Międzynarodowa praktyka zaliczona – kolejny zagraniczny wyjazd zawodowy uczniów Zespołu Szkół w Małaszewiczach

podlasianin.com.pl 6 godzin temu

Na przełomie kwietnia i maja uczniowie Technikum Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach uczestniczyli w kolejnym międzynarodowym wyjeździe zawodowym. Tym razem ich celem były Włochy i miejscowość Cattolica, czyli jedno z najbardziej popularnych miast Riwiery Adriatyckiej.

To tam niemal przez dwa tygodnie uczniowie ZS w Małaszewiczach realizowali się zawodowo w ramach kierunków: technik transportu kolejowego, technik informatyk oraz technik eksploatacji portów i terminali. Ponadto jedna osoba z kadry nauczycielskiej w tym samym czasie odbywała jobshadowing, czyli formę doskonalenia zawodowego, wykorzystującą technikę obserwacji bardziej doświadczonego pracownika przy jego pracy. A wszystko w ramach projektu nr 2024-1-PL01-KA 121-VET-000209619, dofinansowanego z funduszy Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna, sektor Kształcenie i Szkolenia zawodowe dla uczniów i kadry.

Od razu Włochy przywitały przedstawicieli Małaszewicz cudowną aurą, pyszną kawą oraz iście śródziemnomorskim klimatem, co sprzyjało pierwszym próbom eksploracji okolicznych terenów. Jednak nie tylko zwiedzanie i poznawanie nowych miejsc było celem erasmusowiczów. Ich priorytetem były przede wszystkim praktyki w międzynarodowym środowisku, podczas których młodzież uczyła się nowych umiejętności zawodowych, poznawała lokalny rynek pracy oraz kulturę pracy Włochów, która definitywnie różni się od tej znanej nam w Polsce. Ale przecież o to właśnie chodzi podczas wyjazdów na zagraniczne praktyki zawodowe – aby zobaczyć i poznać międzynarodowy rynek pracy. Ponadto te niezwykle cenne doświadczenia pozwalają na wysnucie własnych wniosków i krytyczne podejście do niektórych kwestii.

Same praktyki młodzi technicy rozpoczęli od zasad BHP i p.poż, związanych miejscami pracy i zawodami, w których się kształcą. W kolejnych dniach kolejarze praktykowali na stacji kolejowej w Cattolice, Rimini oraz w Bolonii. Tu na szczególną uwagę zasługuje właśnie ta ostatnia stacja, gdyż właśnie w Bolonii znajduje się centrum sterowania ruchem kolejowym w całym regionie Emilia-Romania, obsługiwane przez państwowego zarządcę infrastruktury kolejowej, którym jest RFI – Rete Ferroviaria Italiana. Podczas praktyk uczniowie zapoznawali się ze strukturą organizacyjną systemu transportu kolejowego oraz zasadami i sposobem prowadzenia ruchu pociągów na kolejach włoskich. Ponadto poznali infrastrukturę przeznaczoną do obsługi podróżnych i ładunków oraz zaznajomili się z pracą dyżurnego ruchu. Pogłębiali wiedzę z zakresu taboru kolejowego oraz przygotowania go do obsługi. Niestety, ze względu na tajemnice służbowe nie można było wszędzie zrobić zdjęć, a naprawdę siedziba RFI zrobiła na młodzieży niemałe wrażenie.

Natomiast technicy eksploatacji portów i terminali na swoich praktykach doskonalili umiejętności organizowania przewozów osób i rzeczy, naliczania należności przewozowych za przejazdy pasażerskie i usługi dodatkowe oraz sporządzania dokumentów w przewozie osób różnymi gałęziami transportu. Poznawali infrastrukturę niezbędną do obsługi podróżnych, m.in. na stacji kolejowej w Rimini i Cattolice, pracę kasjera biletowego oraz czynności w obsłudze podróżnego w porcie lotniczym w Rimini. Nie jest im już straszny czas pracy kierowców w rozumieniu przepisów międzynarodowych, dokumentacja w przewozie autobusowym pasażerów oraz przygotowanie pojazdu do jazdy.

