Jaką rolę pełnią archiwa w kształtowaniu tożsamości regionalnej? Jaki jest potencjał lubuskich archiwów i na czym polega przechowywanie pamięci?
To tylko niektóre z tematów, jakie będą omawiane w trakcie dwudniowej konferencji naukowej, jaka rozpoczęła się dziś w Zielonej Górze.
Spotkanie zorganizowane zostało przez Lubuskie Towarzystwo Naukowe i Archiwum Państwowe w Zielonej Górze.
Jak mówi przewodnicząca LTN, prof. Małgorzata Mikołajczak, konferencja ma charakter interdyscyplinarny i odbywa się pod hasłem „Archiwum – miejsce pamięci, pamięć miejsca”:
Beata Grelewicz, dyrektorka Archiwum Państwowego w Zielonej Górze, podkreśla, iż archiwa pełnią bardzo istotną rolę w tzw. przechowywaniu pamięci i kształtowaniu tożsamości regionalnej.
Jak zaznacza, może to dotyczyć to wielu różnych kwestii:
W województwie lubuskim wiele ważnych zbiorów archiwalnych można też znaleźć w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zielonej Górze.
– Udostępniamy je na bieżąco wszystkim zainteresowanym, zarówno w sposób tradycyjny, jak i w wersji cyfrowej – mówi dr Przemysław Bartkowiak, zastępca dyrektora zielonogórskiego Norwida:
Dodajmy, iż współorganizatorami konferencji „Archiwum – miejsce pamięci, pamięć miejsca” są Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze.
Wydarzeniu towarzyszy wystawa plenerowa na zielonogórskim deptaku, a jednym z patronów medialnych konferencji jest Radio Zachód.