Gmina Wilamowice: inspirujące spotkania, wykład i wystawa

beskidzka24.pl 10 godzin temu

Fascynująca podróż w czasie

2 kwietnia młodzież z gminy Wilamowice miała okazję wziąć udział w IV sesji Sejmiku Uczniowskiego, która odbyła się w Beskidzkim Muzeum Rozproszonym. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Zespół Szkolno-Przedszkolny im. ks. kan. S. Wojtyłki w Starej Wsi, opiekuna Sejmiku Piotra Błaszczaka oraz Panią Dyrektor Edytą Drewniak. Na spotkanie przybyli także przedstawiciele Sejmiku z całej gminy Wilamowice wraz z opiekunami, w towarzystwie przedstawicieli władz gminy oraz oświatowych.

Celem wydarzenia było nie tylko przybliżenie historii regionu, ale także uwrażliwienie młodych ludzi na wartość lokalnej tradycji i kultury. Goście zostali przywitani przez ks. dr. Szymona Tracza, Dyrektora muzeum, który w niezwykle fascynujący sposób zabrał uczestników w podróż przez historię. Pierwszym punktem wizyty było zwiedzanie gotyckiego kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, zbudowanego w XVI wieku. Zachwycająca drewniana architektura tego miejsca wciąż przypomina o dawnej świetności regionu, a jego niepowtarzalny klimat porusza wyobraźnię młodych ludzi, którzy stali się świadkami historii, która ich otacza.

Kolejnym ważnym elementem wizyty była ekspozycja muzealna, na której młodzież mogła podziwiać przedmioty sakralne, szaty liturgiczne, starodawne księgi oraz kolekcję militariów. Każdy z tych eksponatów przybliżył uczestnikom wydarzenia dawne czasy, ukazując codzienne życie przodków oraz ich wiarę, tradycje i walkę o niepodległość.

Ostatnim punktem programu była wizyta w starej szkole z 1787 roku, która do dziś pełni funkcję edukacyjną. Uczniowie uczestniczyli w lekcji kaligrafii, prowadzonej przez Panią Małgorzatę Pieczkę. Mieli okazję poznać metody nauczania sprzed ponad stu lat oraz realia szkolnictwa w dawnej Rzeczypospolitej, co nie tylko stanowiło cenną lekcję historii, ale również uwrażliwiło młodych ludzi na znaczenie edukacji w kształtowaniu przyszłych pokoleń.

Wszystkie te doświadczenia – od gotyckiej architektury, przez cenne zbiory muzealne, po naukę w starej szkole – stanowiły fascynującą podróż w czasie, która z pewnością pozostanie w pamięci uczestników. To właśnie dzięki takim inicjatywom młodzi ludzie uczą się szanować przeszłość, co stanowi fundament ich przyszłych działań na rzecz wspólnoty. To oni będą już niedługo podejmować decyzje, które kształtować będą przyszłość gminy Wilamowice.

Z pasjonatem o historii kolei

9 maja studenci Uniwersytetu Wolnego Czasu w M-GOK w Wilamowicach mieli okazję wysłuchać wykładu pt. „Historia kolei”, który poprowadził Przemysław Brych – pasjonat techniki, znawca dziejów transportu szynowego i popularyzator wiedzy historyczno-technicznej.

Spotkanie przyciągnęło liczne grono słuchaczy, zafascynowanych nie tylko historią, ale i wpływem kolei na rozwój społeczny, gospodarczy i kulturowy świata. Już od pierwszych minut prelekcji słuchacze zostali zabrani w podróż w czasie – od początków kolejnictwa w XVIII-wiecznej Anglii, przez złoty wiek pary w XIX wieku, aż po nowoczesne, elektryczne składy pędzące z prędkością ponad 300 km/h. Pan Brych z niezwykłą energią i erudycją opowiadał o przełomowych momentach w historii kolei: wynalezieniu pierwszej lokomotywy parowej przez George’a Stephensona, budowie Kolei Transsyberyjskiej, narodzinach słynnego Orient Expressu, a także o rozwoju kolei na ziemiach polskich. Szczególne zainteresowanie wzbudziły wątki dotyczące polskich kolei – od pierwszych połączeń w zaborach, przez odradzanie się sieci kolejowej po odzyskaniu niepodległości, aż po okres PRL-u i czasy współczesne. Wspomniane zostały takie symbole jak parowóz „Pt47”, stacje w stylu modernizmu z lat 60. czy nowoczesne składy Pendolino i hybrydowe pociągi Impuls.

