Postanowiliśmy udostępnić u nas koncert, który odbył się podczas Ostróda Reggae Festival w 2024 roku.
Było to niemal półtorej godziny kapitalnego rockowego grania, podsycanego reggaowym basem. Twórczość Tomasza Lipińskiego śmiało można zaszufladkować na półce „Mądrej Muzyki”. Usłyszeliśmy mnóstwo starych utworów, które – co warte podkreślenia – brzmią dziś wyjątkowo aktualnie.
A do tego dochodzą jeszcze słowa, które wokalista wypowiedział pod koniec koncertu:
Świat stoi u progu wydarzeń, które mogą być tragiczne. Zróbmy wszystko, każdy z nas, we własnej mocy, we własnym zakresie, żeby jakoś przeciwstawić się w pokojowy i pełen mądrości sposób szaleństwu, które ogarnia polityków i tych, którzy za nimi idą. To, co oni robią, jest drogą zawsze na wojnę, do dyktatur, do czystek. Zbudowaliśmy przez te trzydzieści lat wspaniały kraj, który jest dużo fajniejszym miejscem niż wiele innych na świecie, do których kiedyś tęskniliśmy. Nigdy Polska nie była tak piękna. Postarajmy się to uratować, żeby było pięknie i żeby było w końcu normalnie.
Cały koncert:
Sylwetka artysty
Tomek Lipiński to jeden z filarów polskiej muzyki rockowej. Urodził się w 1955 roku w Warszawie jako syn Eryka Lipińskiego – współtwórcy Polskiej Szkoły Plakatu i założyciela Muzeum Karykatury.
Po maturze krótko studiował na warszawskiej ASP, by następnie na stałe związać się z muzyką. Był współzałożycielem zespołów Tilt i Brygada Kryzys, współtworzył również projekt Fotoness, a także współpracował z zespołem Izrael.
Ma na koncie dwa solowe albumy: „Nie pytaj mnie” (1994) oraz „To, czego pragniesz” (2016). Jest autorem i współautorem wielu ponadczasowych utworów, m.in. „Centrala”, „Nie wierzę politykom”, „To, co czujesz, to, co wiesz”, „Jeszcze będzie przepięknie”.
Lipiński to nie tylko muzyk – przez lata był także felietonistą, producentem telewizyjnym, redaktorem naczelnym i radiowym prowadzącym. Tworzył muzykę filmową (m.in. do „Psy II”, „Słodko-gorzki”, „Reich”), występował w filmach dokumentalnych i działał na rzecz środowiska muzycznego – był m.in. członkiem zarządu ZAiKS i współtwórcą Związku Muzyków RP.
W 2021 roku został uhonorowany Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości oraz nagrodą „Człowieka ze Złotym Uchem”. w tej chwili koncertuje z zespołem, pracuje nad nowymi piosenkami oraz nad dwutomową książką, której premiera planowana jest na 2024/2025 rok.