Technik informatyk skupiał się przede wszystkim na bazach danych i ich bezpieczeństwie, tworzeniu stron internetowych, przetwarzaniu informacji i transformacji danych, sieciach LAN oraz na testowaniu, konfiguracji sprzętu i sieci.

Mimo iż cały wyjazd do Włoch w zasadzie polegał na doskonaleniu i nabywaniu nowych umiejętności zawodowych oraz realizowaniu zajęć praktycznych, to w repertuarze zadań nie zabrakło czasu w chwilę relaksu. Bo przecież takie wyjazdy mają jeszcze jedną wartość dodaną: poznawanie kultury, zwyczajów i tradycji kraju goszczącego polską młodzież, nie wspominając o doskonaleniu umiejętności lingwistycznych. Z tego powodu nie mogło zabraknąć elementów kulturowych i krajoznawczych. Każdą wolną chwilę po całodniowych praktykach starano się spędzać aktywnie, poczynając od wyjść do pobliskich miejscowości, a kończąc na zwiedzaniu niezwykle urokliwych, ale też i sławnych kierunków, takich jak: San Marino, Wenecja, Urbino czy Rimini. Nie zabrakło również aktywności na plaży – gry w piłkę siatkową i nożną, spacerów wzdłuż brzegu morza, pływania.

Nie próżnowała także jedna osoba z kadry, która zrealizowała jobshadowing, który niewątpliwie podniósł jej kompetencje zawodowe.

Przez te dwa tygodnie pobytu we Włoszech w ramach programu Erasmus+, na praktykach zawodowych działo się naprawdę dużo, dlatego też czas upłynął wszystkim nadzwyczaj szybko. Nie było miejsca na nudę, szczególnie iż aura sprzyjała wszelkiego rodzaju aktywnościom zawodowym, kulturowym i rekreacyjnym. Wyjazd do Włoch w ramach programu Erasmus+ był wyjątkowym doświadczeniem, które połączyło kształcenie zawodowe, rozwój językowy oraz edukację międzykulturową. Uczestnicy wrócili z bagażem nowych umiejętności, inspiracji i międzynarodowych kontaktów, które z pewnością zaprocentują w ich dalszej edukacji i karierze zawodowej. Takie projekty pokazują, jak ważna i wartościowa jest edukacja w międzynarodowym środowisku – żywa, praktyczna i pełna wyzwań.

Dzięki takim wyjazdom młodzież nie tylko nabywa nowe umiejętności zawodowe, ale także szlifuje język, przełamuje bariery kulturowe, a teraz odważniej patrzy w przyszłość. Poszerzanie horyzontów – to jest właśnie to, na czym szczególnie zależy dyrekcji i pracownikom Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach. Niewątpliwie placówka ta słynie z nowoczesnego podejścia do edukacji, dlatego też dyrekcja szkoły kładzie ogromny nacisk na poszerzanie wiedzy i umiejętności swoich uczniów nie tylko w szkolnych ławach, a to z kolei przekłada się na prężną działalność w zakresie organizacji praktyk i wyjazdów zagranicznych. Kierownictwo szkoły dba także o swoją kadrę, wspierając jej rozwój zawodowy. Dowodem tego jest wspomniany wyżej wyjazd, który dopisał się do coraz dłuższej już listy zrealizowanych projektów, mających na celu zawodową międzynarodową mobilność uczniów oraz doskonalenie kadry.

Oczywiście cały wyjazd i uczestnictwo w projekcie nr 2024-1-PL01-KA121-VET-000209619 w programie Erasmus+ nie mógłby się odbyć bez wsparcia i zaangażowania organu prowadzącego, jakim jest Powiat Bialski. Z tego powodu w kierunku starosty bialskiego Mariusza Filipiuka kierowane są ogromne wyrazy wdzięczności i uznania za jego aktywność na rzecz mobilności międzynarodowej uczniów i kadry.

tekst Małgorzata Trębicka-Żuk

zdjęcia Szymon Kiryczyński

Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach

www.malaszewicze.com.pl

Idź do oryginalnego materiału