„Gorzki smak cukru” – słodka lekcja zdrowia dla najmłodszych mieszkańców Aglomeracji Wrocławskiej

wroclawskiportal.pl 1 tydzień temu

Czy w kabanosach może znajdować się cukier? Ile gramów tego składnika spożywa statystyczny Polak rocznie? I czy da się całkowicie wyeliminować cukier z codziennego jadłospisu? Odpowiedzi na te i wiele innych zaskakujących pytań poznają uczniowie w ramach nowego projektu edukacyjnego „Gorzki smak cukru”, realizowanego przez Stowarzyszenie Aglomeracja Wrocławska we współpracy z Fundacją Polskiedzieci.org.

Edukacja przez doświadczenie

Głównym celem programu jest podnoszenie świadomości zdrowotnej dzieci w zakresie skutków nadmiernego spożycia cukru oraz promowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Projekt został zaplanowany tak, by w angażujący i inspirujący sposób przybliżyć najmłodszym, jak ukryty cukier wpływa na organizm i jak go rozpoznawać w codziennych produktach.

Uczestnicy dowiedzą się m.in.:

  • ile cukru zawiera przeciętna polska dieta,

  • jak odczytywać etykiety i rozpoznawać różne formy cukru,

  • które produkty zawierają najwięcej ukrytego cukru.

Program przewiduje również część praktyczną – dzieci własnoręcznie przygotują zdrowe, słodkie przekąski bez dodatku cukru, wezmą udział w quizie „W którym produkcie jest najwięcej cukru?” i porównają zawartość cukru w popularnych artykułach spożywczych. Nad wszystkim czuwać będzie doświadczona kadra edukatorów i dietetyków.

Konkurs i nagrody

W projekcie nie zabraknie także nutki rywalizacji. Uczniowie biorący udział w zajęciach będą mogli wziąć udział w konkursie, w którym główną nagrodą są warsztaty kulinarne na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Szczegóły dotyczące zadania konkursowego zostaną przekazane podczas zajęć.

Nie tylko dla uczniów

„Gorzki smak cukru” to inicjatywa skierowana również do dorosłych – nauczycieli i wychowawców. Z myślą o nich zaplanowano webinar, który ma na celu pokazanie, jak ogromny wpływ na żywieniowe wybory dzieci mają dorośli opiekunowie. Poruszone zostaną też tematy związane z promocją niezdrowych produktów przez influencerów i celebrytów.

Kto może wziąć udział?

W pierwszej edycji projektu weźmie udział maksymalnie 80 klas czwartych szkół podstawowych z 11 gmin należących do Stowarzyszenia Aglomeracja Wrocławska: Bierutowa, Długołęki, Jordanowa Śląskiego, Kobierzyc, Kondratowic, Krośnic, Malczyc, Mietkowa, Przeworna, Twardogóry i Zawoni.

Szkoły zainteresowane udziałem mogą zgłaszać się drogą mailową pod adresem: biuro@aglomeracja.wroclaw.pl. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny, a pierwsze kulinarno-edukacyjne warsztaty rozpoczną się już w maju.

Idź do oryginalnego materiału