Już za chwilę tysiące uczniów w całej Polsce zasiądą w salach egzaminacyjnych. To moment, na który wielu czekało od miesięcy – i który może zdecydować o ich przyszłości. Ale matura to nie tylko arkusze i wiedza. Czasem wystarczy drobiazg, by cały plan legł w gruzach.

Fot. Warszawa w Pigułce
Matura 2025 – kiedy może zostać unieważniona?
Centralna Komisja Egzaminacyjna przypomina, iż egzamin może zostać unieważniony z kilku powodów. Najczęściej – z winy maturzysty. jeżeli komisja uzna, iż uczeń ściągał, korzystał z niedozwolonych materiałów lub urządzeń (np. telefon, smartwatch), egzamin zostaje przerwany.
Ale to nie wszystko. jeżeli ktoś przeszkadza innym, zakłóca przebieg egzaminu lub nie wykonuje poleceń komisji – również naraża się na unieważnienie.
Nie zdasz, nie poprawisz
Co gorsze – unieważnienie egzaminu z przedmiotu obowiązkowego (język polski, matematyka, język obcy) oznacza brak możliwości przystąpienia do sesji poprawkowej w tym samym roku. Uczeń będzie mógł zdawać dopiero za rok, co w praktyce oznacza stracony rok nauki lub rekrutacji.
Zgubisz arkusz – też przegrasz
CKE zastrzega, iż matura może być unieważniona także z powodów niezależnych od zdającego. jeżeli arkusz egzaminacyjny zostanie zgubiony lub zniszczony, a wyników nie da się ustalić – egzamin również przepada.
W takiej sytuacji decyzję o nowym terminie podejmuje dyrektor CKE. zwykle wyznacza się indywidualny termin dla konkretnego ucznia.
Co można mieć przy sobie?
Do sali można wnieść tylko to, co podaje oficjalny komunikat CKE – m.in. dowód osobisty, długopisy z czarnym tuszem i przybory matematyczne w przypadku egzaminów ścisłych. Każde inne urządzenie – choćby wyłączone – może być podstawą do unieważnienia.
Matura to nie tylko wiedza. To też zasady. I warto je znać, zanim się wejdzie do sali.