Prelegent nie tylko przybliżył fakty i daty, ale też ukazał kolej jako zjawisko społeczne – miejsce spotkań, inspiracji, przemian kulturowych i ekonomicznych. Z humorem i swobodą opowiadał o życiu dworców, zmianach w estetyce wagonów, a choćby o literackich i filmowych przedstawieniach podróży koleją. Na zakończenie wykładu odbyła się krótka sesja pytań i wspomnień. Część uczestników dzieliła się własnymi doświadczeniami z podróży koleją sprzed lat, a Pan Brych z chęcią uzupełniał ich opowieści o ciekawostki techniczne i historyczne.

Spotkanie z poezją

W ramach cyklicznych spotkań edukacyjno-kulturalnych Akademii Złotego Wieku 13 maja w GCDT w Pisarzowicach odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które przyciągnęło liczne grono miłośników literatury i pięknego słowa. Gościem specjalnym była Pani Maria Biel-Pająk, która wygłosiła wykład poświęcony Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu z okazji 120. rocznicy jego urodzin.
Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wprowadzenia na temat życia i dorobku poety, którego niezwykła wyobraźnia, lekkość pióra i charakterystyczny styl uczyniły jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej literatury. Pani Biel-Pająk z niezwykłą swadą opowiadała o młodości Gałczyńskiego, jego edukacji, pracy twórczej oraz wpływach, które ukształtowały jego niepowtarzalny głos poetycki. Szczególną uwagę poświęcono „Teatrzykowi Zielona Gęś” – cyklowi krótkich, pełnych absurdu i humoru form dramatycznych, w których autor w ironiczny sposób komentował rzeczywistość społeczną i polityczną. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać kilku fragmentów w interpretacji prelegentki, co wywołało wiele uśmiechów i żywą reakcję publiczności.

Nie zabrakło również wspomnień o trudnych momentach w życiu twórcy – wojnie, pobycie w obozie jenieckim, problemach zdrowotnych i przedwczesnej śmierci. Pani Biel-Pająk z wielkim szacunkiem i empatią przybliżyła te mniej znane aspekty biografii Gałczyńskiego, pokazując, jak osobiste doświadczenia wpłynęły na jego twórczość. Na zakończenie Pani Maria dokonała wpisów do indeksów studentów, dla których była to prawdziwa uczta duchowa, która na długo pozostanie w ich pamięci.

Co straszyło naszych przodków

Muzeum Kultury Wilamowskiej przyciąga setki zwiedzających, ale nie opada na laurach. Po wielkim sukcesie wystawy haftowanych dzieł Jana Matejki, teraz przyszedł czas zastanowić się nad tym, co straszyło naszych przodków.

Nowa wystawa czasowa „Między światami. Demony w mitologii słowiańskiej i wilamowskiej” przybliża mityczne zjawy z ludowych wierzeń. W Muzeum można zobaczyć, czego ludzie bali się przed wiekami i jak tłumaczyli sobie pewne zjawiska w czasach, gdy wyjaśnienie naukowe było jeszcze niedostępne. Rzeźby istot z ludowych wierzeń słowiańskich zostały wykonane przez członków Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kętach, a inspiracją dla dzieł były ilustracje z „Bestiariusza słowiańskiego” Witolda Vargasa i Pawła Zycha. Muzeum Kultury Wilamowskiej przygotowało z kolei barwną, fabularyzowaną opowieść o tym, co dawniej straszyło Wilamowian.

Wystawę można zwiedzać do 15 września w Muzeum Kultury Wilamowskiej przy ul. Więźniów Oświęcimia 19 w Wilamowicach wedle harmonogramu: wtorek i piątek 10.00-15.00, środa i czwartek 11.00-18.00, niedziela 11.00-15.00.

Idź do oryginalnego materiału