekazane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 4 lipca br. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie, a także zostaną ogłoszone ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty.

Idź do oryginalnego materiału