Nie żyje Urszula Kozioł, poetka pochodząca z Lubelskiego

radio.lublin.pl 10 godzin temu
Zdjęcie: Nie żyje Urszula Kozioł, poetka pochodząca z Lubelskiego


W wieku 94 lat zmarła Urszula Kozioł – pochodząca z województwa lubelskiego poetka i eseistka, laureatka Nagrody Literackiej „Nike” z 2024 roku. O jej śmierci poinformował prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Urszula Kozioł urodziła się w 1931 roku w Rakówce pod Biłgorajem, na Lubelszczyźnie. Rodzice byli nauczycielami, których życie wypełniała praca społeczna. Maturę zdała w Zamościu w 1950 roku.

Jako poetka debiutowała w 1954 roku na łamach prasy. Ma w swoim dorobku również dramaty, sztuki dla dzieci, felietony i słuchowiska. Wydała m.in. „Gumowe klocki” (Związek Literatów Polskich, Wrocław 1957), „W rytmie korzeni” (Ossolineum, 1963), „W rytmie słońca”, (1974), „Żalnik”, (1989), „Supliki”, (2005), „Przelotem” (2007), „Horrendum”(2010), „Klangor” (2014), „Ucieczki” (2016). Tomy jej wierszy publikowało w Polsce przede wszystkim Wydawnictwo Literackie, a ostatnia książka poetycka „Raptularz” ukazała się w 2023 roku nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Przez wiele lat publikowała także felietony, m.in. w dzienniku Rzeczpospolita. Od 1972 roku pełniła funkcję redaktorki działu literackiego wrocławskiego pisma Odra. Była członkinią zarządu polskiego PEN Clubu, współpracowała także z teatrem „Kalambur”.

W swoich wierszach pisała o bogactwach przyrody i kultury, często egzotycznych. Było to po części efektem licznych podróży, w czasie których przemierzyła Europę i Amerykę. W twórczości często nawiązywała do wątków mitycznych, symboli magicznych i motywów kultury ludowej.

Pisarka była laureatką wielu nagród, wśród nich Nagrody im. Kościelskich, Ministra Kultury, Miasta Wrocławia, nagrody im. Stanisława Piętaka, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Została także uhonorowana tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Była Honorową Obywatelką Wrocławia i nagrodzono ją Złotą Odznaką Honorową Wrocławia. W 2002 roku otrzymała prestiżową niemiecką Nagrodę Literacką im. Eichendorffa – jako pierwsza w historii laureatka niepisząca w języku niemieckim. Nagrodę tę od 1956 roku przyznaje Towarzystwo Literatury i Sztuki „Wschód” z Wangen im Allgäu w Badenii-Wirtembergii.

„Dzielimy się tym, co stwarza dobro” – mówiła Urszula Kozioł, odbierając Złote Pióro. „Trzeba się czasem zamyśleć i pobyć w ciszy” – dodała.

Polska Agencja Prasowa / Informacyjna Agencja Radiowa / RL / opr. ToMa

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Idź do oryginalnego materiału