Muzeum w Sielpi przejdzie wielki remont. Znamy szczegóły [wideo]

tkn24.pl 8 godzin temu

Obecnie kończą się roboty przy zabezpieczeniu dachu na głównym budynku Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi. Natomiast jeszcze w tym roku mogą tam ruszyć kolejne prace, których zwieńczeniem będzie oddanie tego miejsca do zwiedzania gościom. To dzięki ogromnej dotacji z Unii Europejskiej.

W czerwcu Zarząd Województwa Świętokrzyskiego zatwierdził dofinansowanie dla projektu zintegrowanego pn. „Przebudowa Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi – szlak tematyczny turystyki postindustrialnej Żelazne Doliny”. To oznacza wielką kasę z Unii Europejskiej dla tego miejsca. Jej dostanie możliwe było tylko dzięki współdziałaniu w gminy Końskie w Obszarze Funkcjonalnym „Miast Północy”, który skupia gminy z północnej części województwa świętokrzyskiego –„W ramach strategii Miast Północy to oznacza poważne dofinansowanie do przebudowy sielpiańskiego muzeum. Ono zostanie dofinansowane przy pracach renowacyjnych kwotą łączną 10,5 miliona złotych, a z tego 9,5 mln zł to pieniądze unijne, a 1 mln to środki krajowej. 24 lipca będę miał zaszczyt podpisywać umowę na to dofinansowanie” – mówi nam Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

A kiedy umowa będzie już podpisana konecki samorząd rozpisze przetarg na ten wielki remont. Jaki zakres prac on obejmie? O tym ponownie burmistrz Obratański:

„Przetarg będzie ogłoszony na prace w samym budynku, głównym muzeum i będzie dotyczył elewacji, wnętrza, czyli ścian, tynków, okien, drzwi, ale też przebudowy części instalacji, wydzielenia części sanitarnej, powołania do życia toalet i przystosowania części do potrzeb przeniesienia SOWY z budynku dawnej stolarni w Końskich. Znaczna część środków przeznaczona jest na odtworzenie kanału podziemnego, który prowadzi wodę z zalewu sielpiańskiego do Kanału Ulgi. Ten kanał istnieje, należy go tylko wzmocnić w miejscu, gdzie nastąpiło wybrzuszenie do wnętrza, a to swego rodzaju zapowiedź możliwej katastrofy, której chcemy zapobiec. Nie ukrywam, iż mamy taką ideę i tak opisaliśmy w projekcie, żeby spowodować, żeby mogło być uruchomione koło wodne, nie tylko okazjonalnie, ale zawsze wtedy, kiedy będzie przepływ wody na to pozwalał i żeby połączyć to z instalacją turbiny energetycznej, która by produkowała prąd na potrzeby własne muzeum” – opowiada włodarz.

Samorządowcy z Końskich chcieliby by roboty zostały zakończone do początku wakacji 2026. Wiadomo jednak, iż otrzymane dofinansowanie musi zostać wydatkowane do końca 2026 roku i to raczej tę datę należy zakładać jako realne zakończenie robót.

Idź do oryginalnego materiału