Jak się zmotywować do pisania pracy dyplomowej?

ultswiecie.edu.pl 5 dni temu

W życiu studenta nie brakuje wyzwań. Poza obecnością na zajęciach, przygotowywaniem się do kolokwiów, zaliczeń i egzaminów, trzeba też znaleźć czas i chęci do tworzenia pracy dyplomowej. Z tym różnie bywa. Niektórzy systematycznie pracują, inni zostawiają zbieranie materiałów i pisanie na koniec, co może prowadzić do przytłoczenia obowiązkami, zarywania nocek i niższej jakości tekstu. Jak znaleźć motywację do pisania pracy? Podpowiadamy!

Podzielenie pracy na etapy, ustalenie czasu pisania

Warto na samym początku stworzyć plan i wyznaczyć czas, kiedy można najefektywniej wykorzystać swoje siły na działanie. Każdy z nas ma ulubione pory dnia, kiedy łatwiej jest się skoncentrować i zmobilizować do wykonania zadań. Niektórzy wolą wstać wcześnie rano, by od razu z wypoczętym umysłem zabrać się za pisanie, inni preferują wieczorne godziny, kiedy cisza i spokój sprzyjają głębszej koncentracji.

Żeby motywacja do napisania pracy licencjackiej lub magisterskiej się utrzymywała, nie można się przeciążać i wyznaczać zbyt ambitnych celów na jeden dzień. Odpowiednio zarządzając czasem i dzieląc naukę na krótsze sesje, uniknie się wypalenia, a każdy zakończony etap przyniesie poczucie osiągnięcia celu.

Nagroda za małe cele jako motywacja do pisania pracy

Oczywiście główną wygraną jest obrona licencjatu lub magisterki, ale ten cel jest na tyle odległy, iż może nie napędzać do codziennego mierzenia się z wyzwaniami przy tworzeniu opracowania. Dlatego dobrym pomysłem na to, by motywacja do pisania pracy była dostateczna, jest nagradzanie codziennych, małych sukcesów. Można np. założyć sobie, iż po intensywnej godzinie pisania, będzie można wyjść na spacer, czy też po zakończeniu rozdziału, spotka się ze znajomymi, lub obejrzy odcinek ulubionego serialu.

Wyłączenie perfekcjonizmu – najpierw działanie, poprawki później

Częstym problemem przy pisaniu pracy jest perfekcjonizm i lęk przed oceną. Brak wiary we własne możliwości jest jak hamulec, który spowalnia cały proces realizacji opracowania. Żeby poradzić sobie z tym problemem i znaleźć sposób na to, jak się zmotywować do pisania pracy, warto po prostu działać – najpierw pisać, a poprawki zostawić na koniec, nie skupiać się zbytnio nad każdym zdaniem i nie udoskonalać go w nieskończoność.
Jednak równie ważne jest, by nie pójść w drugą stronę i nie pisać „byle było”. Pisanie na gwałtownie i bez staranności tylko po to, by mieć coś gotowego, również nie prowadzi do sukcesu. Potrzebne jest odpowiednie skupienie uwagi.

Motywacja do pisania pracy – odpowiednie środowisko

Jeżeli jesteśmy już przy koncentracji, nie wynika ona wyłącznie z wewnętrznych uwarunkowań, ale również wpływa na nią otoczenie, w jakim się znajdujemy. Łatwiej zmobilizować się do wykonywania zadań i być w nie zaangażowanym, jeżeli środowisko sprzyja. Dlatego dobrze przebywać z osobami, które zajmują się tym samym. Gdy widzimy innych, którzy również pracują nad swoimi obowiązkami, łatwiej jest wyjść ze strefy komfortu i zacząć działać.

Przebywanie w przestrzeni sprzyjającej pracy i ograniczenie rozpraszaczy z pewnością pomaga. Wyciszenie powiadomień w telefonie, zapewnienie sobie dobrych warunków do pracy – ciszy, uporządkowanej przestrzeni i spokoju to podstawa powodzenia.

Utrzymanie motywacji do pisania pracy inżynierskiej, czy jakiejkolwiek innej, to wyzwanie, któremu można sprostać, mając świadomość tego, co może na nią wpływać. Stosując praktyczne podejście do podziału czasu, nagradzając siebie za małe sukcesy, wyłączając perfekcjonizm i dbając o odpowiednią przestrzeń do pracy, można zminimalizować stres i efektywnie przejść przez cały proces tworzenia pracy dyplomowej. Warto również zadbać o zachowanie równowagi między pracą a odpoczynkiem.

Idź do oryginalnego materiału